رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت:

در شناسایی بیماران HIV با مشكل مواجه هستیم، لزوم آگاه سازی جامعه

در شناسایی بیماران HIV با مشكل مواجه هستیم، لزوم آگاه سازی جامعه به گزارش روان ما رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت اظهار داشت: برای شناسایی افراد مبتلا به HIV باید سرمایه گذاری آموزشی و اطلاع رسانی به جامعه صورت پذیرد چونكه در این زمینه بامشكل مواجه هستیم.به گزارش روان ما به نقل از مهر، محمد مهدی گویا قبل از ظهر چهارشنبه در نشست كارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان مركزی در اراك، تصریح كرد: كشور ایران همچون كشورهایی است كه در مورد بیماری ایدز در معرض صدمه بیشتری قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه راه انتقال این عفونت عموما از راه اعتیاد تزریقی است، بیان كرد: هم اكنون جمعیتی نزدیك به ۲۰۰ هزار نفر یا بیشتر معتاد تزریقی در كشور زندگی می كنند كه هر كدام می توانند بالقوه كانون انتقال این بیماری باشند.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر دار وزارت بهداشت اظهار نمود: هم اكنون راه انتقال این بیماری تغییر پیدا كرده به صورتی كه انتقال از راه آمیزش افزایش یافته و بر مبنای برآورد در كشور نزدیك به ۶۲ هزار نفر مبتلا به این عفونت وجود دارد كه نزدیك به ۳۸ هزار نفر را شناسایی كرده ایم.
گویا اضافه كرد: جمعیت دیگری كه شناسایی نشده و به عفونت HIV مبتلا هستند آنرا به دیگران انتقال می دهند و نگران این هستیم كه اگر روند شناسایی این قبیل افراد را سرعت نبخشیم تعداد این بیماران افزایش پیدا كند.
وی اظهار داشت: رهبران كشورها در سازمان ملل سه تعهد در مورد ایدز دارند اول اینكه تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد كسانی كه مبتلا به این عفونت هستند را شناسایی كنند. همینطور تعهد دارند ۹۰ درصد كسانی كه شناسایی شدند را، تحت درمان قرار دهند چونكه كسی كه درمان خویش را آغاز كند ظرف مدت كوتاهی انتقال آلودگی از وی برای دیگران كاسته می شود و حتی گاهی اوقات به صفر می رسد.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت اظهار نمود: همینطور تعهد دارند ثابت كنند ۹۰ درصد از كسانی كه تحت درمان هستند، درمان موفقی دارند.
وی بیان داشت: ما در انجام تعهدات دوم و سوم مشكلی نداریم بلكه در ۹۰ درصد اول كه هنوز شناسایی نشده اند گرفتار مشكل هستیم و در این زمینه باید سرمایه گذاری ویژه، آموزش و اطلاع رسانی به مردم صورت پذیرد و از ظرفیت رسانه ها بهره برد تا از كسانی كه در معرض مبتلا شدن به این بیماری قراردارند، آزمایش های لازم گرفته شود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر دار وزارت بهداشت اظهار داشت: فردی كه بیماری پنهان دارد و خودش خبر ندارد عفونت را به همسر و سپس به فرزند انتقال می دهد. درمان عفونت HIV در كودكان بسیار دشوار و داروهای آن هم كمیاب و گران قیمت است.
گویا بیان كرد: اگر مادر آبستن مبتلا به این عفونت رجوع كند با مصرف داروهایی كه برای وی تجویز می شود از ابتلای كودك به این بیماری جلوگیری می كند.
وی اضافه كرد: فردی كه رجوع می كند از لحظه شناسایی تحت درمان قرار می گیرد. هزینه داروی هر فرد تحت درمان در صورتیكه به بیمارستان رجوع نكند و بیماری دیگری نداشته باشد، در ماه بین دو الی سه میلیون تومان است.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر دار وزارت بهداشت عنوان كرد: خوشبختانه بخش قابل توجهی از داروهای مبتلایان به بیماری ایدز در داخل كشور تولید می شود در غیر این صورت می بایست هزینه زیادی صرف می كردیم.
گویا تصریح كرد: HIV تنها یك مشكل بهداشتی نیست، یك بیماری پنهان است و هم اكنون یك بیماری كشنده نیست و به یك بیماری مزمن تبدیل گشته است. اگر مبتلایان به مراكز مشاوره بیماری های رفتاری رجوع كنند سال های طولانی زنده می مانند، اگر مردم این واقعیت را بدانند بیشتر رجوع می كنند و فرد می تواند ازدواج كند با اینكه این بیماری را داشته باشد و به همسر خود این مسئله را بگوید و زندگی سالم داشته باشند به شرطی كه مراقبت و درمان را انجام دهند.
وی تصریح كرد: باید از مراكز مشاوره بیماری های رفتاری حمایت لازم صورت پذیرد، از طرفی رجوع افراد مبتلا به ویروس HIV به این مراكز هم كاهش پیدا كرده كه قسمت عمده آن به مشكلات اقتصادی باز می گردد و باید برطرف شود.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر دار وزارت بهداشت اظهار داشت: این مراكز به مسائل بهداشتی و سلامت مردم كمك می كنند و موظف هستیم سلامت تمامی افراد جامعه را تامین نماییم. با رجوع مبتلایان به این مراكز تغییر بسیار در رفتار آنها به وجود می آید و به كنار گذاشتن رفتارهای پرخطر توسط آنها كمك می نماید.
وی اضافه كرد: اگر بخواهیم با این مبتلایان پنهانی برخورد نماییم و اجازه ندهیم كه آگاهی لازم را كسب كنند بطور حتم این بیماری مسیر خویش را طی می كند و نمی توانیم بین این بیماری و مابقی ناهنجار های اجتماعی دیوار بكشیم.

1398/07/18
21:33:03
5.0 / 5
4849
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی