افزایش خطر مبتلا شدن به سنگ كلیه با مصرف آنتی بیوتیك در كودكان و نوجوانان

افزایش خطر مبتلا شدن به سنگ كلیه با مصرف آنتی بیوتیك در كودكان و نوجوانان روان ما: ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی یورك الرت نوشت: متخصصان اطفال متوجه شده اند كه خطر مبتلا شدن به سنگ های كلیه در كودكان و نوجوانانی كه برخی آنتی بیوتیك های خوراكی را مصرف كرده اند، بیشتر است.
این نخستین باری است كه مصرف آنتی بیوتیك ها با مبتلا شدن به سنگ های كلیه ارتباط داده شده است و به نظر می رسد كه بیشترین خطر متوجه كودكان و بیمارانی است كه اخیرا در معرض آنتی بیوتیك ها قرارگرفته اند.
محققان بیمارستان اطفال فیلادلفیا در آمریكا كه این مطالعه را انجام داده اند، می گویند: شیوع كلی مبتلا شدن به سنگ های كلیه در 30 سال قبل 70 درصد افزایش یافته است و بیشترین میزان این افزایش بخصوص در بین نوجوانان و زنان جوان دیده می گردد. این در شرایطی است كه پیش ازاین مبتلا شدن به سنگ های كلیه در بین كودكان نادر بود.
'مایكل دنبورگ' نفرولوژیست اطفال در بیمارستان اطفال فیلادلفیا و یكی از محققانی كه در نوشتن مقاله ای مرتبط با این تحقیق همكاری داشت می گوید، دلایل افزایش ابتلای كودكان به سنگ های كلیه مشخص نشده است اما یافته های مطالعه ما نشان داده است كه مصرف آنتی بیوتیك های خواركی در مبتلا شدن به سنگ های كلیه نقش دارند بخصوص با عنایت به اینكه به كودكان در مقایسه با بزرگ سالان به میزان بالاتری آنتی بیوتیك تجویز می گردد.
محققان در این مطالعه، پرونده های الكترونیكی سلامتی 13 میلیون بزرگ سال و كودك را در فاصله زمانی میان سال های 1994 و 2015 بررسی كردند.
آن ها وضعیت سلامتی حدود 26 هزار بیمار مبتلا به سنگ كلیه را پیش از قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیك تجزیه وتحلیل و آن را با وضعیت سلامتی 260 هزار فرد كه در گروه كنترل قرار داشتند، مقایسه كردند.
محققان متوجه شدند كه پنج طبقه از آنتی بیوتیك های خوراكی با مبتلا شدن به بیماری سنگ كلیه ارتباط داشت. این پنج طبقه آنتی بیوتیك عبارت از سولفا خوراكی، سفالوسپورین ها، فلوروكینولون ها، نیتروفورانتوئین و پنی سیلین ها بودند.
محققان بعد از در نظر گرفتن سایر فاكتورها از قبیل سن، جنس، نژاد، عفونت مجاری ادراری، داروهای دیگر و سایر وضعیت های پزشكی بیمارانی كه داروهای سولفا دریافت كرده بودند، متوجه شدند كه احتمال ابتلای این بیماران به سنگ های كلیه در قیاس با بیمارانی كه در معرض آنتی بیوتیك ها قرار نگرفته بودند، بیش از دو برابر بود. این مطالعه در مجله American Society of Nephrology انتشار یافته است.

5656


1397/02/22
18:59:29
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: بیمار , بیمارستان , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی