ركورد تاریخی بورس شكسته شد

ركورد تاریخی بورس شكسته شد به گزارش روان ما كمتر از یك ماه پیش شاخص بورس توانسته بود برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه ایران كانال ۲۲۴ هزار واحدی را بشكند. امروز بعد از گذشت ۲۶ روز كاری، این شاخص با پشت سر گذاشتن كانال مذكور ركوردی تازه به ثبت رساند.


حجم نقدینگی كه در این روزها به بازار سرمایه وارد می شود قابل توجه است؛ به صورتی كه ارزش روزانه معاملات بورس تهران به راحتی رقم ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان را رد می كند و فعالان بازار در این شرایط تا حدودی هیجانی رفتار می كنند. صف های غیر منتظره خرید و فروش گواهی بر این رفتار غیر بنیادی است. این رفتار سبب شده حتی سهم هایی كه از نظر تحلیل صورت های مالی دلیل بنیادی برای رشد نداشته باشند رشد كنند و این مورد جو هیجانی بازار را بیشتر كرده اما سرمایه گذاران غیر حرفه ای در چنین شرایطی ریسك بالایی را تحمل می كنند؛ به صورتی كه بارها به این افراد سفارش شده كه به صورت مستقیم به معاملات وارد نشوند. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۴۳۹ واحد رشد كرد و برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه در تراز ۲۲۶ هزار و ۹۸۳ واحدی ایستاد. همینطور شاخص كل هم وزن با ۱۲۹۳ واحد رشد تراز ۵۳ هزار و ۶۰۰ واحدی را تجربه نمود.
شاخص آزاد شناور هم ۲۵۳۵ واحد رشد كرد و به رقم ۲۵۶ هزار و ۶۰۴ واحدی رسید. شاخص بازار اول و دوم هم هر كدام به ترتیب ۱۴۲۰ و ۶۵۸۱ واحد رشد كردند. پتروشیمی مبین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، بانك ملت و بانك ملت هر كدام به ترتیب ۱۹۶، ۱۸۳، ۱۱۸ و ۸۱ واحد تأثیر افزاینده روی شاخصهای بازار سرمایه داشتند، اما معدود نمادهایی همچون پالایش نفت بندرعباس، خدمات انفورماتیك و لابراتور داروسازی دكتر عبیدی هر كدام به ترتیب ۷۲، ۳۹ و ۲۸ واحد تأثیر كاهشی روی شاخصهای بازار سرمایه داشتند. خودرویی ها هم امروز در جهت رشد شاخصهای بازار حركت كردند و خیلی از نمادهای معاملاتی در این گروه بیشتر از چهار درصد رشد قیمت را تجربه كردند. مجموع نمادهای خودرویی حجم معاملات ۱.۳ میلیارد سهم و اوراق مالی را داشتند و ارزش آنها به رقم ۲۶۱ میلیارد تومان رسید به صورتی كه از ارزش معاملات دیگر گروه ها بالاتر رفت. بعد از خودرویی ها نمادهای بانكی بیشترین ارزش معاملات را تجربه كردند به صورتی كه در این گروه ۱.۴ میلیارد سهم و اوراق مالی به ارزش ۱۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دادوستد شد. بیشتری نمادهای بانكی امروز نوسان كمتر از دو درصد را شاهد بودند. اما دارویی ها هم به رشد شاخصهای بازار كمك كردند و عمدتاً با افزایش قیمت مواجه بودند. در این میان در گروه فرآورده های نفتی تقریباً نیمی از سهم ها با رشد قیمت مواجه گردید و نوسان قیمت ها عمدتاً كمتر از یك درصد بود. ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۱، ۳۵۱ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به رقم چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت. آیفكس هم ۵۸.۸۹ واحد رشد كرد و رقم ۲۹۱۰ را به ثبت رساند. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۸۴۵ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۱.۶ میلیارد سهم را پشت سر گذاشت. 223223

1398/03/13
15:20:57
5.0 / 5
4476
تگهای خبر: خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی