ردپای ویزیت های نجومی در مطب پزشكان؛

چرا دستفروشان كنار خیابان كارتخوان دارند اما پزشكان ندارند!؟

چرا دستفروشان كنار خیابان كارتخوان دارند اما پزشكان ندارند!؟ روان ما: مدتی است ویزیت های گرانقیمت و نجومی برخی پزشكان برای مردم سوال شده چون كه بسیار متفاوت با نرخ اعلام شده از جانب دولت می باشد. در این گزارش به ابهامات این مورد می پردازیم.مجله مهر-عارف چراغی: این روزها مطب های خصوصی پزشكان و كلینیك های درمانی بیشتر از هر زمان دیگری مشتری دارند. پزشكانی كه برای رونق مطب های خود دست به هر كاری می زنند؛ از تبلیغات در فضای مجازی و ورود به برنامه های تلویزیونی و خویش را فوق تخصص و ماهر نشان دادن، گرفته تا ساخت كلیپ و تبلیغات در مجلات و بن های تخفیف در سایت های تخفیفی... اینها همه و همه نشان از رقابت سنگین میان پزشكان برای جلب مشتری دارند.
در این میان اما پزشكانی هم هستند كه تعرفه های ویزیت و اقدامات درمانی آنها در مطب هاش شخصی شان از زمین تا آسمان با تعرفه های اعلام شده از جانب وزارت بهداشت تفاوت دارد.
كارتخوان نداریم؛ خودپرداز داریم!
منشی مطب می گوید: «۶۵ هزار تومان می گردد. ولی متاسفانه كارتخوان نداریم لطفا تشریف ببرید از جلوی در از خودپرداز بگیرید.» این جملات و جمله های مشابه این را بارها و بارها در مطب ها شنیده ایم. این مورد آنقدر رایج است كه واكنش های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشته است.
مطب ها و كلینیك های زیادی را چه در شهر تهران و چه در شهرهای دیگر می بینیم كه هزینه ویزیت آنها از ۶۰ هزار تومان شروع می گردد و تا بیش از ۱۰۰ هزار تومان هم بالا می رود و متاسفانه رجوع كنندگان هم بدون هیچ گونه پرسشی این قیمت ها را قبول كرده و آن را حق مسلم پزشكان می دانند.
نكته عجیب تر اینكه طی ساهای اخیر در مطب پزشكان رایج شده برداشتن و یا قطع دستگاه كارتخوان است؛ در صورتی كه در اغلب ساختمان های پزشكان، دستگاه های خودپرداز نصب شده است.
فرارهای مالیاتی عجیب و غریب
طبق آخرین مصوبه وزارت بهداشت و درمان سال ۹۷ هزینه ویزیت هر پزشك عمومی ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان، ویزیت متخصص ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان و ویزیت فوق تخصص ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان در بخش خصوصی است.
با این حال موارد بسیاری دیده شده كه پزشكان به این تعرفه ها پایبند نیستند. با وجود دستگاه كارتخوان در مطب ها و بررسی گردش حساب آنها به راحتی می توان فهمید كه یك پزشك چقدر هزینه ویزیت از بیمارانش دریافت می كند. البته دیده شده كه در بعضی از مطب های خصوصی هم كه به خیال خودشان زرنگی می كنند، ابتدا طبق تعرفه از بیمار با كارتخوان هزینه را دریافت كرده و مابقی هزینه را به صورت نقدی دریافت می كنند!
اما برخی دیگر از پزشكان به صورت كلی دستگاه های كارتخوان را برداشته و یا قطع می كنند تا نه تنها از گردش حساب و تخلف در دریافت هزینه ویزیت فرار كنند بلكه بتوانند به راحتی از زیر پرداخت مالیات هم در بروند. باتوجه به برآورد دو سال پیش سازمان امور مالیاتی كه توسط رئیس آن اعلام شد، مالیات پزشكان ۷۰۰ میلیارد تومان در سال است كه تنها ۱۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت می گردد. این یعنی پزشكان سالانه چیزی در حدود ۵۵۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.
این میزان از فرار مالیاتی وقتی جالب تر می گردد كه بدانیم به صورت متوسط برای احداث هر تخت بیمارستانی چیزی در حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه لازم است. یعنی در صورت تحقق كامل مالیات پزشكان می توان از محل درآمدهای آن ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی جدید به نظام سلامت كشور اضافه كرد.
چند تجربه آشنا
مدتی قبل به مطب یكی از پزشكان معروف تهران برای گرفتن وقت تماس گرفتم. هفته بعد وقتی از مطب برای هماهنگ كردن ساعت تماس گرفته شد و منشی این مطب خصوصی اعلام نمود: «فردا كه تشریف آوردید ۷۰ هزار تومان پول نقد همراه تان باشد.» علاوه بر این، در این كلینیك پوست و مو، برای دریافت هر نوع خدمات اضافی هم می بایست وجه را نقدا بپردازید. این مبلغ می تواند تا چندین میلیون تومان هم برای هر بیمار بالا برود!
این ترفند برای فرار از مالیات آن هم توسط افرادی كه ادعای برقراری عدالت و اصلاح امور كشور را دارند واكنش های زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشت. یكی از كاربران فضای مجازی در این رابطه نوشته است: «من دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی بودم و ایشون استادمون بود به مطب ایشون رفتم، در ارتباط با نرخ لیزر از منشی سوال كردم، دوسال پیش به عنوان مثال برای لیزر نرخ ایشون ۱ میلیون و ۲۰۰ بود، دست ۸۰۰ و... و تنها برای یك نوبت! منشی هم همیشه قبل روز قبل تماس میگیرن و تاكید میكنن كه پول نقد همراه داشته باشید»
كاربر دیگری اظهار داشت: «سه سال پیش رفتم مطب این فرد. هركس از اتاق بیرون می اومد، منشی می گفت بیا اینجا. آدرس یه داروخانه ای توی همون حوالی رو می داد و تاكید می كرد دارو رو از همون جا بگیرن. نه یكی دو نفرها!؟ همه. برای من یه پماد كورتون عادی تجویز كرده بود كه همه جا گیر می اومد.»
كاربر دیگری هم در واكنش به این رفتارها می گوید كه «موضوع فقط فرار مالیاتی نیست. مبحث چند برابر تعرفه پول گرفتن هست كه نقد می گیرند تا نتونین ازشون شكایت كنید. دیده شده كه اگر پول خرد نداشته باشی میگن برو از خودپرداز پول بگیر»
واكنش مجلس به نبود كارتخوان در مطب ها: گزارشی دریافت نكرده ایم
با وجود همه این تجربه ها، دكتر شهریاری رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به دنبال واكنش های اخیر كاربران مجازی اعلام نموده كه تابحال از جانب وزارت بهداشت یا دیگر سازمان های مربوطه گزارشی درمورد خلأ قانونی در مبحث نبود كارتخوان در مطب های پزشكان به كمیسیون بهداشت مجلس ارسال نشده است تا این كمیسیون نسبت به تصویب قانون در این زمینه اقدام نماید.
گفتنی است در صورت مشاهده تخلف قیمتی، در مطب ها، كلینیك ها بیمارستان ها و حتی داروخانه ها می توانید با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید و شكایت خویش را اعلام كنید.

1397/05/19
23:06:19
5.0 / 5
4570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی