رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت؛

سالانه ۷۰۰۰ نفر به تعداد بیماران دیالیزی اضافه می شود

سالانه ۷۰۰۰ نفر به تعداد بیماران دیالیزی اضافه می شود روان ما: رئیس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، اظهار داشت:  هر ساله به صورت ناخالص، ۷۰۰۰ نفر به بیماران دیالیزی اضافه می شوند، و باید به دنبال راه های جایگزین مانند دیالیز صفاقی و پیوند بود.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، مهدی شادنوش، در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور، اظهار نمود: میزان PMP (شاخص اهدای عضو) در ۷ ماهه آخر سال گذشته، ۱۱.۲۶ درصد بوده است كه تقریباً میزان قابل قبولی است.

وی با اشاره به اینكه دانشگاه های یزد، كهگیلویه و بویر احمد، شهید بهشتی، چهارمحال و بختیاری و سمنان ۵ دانشگاه برتر در حوزه شناسایی و فراهم آوری اعضا پیوندی هستند، اضافه كرد: میانگین نسبت بیمار دیالیز به تخت دیالیز در كل كشور ۴.۶ درصد است و بیمارستان های اسدآباد، سمنان و خمین، بهترین نسبت را در این شاخص در كل كشور دارا هستند. اما شاخص هدف برای سال جاری ۴.۴ بیمار به ازای هر تخت دیالیز است كه برای رسیدن به شاخص مذكور، نیاز به ایجاد ۶۴۶ تخت جدید است.

رئیس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اظهار داشت: درباب دستگاه دیالیز تولید داخل، عملكرد دستگاه های توزیع شده در حد مطلوب بوده و قرار بر ساخت ۲۰۰ مورد در ماه است. با ساخت این تعداد دستگاه، خیلی از مشكلات در زمینه درمان بیماران دیالیزی حل خواهد شد. شادنوش با اشاره به اینكه میانگین كشوری سهم دیالیز صفاقی از كل دیالیزها، ۴.۷ است، افزود: هر ساله به صورت ناخالص، ۷۰۰۰ نفر به بیماران دیالیزی اضافه می شوند، بدین سبب باید به دنبال راه های جایگزین مانند دیالیز صفاقی و پیوند، بود. وی اظهار داشت: انتظار می رود مطابق برنامه دیالیز صفاقی سال ۱۳۹۸، افزایش سهم دیالیز صفاقی از ۴.۶ درصد به ۵.۱ درصد برسد و برنامه دیالیز صفاقی در دانشگاه های فاقد این خدمت باز صورت گیرد. شادنوش از تصویب دوره مهارتی و حرفه ای پرستاری دیالیز توسط مركز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای معاونت آموزشی آگاهی داد و اظهار داشت: از ین جهت، با هماهنگی با معاونت های آموزشی دانشگاه ها و مركز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای وزارت بهداشت، دوره های این برنامه آموزشی با امتیاز بالا نمایش خواهد شد. رئیس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در یك سال گذشته، ۸۳ مركز مراقبت جامع بیماران خاص افتتاح شده است، اشاره كرد: نیاز امروز پیگیری و نظارت بر اجرای بسته خدمات پنج گانه در مراكز جامع، شامل تزریق خون و فرآورده های خونی، ویزیت و مشاوره، عرضه داروهای تخصصی، دندانپزشكی و توانبخشی است.

وی ادامه داد: نمایش خدمات اورژانسی دندانپزشكی شبانه روزی (اورژانس نوروزی) در سال ۹۷ در ۲۳ مركز بوده، اما در سال ۹۸ این تعداد به ۵۶ مركز رسیده است.

شادنوش درباب درمان ناباروری، اظهار داشت: مسئله ناباروری، مسئله ای فرا وزارتخانه ای است و سطوح مختلف حكومت از بالاترین قسمت های سیاستگذاری تا مراكز بهداشتی، درمانی نتایج را رصد می كند. اعتبارات این بخش به روز و به صورت نقد به میزان قابل توجهی به دانشگاه ها پرداخت می شود. امروز تعداد دانشگاه های نمایش دهنده مراكز ناباروری، ۴۱ دانشگاه است، تعداد مراكز دولتی ناباروری، ۴۵ مركز و تعداد مراكز خصوصی باز ۴۰ مركز برآورد شده است. رئیس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، درانتها اشاره كرد: سیاست های سلامت درباب مراكز ترك اعتیاد، ساماندهی این مراكز است. دانشگاه علوم پزشكی البرز در این زمینه پیشگام بوده و طرحی جامع و عملیاتی اجرا كرده است.


منبع:

1398/02/16
14:56:59
5.0 / 5
4432
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی