رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز:

مشكلات آلایندگی نفت روز به روز در حال افزایش می باشد

مشكلات آلایندگی نفت روز به روز در حال افزایش می باشد روان ما: اهواز - رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز اظهار داشت: مشكلات آلایندگی صنایع نفتی با وجود تلاش های صورت گرفته روزبه روز در حال افزایش می باشد و سلامت مردم را تهدید می كند.به گزارش روان ما به نقل از مهر، ایرج نظری عصر امروز یكشنبه در نهمین نشست كارگروه سلامت و امنیت غذایی خوزستان در سالن جلسات استانداری اظهار نمود: بحث نفت و فلرهای نفتی و آلاینده های نفتی و صنایع آلاینده باید به صورت خیلی جدی در شورای سلامت مطرح شود و مسئولان نفتی در این شورا حاضر و پاسخگوی اقدامات و ضرباتی كه به سلامت مردم زده اند باشند.
وی اضافه كرد: نفت پس از انقلاب هیچ خیر و بركتی برای خوزستان نداشت و اگر نفت نداشتیم این همه مشكلات نبود.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز خاطرنشان كرد: مسئولان نفتی باید این اراده و اعتقاد را داشته باشند كه پیش از هر كاری باید منافع جامعه محلی را در نظر بگیرند و پیش از تولید نفت به مسئله محیط زیست و نتایج مخرب زیست محیطی نفت و رفاهیات مردمی كه در اطراف آن چاه ها نفت زندگی می كنند، توجه داشته باشند.
نظری بیان كرد: اگر مقرر است تولید ثروت صورت گیرد باید مردم محلی هم از آن منتفع شوند و سود ببرند، درحالی كه ضرر و زیان های زیست محیطی را متحمل می شویم و هیچ چیزی هم به ما داده نمی گردد درحالی كه در مسجدسلیمان خارجی ها اول رفاهیات را تولید كردند كه این سبب اشتغال شد.
وی با طرح سؤالی در مورد سود و منفعت نفت برای خوزستان اظهار داشت: سود نفت برای استان ما چیست و مسئولان نفت باید این را بعنوان واقعیت در نظر بگیرند و به آن اعتقاد داشته باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز با اشاره به اقدامات وزارت نفت و شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای حذف فلرهای نفتی و مبارزه با آلایندگی های حاصل از آنها و كاهش سهم فلرهای نفتی در بروز بحران های تنفسی ادامه داد: كارهای زیادی كردند اما مشكلات آلایندگی نفت روزبه روز بیشتر می گردد.
نفت هزینه نمی كند
نظری اظهار داشت: تولید نفت روزبه روز منجر به صدمه بیشتر به سلامت مردم استان شده است درحالی كه آنها هیچ هزینه ای در بخش سلامت نمی كنند و بیمارستان های نفت هم خدماتی به مردم نمی دهند.
وی با طرح این سؤال كه چرا مردم عادی نمی توانند از بیمارستان ها و كلینیك های نفت استفاده كنند خواستار حل این مسئله و جدی گرفته شدن آن شد و اظهار داشت: در بیمارستان نفت اهواز حتی ۵۰ درصد خدمات هم به مردم داده نمی گردد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز با اشاره به اینكه اگر نفت تولید ملی است و مردمی كه از آن صدمه می بینند باید سودش را هم ببینند، خاطرنشان كرد: ریزگردها مهم ترین مسئله حاد روزمره در استان است و باید بخشی از بودجه ریزگردها در اختیار بخش سلامت باشد.
نظری عنوان كرد: بیمارستان های اهواز بسیار فرسوده است و در شرایطی نیستند كه بتوانند به مردم و بیماران خدمات دهند و از لحاظ فیزیكی هم در حد و شأن مردم خوزستان نیستند و اگر از منابع و اعتبارات كمكی برای نوسازی و بازسازی ساختمان های فرسوده بیمارستان ها نشود مسائل و مشكلات بخش سلامت و مردم هم حل نمی گردد.
وی اضافه كرد: بیمارستان هزار تختخوابی مقرر است در اهواز ساخته شود اما قادر نیستیم سهم ۱۵ درصدی خویش را در این طرح تأمین نماییم و باید از بودجه ریزگردها منابعی برای تأمین سهم ۱۵ درصدی ما به آن اختصاص یابد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی اهواز اظهار داشت: در اورژانس بیمارستان ابوذر به شدت با كمبود تخت مواجه هستیم و این اصلاً با استانی كه نفت در آن تولید می گردد همخوانی ندارد و مایه شرمساری است.
نظری با اشاره به بهره برداری از میادین غرب كارون در چارچوب نسل جدید قراردادهای نفتی و تأثیر منفی و مخرب آنها بر سلامتی مردم و محیط یست استان خاطرنشان كرد: تمام صنایع نفت در قسمت هایی احداث می گردد كه ورودی بادها به استان است و با شعله ور شدن فلرها در آن قسمت حرارتی تولید می گردد كه بخارهای آن سبب متلاشی شدن ابرها و كاهش شدید بارندگی می گردد درحالی كه باید همه جوانب در این مسئله در نظر گرفته شود.
وی در انتها با اشاره به اعتراضات و تجمعات اخیر كارگران شركت گروه ملی فولاد و تأثیر آن در استان اظهار داشت: اگر كاركنان بخش سلامت و درمان و بهداشت یك روز دست از كار بشكند اتفاقات زیادی در استان خواهد افتاد.

1396/12/15
14:03:15
5.0 / 5
4675
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی