مهر بررسی می كند؛

تخلفات ارزی در بازار دارویی كشور، رونمایی از سلطان دارو

تخلفات ارزی در بازار دارویی كشور، رونمایی از سلطان دارو به گزارش روان ما وقتی وزیر بهداشت، مبحث امضاهای طلایی در سیستم دارویی كشور را مطرح نمود، بی شك اذهان عمومی متوجه تخلفاتی در این عرصه شد كه شاید این بازار هم سلطان داشته باشد.به گزارش روان ما به نقل از مهر، مبحث امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو كه در نهایت با تغییر مدیركل امور دارو و رئیس این سازمان همراه بود، هنوز ادامه دارد به صورتی كه وزیر بهداشت تصمیم گرفت با ایجاد قرارگاه در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی، به این ابهامات آخر دهد.
شاید گردش مالی بازار دارویی كشور نسبت به سایر صنایع و تجارت ها كمتر باشد اما واقعیت این است كه تخلف در بازار دارویی كشور، محرز است. در واقع، همین گردش مالی چند هزار میلیاردی هم وسوسه انگیز است تا شاهد اظهار نظر وزیر بهداشت پیرامون وجود امضاهای طلایی در حوزه دارو باشیم.
ماه های پایانی سال قبل بود كه اخباری در مورد بازداشت برخی از سهامداران یك شركت دارویی به گوش رسید كه با گذشت چند ماه، ابعاد تازه ای از این مورد روشن شد به صورتی كه گفته می شود «گرانفروشی» و «فساد ارزی» از مهم ترین موارد تخلف بوده است.
در مورد این پرونده تخلف دارویی، گفته می شود این شركت به كمك تعدادی شركت صوری و واسطه، شاخص های بیش اظهار شده ای تهیه می كرده به صورتی كه میزان ارزی كه به این شركت در چند سال تعلق گرفته از كل میزان فروش آن بالاتر بوده است.
این شركت با بهانه واردات داروهای خارجی غیر اصلی و فروش آنها به صورت چند برابر قیمت داروهای ایرانی، پارسال كه اختلاف ارز بانك مركزی و آزاد به چندین برابر رسید، نزدیك به ۱۵۰ میلیون یورو ارز ۴۲۰۰ تومانی دولتی دریافت كرده است كه چندین برابر میزان واقعی تولیدی یا وارداتی آن شركت است.
این فساد میلیاردی شاید بی ارتباط با نظرات اخیر وزیر بهداشت در مورد وجود امضاهای طلایی در حوزه دارو نباشد، امضاهایی كه موجبات این فساد شده و حالا می بایست منتظر واكنش وزیر و مدیران جدید سازمان غذا و دارو بود كه چگونه می خواهند اذهان دست اندركاران صنعت داروسازی را از این ابهامات و حاشیه ها پاك كنند.
به نظر می رسد، با عنایت به حواشی ماجرای امضاهای طلایی در حوزه دارو، دستگاه های نظارتی و قضائی می بایست با اولویت قرار دادن این قبیل پرونده ها، صنعت داروسازی كشور را از چنین تخلفاتی مبرا سازند، چونكه دارو بعنوان یك كالای استراتژیك و حیاتی، از اهمیت ویژه ای در نظام سلامت كشور و همینطور معاملات مالی برخوردار می باشد.

1398/04/01
15:27:15
5.0 / 5
4989
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی