نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟

نوشیدن آب گازدار، خوب است یا بد؟ به گزارش روان ما آب گازدار از تحت فشار قرار گرفتن آب و تزریق دی اكسید كربن به آن بوجود می آید. معمولا به آب گازدار نمك و سایر مواد معدنی اضافه می كنند تا طعم و خواص آنرا بهبود ببخشند. با این وجود آب های گازدار طبیعی متفاوتند و از یك چشمه معدنی گرفته می شوند كه دارای مواد معدنی و اغلب گوگرد هستند.


آب گازدار چیست؟
آب گازدار از تحت فشار قرار گرفتن آب و تزریق دی اكسید كربن به آن بوجود می آید. معمولا به آب گازدار نمك و سایر مواد معدنی اضافه می كنند تا طعم و خواص آنرا بهبود ببخشند. با این وجود آب های گازدار طبیعی متفاوتند و از یك چشمه معدنی گرفته می شوند كه دارای مواد معدنی و اغلب گوگرد هستند.
دی اكسید كربن و آب با یكدیگر واكنش داده و اسید كربنیك تولید می كند كه یك اسید ضعیف است و گیرنده های عصبی را تحریك می كند كه این تحریك لذت بخش است.
آب گازدار بر سلامت دندان تأثیر دارد؟
یكی از نگرانی های این آب، تأثیر بر روی دندان ها است، چونكه مینای دندان ها مستقیما در تماس با اسید قرار دارند. برپایه یك مطالعه، آب گازدار فقط كمی سبب صدمه به مینای دندان شد و تأثیر نوشابه های قندی خیلی بیشتر و بدتر بود.
در واقع یك نوشیدنی بدون گاز شیرین به مراتب بدتر از نوشیدنی گازدار رژیمی (بدون قند) بود. و نتایج آزمایش ها نشان داد كه تركیب شكر و گاز كربنیك می تواند سبب خرابی دندان ها شود. آب گازدار می تواند به گوارش كمك كند؟
آب گازدار می تواند مزایایی برای سلامت سیستم گوارش همراه داشته باشد. امكان دارد سبب ایجاد حس سیری شود. آب گازدار امكان دارد احساس پر بودن پس از غذا را تا حد زیادی نسبت به آب معمولی افزایش دهد.

آب گازدار می تواند به رفع یبوست كمك كند؟
افرادی كه به یبوست مبتلا هستند امكان دارد دریابند كه نوشیدن آب گازدار به تسكین علایم آنها كمك می نماید. علاوه بر این علایم دیگری وجود دارد كه آب گازدار می تواند بیماری های سوء هاضمه و معده درد را بهبود ببخشد. در یك مطالعه كه بر روی 21 نفر صورت گرفت مشخص شد آنهایی كه آب گازدار نوشیدند بهبود قابل ملاحظه ای در گوارش خود مشاهده نمودند. آب گازدار بر روی سلامت استخوان تأثیر می گذارد؟
بسیاری از مردم اعتقاد دارند كه نوشیدنی های گازدار به علت دارا بودن اسید زیاد برای استخوان ها مضر است. با این وجود، تحقیقات نشان داده كه گاز كربنیك مضر نمی باشد. در یك مطالعه كه بر روی 2500 نفر صورت گرفت نتایج آن نشان داد كه تنها نوشیدنی های قندی مانند كوكاكولا سبب كاهش تراكم استخوان شدند و آب گازدار هیچ تاثیری بر سلامت استخوان نداشت. در واقع نوشیدنی مانند كوكا به علت داشتن فسفر زیاد سبب كاهش تراكم استخوان می شود. آب گازدار بر سلامت قلب تأثیر می گذارد؟
برخی محققان می گویند آب گازدار می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد اما این شواهد بسیار محدود است. در واقع نوشیدن آب گازدار سبب كاهش LDL كلسترول بد و افزایش كلسترول خوب HDL می شود. healthline.com 2121

1398/11/18
01:38:44
5.0 / 5
4703
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی