معاون وزیر بهداشت مطرح كرد

خدمات بیمارستانی كشور الكترونیكی می شود

خدمات بیمارستانی كشور الكترونیكی می شود روان ما: معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: در سال آینده، الكترونیكی شدن تمام خدمات بیمارستانی در دستور كار قرار دارد.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، قاسم جان بابایی، در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور، با تاكید بر لزوم الكترونیك شدن تمامی خدمات نظام سلامت، اظهار نمود: دستورالعمل ها، راهنماهای بالینی و استانداردهایی كه ابلاغ گردیده و تمامی نظارت هایی كه باید صورت گیرد و همین طور فرآیند مدیریت در منابع و مصارف، باید در بستر الكترونیك مستقر و اجرایی شوند.

وی ادامه داد: دانشگاه ها امسال در جهت مدیریت منابع، مصارف و كاهش هزینه ها، تلاش ها و اقدامات بسیاری انجام دادند و تا حدودی این تلاش ها موفقیت آمیز بود، اما در تلاشیم كه این ساختار در بستر الكترونیك قرار گیرد تا به اهداف مان دست یابیم. جان بابایی با اشاره به اینكه در سال آینده باید تلاش خودرا در جهت تكمیل اقدامات و رفع نقایص در حوزه نظام ارجاع به كار گیریم، اشاره كرد: بحث نظام ارجاع در دهه ۷۰ عنوان شد، اما موفقیت آمیز نبود، دلیل این عدم موفقیت باز این بود كه نظام ارجاع در حد ارجاع كاغذی و از سطح یك به سطح دو بود. در حالیكه كشورهایی كه در زمینه نظام ارجاع موفقیت خوبی كسب كردند، در بستر الكترونیك این اقدام را انجام داده اند. معاون درمان وزارت بهداشت، اشاره كرد: اگر بخواهیم در حوزه سطح بندی خدمات در نظام ارجاع موفق عمل نماییم، باید برای جز به جز خدمات سلامت، ساختار الكترونیك در نظر بگیریم و اینكه قسمتی از خدمات در بستر الكترونیك بوده و قسمتی از آن به صورت كاغذی صورت گیرد، امكان پذیر نخواهد بود. پس لزوم دارد كه این امكان برای تمامی خدمات سلامت فراهم گردد. وی درباب استحقاق سنجی در نظام ارجاع اظهار داشت: مهم ترین نقطه ارجاع، استحقاق سنجی است و پزشكان خانواده در سطح یك، بر طبق این استحقاق سنجی، باید اولویت های درمان و پروسه ارجاع را در نظر گرفته و فقط بیمارانی كه لزوم دارد را به سطح دو و سه ارجاع دهند. شاید در گذشته به اصرار خود بیمار، مواردی كه لزوم نداشت و حاد نبود، به سطح بعدی ارجاع می دادند، اما در بستر استحقاق سنجی، این اجازه داده نمی گردد. همین طور در استحقاق سنجی اجازه تجویز دارو، خارج از استاندارد هم داده نمی گردد. جان بابایی با اشاره به اینكه معاونین درمان و مسئولان IT در هر دانشگاه، مدیر پروژه استقرار نظام ارجاع الكترونیك در استان خود هستند، عنوان كرد: فاز اول استحقاق سنجی در چارچوب استحقاق سنجی هویت در بیمارستان ها انجام شده است و بیشتر استان ها در این زمینه خوب كار كردند. فاز بعدی استحقاق سنجی باز در كلینیك های ویژه و درمانگاه ها صورت خواهد گرفت. معاون درمان وزارت بهداشت اشاره كرد: در سال آینده، الكترونیك شدن تمام خدمات بیمارستانی در دستور كار قرار دارد.

1397/12/19
22:39:36
5.0 / 5
4299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی