درمان دیابت با زهر نوك اردكی

درمان دیابت با زهر نوك اردكی روان ما: «نوك اردكی» یكی از سمبلیك ترین و عجیب ترین حیوانات استرالیا است كه ممكن است در درمان دیابت مؤثر باشد.
به گزارش روان ما به نقل از خبر آنلاین، «تك سوراخیان» / Monotremes دسته ای از پستانداران كیسه دار هستند كه فقط 5 گونه از آن ها باقی مانده و «نوك اردكی» یكی از آن ها است. نوك اردكی هنوز تخم گذار بوده و هرچند شیر تولید می كند اما سینه ای برای دوشیدن نداشته و یكی از معدود حیوانات سمی در این رده به حساب می آید.
در فصل تولیدمثل، نوع نر این حیوان زهری را تولید می كند كه می تواند رقیبان، شكارچیان و یا انسان های كنجكاو را مورد هدف قرار دهد. این سم با استفاده از نیش نوك تیز در پاهای عقبی به مظنون تزریق می گردد.
هرچند این زهر كشنده نیست، اما بعد از اصابت، زخم ناشی از آن به شدت دردناك می گردد.
محققان در سال 2008 ژنوم نوك اردكی را استخراج كردند. پروفسور«فرانك گراتزنر» از دانشگاه آدلاید یكی از این محققان بود كه اینك روی پروژه درمان دیابت با استفاده از زهر نوك اردكی كار می كند.
برخی اوقات به دیابتی ها داروی تزریقی Exenatide تجویز می گردد كه شامل هورمون شبیه سازی شده GLP-1 است كه به صورت طبیعی در دستگاه گوارش سبب آزاد شدن انسولین شده و سطح گلوكز در خون را پایین می آورد.
این هورمون در زهر نوك اردكی وجود دارد و نكته قابل توجه اینكه به مدتی طولانی تر از هورمون انسانی، در بدن مانده و منجر به كاهش سطح قند خون می گردد. ازاین رو به قول پروفسور گراتزنر می توان با استفاده از نوك اردكی دارویی بهتر و طولانی تر برای مبارزه با دیابت ساخت.
از سوی دیگر صنایع دارویی در استرالیا به بهره برداری از داروی جدید با استفاده از نوك اردكی علاقه نشان داده اند و ممكن است بزودی داروی طولانی تری برای مبارزه با دیابت كه 400 میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند، تولید كرد.


56561397/03/27
15:04:54
5.0 / 5
4862
تگهای خبر: تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی