آیا چربی بر ریه هم اثر می گذارد؟

آیا چربی بر ریه هم اثر می گذارد؟ روان ما: خیلی از این امر آگاه هستند كه چربی می تواند در رگ ها رسوب كرده و موجب افزایش بیماری های قلبی شود. اما دانشمندان اخیرا شواهدی از گرفتگی های مشابه رگ ها در ریه ها پیدا كرده اند كه ممكنست موجب ایجاد آسم شود.بررسی های قبلی نشان داده بود افرادی كه اضافه وزن دارند در خطر بیشتری برای مبتلاشدن به آسم نسبت به سایرین قرار دارند. تصور می شد كه این ارتباط به سبب فشار اضافی بر ریه ها یا التهاب اضافی در بدن ایجاد شود. حالا شواهدی وجود دارد كه ذخیره چربی می تواند نقش داشته باشد.

محققان ریه های ۵۲ بیمار فوت شده را بررسی كردند. در میان آنها ۱۵ نفر بدون آسم، ۲۱ نفر با آسم كه بر اثر بیماری دیگری فوت كردند و ۱۶ نفر كه بر اثر آسم فوت كردند گزارش شد. آنها با كمك رنگ كردن بافت سلول های هوایی توانستند حدود ۱۴۰۰ نمونه را آنالیز كنند و دریافتند كه در دیواره مجاری هوایی سلول های چربی انباشته شده بود.
به گفته پیتر نوبل فیزیولوژیست دانشگاه استرالیا، چربی اضافی در دیواره مجاری هوایی انباشته می شود و بنظر می رسد كه التهاب در ریه ها را بیشتر می كند. تصور می شود كه این چربی ها موجب ضخیم شدن دیواره مجاری و در نتیجه محدود شدن ورود و خروج هوا از ریه ها می شود كه می تواند موجب افزایش آسم شود. بنظر می رسد كه چربی با تغییر ساختار بافت مجاری هوایی و افزایش التهاب می تواند سبب آسم شود. مكانیسم دقیق این پروسه هنوز بطور قطع معین نمی باشد و نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد.
به گفته Thierry Troosters رئیس جامعه تنفسی اروپا، ارتباط بین چاقی و بیماری های تنفسی یك كشف بسیار مهمست و اضافه وزن می تواند علایم را برای افرادی كه آسم گرفتار هستند بدتر كند.
sciencealert ۲۱۲۱


منبع:

1398/10/25
16:44:38
5.0 / 5
4891
تگهای خبر: بیمار , بیماری , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی