نامه جامعه پزشكی ایران به WHO؛

سلامت میلیون ها كودك یمنی در خطر است، طرح شكایت از ائتلاف سعودی

سلامت میلیون ها كودك یمنی در خطر است، طرح شكایت از ائتلاف سعودی روان ما: جامعه پزشكی ایران، در نامه ای به دبیركل سازمان بهداشت جهانی(WHO)، از وضعیت فاجعه بار بهداشت و درمان در كشور یمن، ابراز نگرانی كرده است.به گزارش روان ما به نقل از مهر، در این نامه عنوان شده است؛ هر روز بیمارستان دیگری هدف حمله مستقیم جنگنده های سعودی و هم پیمانانش قرار می گیرد و این در حالی ست كه نماینده های كشورهایی كه فروشندگان سلاح های جنگی به آنها هستند، با ژست حقوق بشری بر صندلی های نهادهای بین المللی تكیه زده اند و برای مردم مظلوم یمن ابراز نگرانی می كنند!
متن كامل نامه جامعه پزشكی ایران خطاب به دبیركل سازمان بهداشت جهانی؛
به نام خدا
دبیركل سازمان بهداشت جهانی
جناب تئودور آدهانوم
با سلام و احترام
نزدیك به چهار سال است كه اخبار تاسف باری از وضعیت بهداشت و سلامت مردم ستم دیده یمن به گوش می رسد و مدت هاست كه جامعه بهداشت و درمان در سراسر جهان در انتظار است كه شاید سازمان های بین المللی و صلح جو و در راس آنها سازمان تحت مدیریت و نظارت شما دست به كار شده و برای تغییر این وضعیت فاجعه بار اقدامی انجام دهد. اما از آنجائیكه رفتاری متناسب با شأنیت و روح حاكم بر سازمان بهداشت جهانی و شعار معروف آن سازمان كه «سلامت بهتر برای همگان و در همه جا» است؛ ندیدیم بر آن شدیم كه اعتراض و عدالتخواهی جامعه پزشكی ایران را برای كمك به تأمین سلامت مردم مظلوم یمن به خصوص كودكان یمنی اعلام نماییم.
همان طور كه اطلاع دارید طبق گزارش های نهادهای حقوق بشری وضعیت سلامت مردم یمن هر روز فاجعه بارتر می گردد. ۲۰میلیون از مردم یمن یعنی بیشتر از ۸۰درصد آنها آب شرب سالم ندارند و سوء تغذیه و بیماریهای عفونی هر روز بیشتر از روز قبل قربانی می گیرند. در حالی یونیسف اخبار در خصوص خطرات جانی بیشتر از سه میلیون كودك یمنی زیر پنج سال را منتشر می كند، كه عامل تهدید كننده حیات این كودكان بیشتر از هرچیز كمبود «آب بهداشتی» و «غذا»ست.
۸.۶ میلیون كودك یمنی به آب آشامیدنی، فاضلاب و سرویس های بهداشتی دسترسی ندارند كه این شرایط ناشی از اقدامات نظامی در اطراف ساختارهای مربوط به آب یمن بوده است. نزدیك به دو میلیون از كودكان یمنی گرفتار سو تغذیه هستند. بیشتر از ۴۰۰ هزار نفر از این تعداد در آستانه «مرگ» بوده و خطر مبتلا شدن به انواع بیماری های عفونی چون پنومونی و اسهال هم خطر بیماری های ناشی از كمبود مینرال ها چون اختلالات رشد، بیماریهای قلبی، دیابت و حتی سرطان ها حال و آینده مبتلایان به سوء تغذیه به خصوص كودكان و نوجوانان را تهدید می كند.
چه كسی مسئول این وضعیت رقت بار است؟ متولی بهداشت و درمان در سطح بین المللی كیست؟ آیا از نهادهای بین المللی تنها اخطار دادن و ابراز نگرانی كردن بر می آید؟ بر مبنای ماده ۳ اعلامیه حقوق بشر هر فردی در دنیا سزاوار و محق به زندگی و سلامت فردی است و بر مبنای ماده ۲۵ همین اعلامیه هر انسانی سزاوار داشتن زندگی با استانداردهای قابل قبول سلامتی و رفاه همچون خوراك، پوشاك، مسكن و مراقبت های پزشكی است و به خصوص كودكان و مادران سزاوار توجه و مراقبت ویژه هستند.
پس چگونه است كه ائتلاف سعودی برای تولید فشار جنگی با تولید محاصره و از بین بردن ساختارهای بهداشتی و تغذیه ای حق استفاده از غذا، آب آشامیدنی و امكانات و مراقبت های پزشكی را از مردم عادی و غیرنظامیان من جمله كودكان و زنان آبستن سلب می كند و نهادهای بین المللی و حقوق بشری اقدام قابل توجهی نمی كنند؟ آیا سازمان بهداشت جهانی بعد از گذشت نزدیك به چهارسال از شروع فاجعه بهداشت و درمان در یمن هیچ وظیفه ای جز ابراز تأسف ندارد؟ آیا زمان رعایت كنوانسیون های ژنو در مورد مراعات حال كودكان و زنان و افراد غیر نظامی فرا نرسیده است؟ اگر همه كودكان یمنی قربانی عدم وجود امكانات بهداشتی اولیه، سوءتغذیه، مرگ در بمباران مراكز غیر نظامی، بیماریهای عفونی و واگیر شوند باز هم نهادهای بهداشت و درمان جهان جز ابراز نگرانی و رایزنی برای ارسال بسته های محدود دارو و غذا كاری نباید بكنند؟ و حتی نباید ارتباط خویش را با حكومت متخاصم فوق متوقف كرده و عرضه خدمات عمومی و فعالیت دفاتر خود در عربستان سعودی و هم پیمانانش را منوط به توقف وضعیت فوق كنند؟
هر روز بیمارستان دیگری هدف حمله مستقیم جنگنده های سعودی و هم پیمانانش قرار می گیرد و این در حالی ست كه نماینده های كشورهایی كه فروشندگان سلاح های جنگی به آنها هستند، با ژست حقوق بشری بر صندلی های نهادهای بین المللی تكیه زده اند و برای مردم مظلوم یمن ابراز نگرانی می كنند! بدیهی است كه دولت فعلی عربستان سعودی كه در داخل كشور خود و در همایش عظیم حج در سپتامبر ۲۰۱۵ از كنار كشته شدن صدها تبعه كشورهای مختلف در منا (كه در عربستان میهمان بودند) در اثر سوء مدیریت برگزاركنندگان به راحتی گذشت و حتی در مورد شناسایی و تحویل اجساد قربانیان به كشورهایشان همكاری نكرد، برای جان زنان و كودكان بی دفاع و مظلوم یمنی ارزشی قائل نخواهد بود و شرایط را بهبود نخواهد بخشید.
اكنون زمان محك تاریخی متولیان بین المللی بهداشت و سلامت فرا رسیده است و این نهادها باید بتوانند ساز و كارهایی پیش بینی كنند تا اوضاع پیش آمده را به نفع تامین بهداشت و سلامت حداقلی برای این ملت مظلوم مدیریت نمایند.
جامعه پزشكی ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فاجعه بار بهداشت و درمان در كشور یمن، خواهان تحقق موارد ذیل برای نجات جان میلیون ها انسان بی گناه است:
۱- طرح شكایت از ائتلاف عربستان سعودی در مورد حملات نظامی به مراكز بهداشتی و درمانی یمن به دادگاه های بیطرف از جانب سازمان بهداشت جهانی با عنایت به ماده ۱۰ اعلامیه حقوق بشر كه همه افراد را سزاوار دادرسی و رسیدگی به حقوقشان می داند.
۲- پیگیری اعلام شرایط فوق العاده در مورد ملت یمن برای دریافت كمك های همه كشورهای داوطلب بر مبنای ماده ۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد كه بر مبنای آن هرگاه یك خطر عمومی استثنایی موجودیت ملتی را تهدید كند و این خطر رسما اعلام گردد كشورهای طرف میثاق می توانند تدابیری كه وضعیت آن ملت ایجاب می كند اتخاذ نمایند.
۳- در خواست انتقال منظم و كافی محموله های غذا و دارو به همه استانهای یمن با عنایت به بند دوم ماده ۱۱ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد.
۴- تولید تصفیه خانه های سیار برای تامین آب آشامیدنی در استانهای مختلفی كه ساختارهای آب آشامیدنی خویش را در عملیات های نظامی از دست داده اند با عنایت به ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد.
۵- تولید كانال انتقال بیماران و مصدومین به كشورهای داوطلب زیر نظر نهاد های حقوق بشری جهت مداوا و طی دوره نقاهت بر مبنای بند دوم ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد كه بر تولید شرایط مناسب برای تامین مراجع پزشكی و كمك های پزشكی برای عموم تاكید دارد.
۶- اعزام پزشك، كارشناسان بهداشت و درمان، تجهیزات پزشكی و دارو به مراكز درمانی یمن و راه اندازی مجدد مراكز تعطیل شده درمانی یمن بر مبنای ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد كه بر پیشگیری و معالجه بیماری های همه گیر و سایر بیماریها و مبارزه ضد آنها تاكید دارد.
۷- تولید اردوگاههای مراقبت های فوری با امكان زندگی خانواده های یمنی و انتقال خانواده های در شرایط های-ریسك از نظر سلامتی به این اردوگاهها و تامین آب و غذا و امكانات بهداشتی برای آنها توسط گروههای مدافع حقوق بشر كشورهای مختلف بر مبنای ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۹۶۶ مجمع عمومی سازمان ملل متحد.
جامعه مسلمان ایران و هم مردم عربستان و یمن به خوبی می دانند كه بر مبنای وعده الهی در قرآن كریم، حق ماندنی و باطل رفتنی و نابود شدنی است. زمانی فرا می رسد كه تاریخ در مورد مدعیان تامین سلامت مردم دنیا قضاوت خواهد نمود.

1397/09/18
13:48:20
5.0 / 5
4424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی