چند نكته مهم برای سفر در كرونا

چند نكته مهم برای سفر در كرونا به گزارش روان ما پیش از سفر وضعیت ویروس كرونا را در مقصد بررسی كنید. موزه ها و آثار تاریخی را فقط در زمان خلوتی و با ماسك ببینید. اگر اقامتگاه مطمئن پیدا نكردید در چادر مسافرتی بمانید و اگر در جریان سفر مشكوك به كرونا شدید مخفی كاری نكنید.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دفتر مطالعات آموزش گردشگری نکاتی را با عنوان «آموزش های عمومی سفر در شرایط کرونا» گردآوری کرده که به مسافران یادآور می شود اقدامات الزامی را انجام دهند تا سفر امن تری را در شرایط حاضر تجربه کنند.
چند اقدامی که پیش از سفر باید انجام داد:
از وضعیت بیماری در مقصد مطمئن شوید، اطلاعات کامل را از رسانه های معتبر دریافت کنید و به سفارش های مرتبطِ مراجع ذی صلاح (وزارت بهداشت، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، استانداری ها و... ) توجه کنید.
از وضعیت سلامتی خود اطمینان پیدا کنید تا مجبور نشوید در حین سفر به محیط های درمانی که احتمال حضور بیماران مبتلا به کرونا و انتقال ویروس در آنها زیاد است، رجوع کنید.
اگر بیماری زمینه ای دارید با پزشک خود قبل از سفر مشورت کنید و در حین سفر ارتباط خویش را حفظ کنید.
از سلامت اتومبیل خود مطمئن شوید تا در حین سفر کمتر به مکانیک رجوع کنید.
پیش از آغاز سفر، محیط داخلی اتومبیل، دکمه ها، فرمان، دنده، گیره کمربند ایمنی، دستگیره ها و... را با اسپری ضدعفونی کننده سطوح و یا اسپری الکل، ضدعفونی کنید.
اسپری الکل، ژل ضدعفونی کننده دست، ماسک و دستکش (لاتکس و یا نایلونی) به تعداد لازم جهت استفاده در طول سفر تهیه کنید، شاید در راه و یا مقصد، نتوانید این اقلام را پیدا کنید.
دستکش ها و ماسک های تهیه شده را در منزل و با دست تمیز در تعداد کم و در کیسه های زیپ کیپ یا کیسه فریزر یا کیسه تمیز دیگری بسته بندی کنید. امکان دارد در طول سفر ندانسته، دست آلوده را به بسته بزنید. در صورتیکه بسته بزرگ به همراه داشته باشید، احتمال انتقال آلودگی به تمامی دستکش ها و ماسک ها افزایش می یابد.
الکل را در یک بسته بزرگ جهت استفاده کلی و در بسته های کوچک ترجیحا غیرشفاف برای هر یک از اعضای خانواده یا همسفران تهیه کنید تا همیشه همراه داشته باشند.
الکل را در دمای مناسب نگه دارید. از این نظر بسته غیرشفاف سفارش می شود که احتمال اشتعال آن در اثر جذب آفتاب و افزایش دما کاهش پیدا کند.
شیوه مناسب نگهداری الکل در اتومبیل: پشت شیشه اتومبیل و یا جلوی آفتاب قرار نگیرد، در دمای مناسب (کمتر از ۳۰درجه) و ترجیحا در ظرف تیره یا غیرشفاف نگهداری شود.
برای استفاده از محلول آب و وایتکس برای ضدعفونی به پروتکل مصرف آن توجه گردد، به هیچ وجه وایتکس را با آب گرم مخلوط نکنید، چونکه علاوه بر تولید گاز سمی، اثر ضدعفونی کنندگی آن از بین می رود. به هیچ وجه آب را روی وایتکس نریزید، بلکه ابتدا آب سرد را داخل بطری ریخته و سپس وایتکس را به آن اضافه کنید. این محلول با دیگر شوینده ها مخلوط نشود. ظرف این محلول را با یک علامت مشخص کنید تا با آب اشتباه گرفته نشود. در جای نسبتا خنک و دور از گرما و تابش نور خورشید نگهداری شود. محلول را داخل اتومبیل با شیشه های بالا تهیه و استفاده نکنید، چونکه گاز در فضای بسته تجمع کرده و صدمه ریوی وارد می نماید. این محلول فقط تا ۲۴ ساعت خاصیت ضدعفونی دارد. مقدار محلول استفاده شده باید به حدی باشد که سطح مورد نظر یک دقیقه مرطوب بماند.
چند سفارش برای رستوران:
قبل از سفر برای کاهش تعداد دفعات رفتن به رستوران برنامه ریزی کنید، حتما مقدای غذای فاسدنشدنی همراه داشته باشید.
رستوران ها و مجتمع های بین راهی معتبر، دارای مجوز و بهداشتی را در اینترنت جستجو و موارد مناسب را شناسایی کنید. اگر بدون برنامه ریزی غذایی سفر کنید، امکان دارد در طول سفر مجبور شوید از خدمات مراکز غیرمجاز و یا غیربهداشتی استفاده کنید.
اگر تمایل دارید از خدمات رستوران، کافی شاپ و یا سایر عرضه کنندگان مواد غذایی استفاده کنید، از قبل محل مطمئن را شناسایی کنید، قبل از سفارش غذا، یک نفر وارد رستوران شده، وضعیت بهداشتی و محافظتی کارکنان، تجهیزات و فضای رستوران را بررسی کنید.
بهتر است غذاها به صورت وکیوم بسته بندی شده و یا در ظروف یکبارمصرف سلولزی (تجزیه پذیر) سرو شود. بهتر است ظروف سلولزی یا گیاهی در مسافرت همراه باشد.
پیشنهاد می شود غذا، نوشیدنی و خوارکی خویش را داخل فضای ماشین و یا در فضای باز میل کنید نه در فضای سربسته. برای اطمینان، زیرانداز همراه خود داشته باشید. احتمال انتقال ویروس در محیط باز کمتر از فضای بسته است.
اگر از میز رستوران و کافی شاپ استفاده می کنید از پرسنل درخواست کنید در مقابل چشمان شما میز را ضدعفونی کنند. (مگر آن که مطمئن باشید، قبل از شما به درستی ضدعفونی شده است)
پیش از میل غذا و یا هر خوراکی دیگر و پس از آن، حتما دست های خویش را بشویید. شستشو با آب و صابون به مدت حداقل ۲۰ ثانیه طبق پروتکل های بهداشتی سفارش اکید می شود. اگر به آب و صابون دسترسی نداشتید، حتما از ژل ضدعفونی کننده دست یا اسپری الکل استفاده گردد.
برای اقامت مطمئن چه باید کرد:
قبل از سفر درباره مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در مقصد و شهرهایی که قصد اقامت دارید، در اینترنت جستجو کنید. این اماکن چون تخت نظارت هستند خدمات به نسبت مطمئن تری را عرضه می کنند.
نکات بهداشتی و ضدعفونی در هتل ها انجام می شود، با این وجود برای اطمینان خاطر، ملحفه و روبالشی به تعداد نفرات جهت استفاده در اماکن اقامتی به همراه داشته باشید.
اگر اقامتگاه رسمی و دارای مجوز در دسترس نبود و یا به هر علتی علاقه ای به استفاده نداشتید، استفاده از چادر در محیطی مناسب و امن ارجحیت دارد. در غیر این صورت تمام لوازم بهداشتی، شخصی و سایر لوازم و ظروف مورد استفاده خویش را به همراه داشته باشید (ملحفه، روبالشی، پتو، ظروف و... ) و محیط خانه را با استفاده از اسپری ضدعفونی کننده سطوح کاملا ضدعفونی کنید.
چند سفارش برای جایگاه سوخت و هنگام خرید:
تعدادی کیسه پلاستیکی کوچک جهت استفاده بعنوان کیسه زباله در داخل اتومبیل تهیه کنید تا بتوانید زباله های تولیدشده در داخل اتومبیل را سریعا خارج و به سطل زباله بیندازید. از کیسه های دائمی زباله استفاده نشود، تلاش کنید از کیسه های کهنه استفاده کنید تا کمتر تولید زباله شود.
سوختگیری را در فواصل زمانی زیاد و به صورت کامل (با حجم زیاد) انجام دهید تا کمتر به جایگاه سوخت رجوع کنید. پمپ بنزین ها یکی از آلوده ترین اماکن شناخته شده اند.
اتومبیل را در هر بار استفاده ضدعفونی کنید، سوییچ اتومبیل، کارت بانکی، عینک، کیف پول، کیف زنانه و گوشی از آلوده ترین وسایل همراه شما هستند. ضدعفونی کردن آنها و سپس دست هایتان را بعد از هر بار تماس با سطوح آلوده فراموش نکنید.
با آن که در مسافرت سفارش می شود با خرید از جوامع محلی تلاش در توزیع درآمد شود، اما در شرایط حاضر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سفارش می کند مواد غذایی و یا تنقلات را در حجم مناسبی از مبدا تهیه کنید و در طول سفر خریدهای خویش را به تعداد کم و در حجم بالا انجام دهید تا سطح رفتن به فروشگاه ها در هنگام سفر به حداقل رسانده شود.
سفارش می شود تمام خریدها توسط یک نفر از همسفران و با یک کارت اعتباری مجزا صورت گیرد، تا احتمال آلودگی در نتیجه فراموش کردن ضدعفونی کارت و دست ها کاهش پیدا کند.
اگر مراکز خرید شلوغ بود بیرون منتظر بمانید تا فروشگاه خلوت شود و سپس وارد شوید. در فروشگاه ها اجناس را با نگاه کردن بررسی کنید، نه با لمس کردن.
از خریدهای فله ای، خوراکی ها و تنقلات اکیدا خودداری کنید. مواد غذایی و تنقلات را به صورت بسته بندی شده خریداری نموده و بعد از ضدعفونی کردن بسته بندی با استفاده از پنبه یا دستمال کاغذی آغشته به الکل و سپس ضدعفونی کردن دست هایتان، از آنها استفاده کنید.
از خرید یخ باز جهت استفاده خوراکی/ آشامیدنی و یا تماس مستقیم با مواد غذایی اکیدا خودداری کنید. برای تهیه یخ، بطری آب معدنی را در فریزر محل اقامت بگذارید.
حتی الامکان برای خریدها از وجه نقد استفاده نکنید، کارت بانکی یا روش های الکترونیکی دیگرگزینه های مناسبی برای پرداخت هستند. اسکناس یکی از آلوده ترین اقلام است و می تواند عامل انتقال ویروس کرونا باشد.
در صورت اجبار به استفاده از پول نقد، آنرا بلافاصله در کیف پول، جیب، کیف و یا اتومبیل نگذارید. آنها را در کیسه ای جداگانه قرار دهید و به مدت چند روز به آن دست نزنید.
تلاش کنید فیش های خرید را در سطل زباله اندازید. اما اگر ترجیح می دهید فیش ها را نگه دارید، مانند پول نقد به مدت چند روز در کیسه ای جداگانه قرار دهید و به آن دست نزنید.
در صورتیکه به خرید میوه و سبزیجات در طول سفر علاقه دارید، یک بطری محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات تهیه کرده و ظرف مناسبی برای شستن میوه ها به همراه داشته باشید.
اگر قصد خرید آب جوش در میان راه دارید حتما به نظافت فروشگاه توجه کنید، شیر سماور را با دستمال کاغذی یا دستکش نایلونی باز و بسته کنید. در فلاسک را روی میز و... نگذارید. تلاش کنید فلاسکدر دست خودتان باشد، در صورتیکه به اجبار باید به دست فروشنده بدهید، بعد از گرفتن آن، حتما بدنه، دسته و در آن و سپس دست های خویش را ضدعفونی کنید.
در طول سفر بهتر است به جای استفاده از شیرهای مشترک آب و یا آبسردکن های عمومی و لیوان های مشترک آنها، از آب معدنی و لیوان های مخصوص خود استفاده کنید. در صورتیکه چاره ای جز استفاده از آبسردکن ندارید پیش از استفاده، شیر آنرا با اسپری الکل(استاندارد) تمیز کنید و در مورد آبسردکن های یخچالی، دکمه آنرا با دستکش یا دستمال کاغذی فشار دهید.
استفاده از سرویس بهداشتی:
از قبل مجتمع های بین راهی تمیز، معتبر و دارای را شناسایی کنید.
با ماسک رجوع کنید.
ازتجمع در داخل محیط سرویس بهداشتی و یا قرار گرفتن در صف خودداری کنید.
ترجیحا پیش از استفاده از سرویس بهداشتی، به سبب احتمال آلوده بودن دستگیره های اتومبیل، دستگیره های در، دست هایتان را ضدعفونی کنید.
درِ توالت را با دستمال کاغذی باز و بسته کنید.
در محیط توالت، قبل از استفاده از شیر و شلنگ آب (آنچه که باید دست بزنید)، به آنها و سپس به دست های خود، اسپری الکل بزنید.
زباله های خویش را در سطل زباله بیندازید.
از لحظه ورود به سرویس بهداشتی تا خروج، به هیچ وجه دست های خویش را به دهان، صورت، چشم و حتی گوش خود نزنید.
بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، حتما دست های خویش را مطابق پروتکل های بهداشتی و با آب و صابون بشویید.
موزه ها و آثار توریستی را چگونه ببینیم:
اگر قصد بازدید از جاذبه، بنای تاریخی ویا موزه ای را دارید، در صورت شلوغ بودن،
بهتر است کمی صبرکنید تا خلوت شود.
اگر بعد از ورود به داخل جاذبه، ناگهان تعداد جمعیت افزایش پیدا کرد، ترجیحا از محل خارج شوید یا به فضایی خلوت تر بروید.
در داخل جاذبه ها، موزه ها و تمام اماکن سربسته، حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.
در سفرهای زیارتی فاصله فیزیکی را با دیگران رعایت کرده و ماسک و دستکش استفاده کنید.
افراد مسن بهتر است با احتیاط بیشتری به سفر بروند. سفارش می شود سالمندان بیشتر محیط های طبیعی، خلوت و فضای باز را انتخاب کنند.
فراموش نکنید در صورتیکه به ناچار باید در صف بایستید فاصله یک و نیم متر یا حداقل به اندازه ۲ دست باز را از نفر قبلی و بعدی رعایت کنید. حتی الامکان در فضای سربسته وارد صف نشوید.
اگر در جایی دیدید که افراد با فاصله ایستاده اند، حقوق دیگران و سلامتی خویش را در اولویت قرار دهید، صف را رعایت کرده و بین آنها قرار نگیرید.
در وسایل نقلیه عمومی:
در هر فضایی (وسیله نقلیه، جاذبه، فروشگاه و... ) در صورت مشاهده علامت ضربدر و پیام منع نشستن یا ایستادن، رعایت کنید. این علامت برای رعایت فاصله فیزیکی مناسب نصب شده اند.
اگر با وسیله نقلیه عمومی (قطار، اتوبوس، هواپیما) سفر می کنید، در کل سفر، حتی اگر تحمل آن دشوار می باشد، از ماسک و دستکش استفاده کنید.
برای سفر، بخصوص با وسایل نقلیه عمومی (قطار، اتوبوس، هواپیما)، از کاور کیف یا چمدان استفاده کنید تا بعد از بازگشت، امکان ضدعفونی کردن آن راحت باشد.
در پایانه اتوبوس، راه آهن و فرودگاه تا حد امکان زیر سقف نباشید، احتمال مبتلا شدن در فضای آزاد کمتراز محیط سربسته است. اگر باید در فضای سربسته و زیر سقف منتظر سوار شدن به وسیله نقلیه باشید، حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید.
تنقلات، خوراکی ها و... که در وسایل نقلیه عمومی به شما داده می شود، معمولا استریل شده اند، اما برای اطمینان خاطر(با فرض آلوده بودن دست فردی که به دست شما می دهد)، شما هم با اسپری الکل یا پد الکی، بسته بندی آنرا ضدعفونی کنید.
فراموش نکنید که جیب های صندلی های مقابل که معمولا مسافران وسایل دورریز خود، دستمال کاغذی و یا موبایل را در آنها قرار می دهند، کمربندهای ایمنی، میزهای تاشو و پشتی ها، آلوده ترین قسمت های وسایل نقلیه عمومی هستند.
فراموش نکنید رعایت بهداشت شخصی شما نباید عاملی برای پراکنده کردن زباله ها درمحیط زیست و فضاهای عمومی باشد. ماسک، دستکش، دستمال کاغذی، پوشک، پوست میوه، پلاستیک، پوست تخمه و... را در سطل های زباله اندازید.
اگر به طبیعت سفر کرده اید، کیسه زباله با خود به همراه داشته باشید، تمام زباله هایتان را جمع کرده و در داخل نخستین سطح زباله در شهر یا روستا بیندازید.
کیسه پر از زباله را در کنار درخت قرار ندهید، چونکه حیوانات در جستجوی غذا آنرا پاره کرده و نه تنها زباله ها پراکنده می شود، بلکه تغذیه حیوانات هم مختل می شود.
ماسک و دستکش استفاده شده و آلوده را در کیسه ای جداگانه انداخته، گره زده و سپس در سطل زباله بیندازید.
هنگام سفر مراقب فرزندان خود باشید و میزان تماس هایشان با محیط و لوازم پیرامون را محدود و بر فعالیتهای حرکتی آنها نظارت کنید. در صورت تماس با هر محیطی که احتمال آلودگی دارد، دستهای شان را با آب و صابون و یا ژل دست ضدعفونی کنید. کودکان معمولا بی پروا به وسایل و محیط های مختلف دست می زنند احتمال آلوده بودن وسیله یا محیط و انتقال به کودکان و از راه آنها به اتومبیل و والدین وجود دارد. فراموش نکنید علاوه بر رعایت مسایل بهداشتی توسط والدین، آموزش موارد بهداشتی به کودکان ضروریست.
روبوسی نکنید، فاصله بگیرید
اگر بعد از مدت ها، تصمیم گرفته اید به دیدار خانواده، اقوام و آشنایان بروید، حتی اگر هر دو طرف تابحال در قرنطینه بوده اید یا نسبت به رعایت موارد بهداشتی توسط هر دو طرف اطمینان کامل دارید، فاصله فیزیکی خویش را با یکدیگر رعایت کنید. پرهیز از روبوسی و دست دادن الزامی است.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همینطور برای حفظ سلامت روانی در مسافرت و پرهیز از هر نوع برخورد پیشنهاد کرده است: اگر وارد مکانی شدید که موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند و قصد اعلام به مراجع بهداشتی را ندارید، بهترین اقدام، استفاده نکردن از خدمات آنها است. اگر با افرادی مواجه شدید که نسبت به رعایت موارد بهداشتی و حفاظتی بی اعتنایی می کنند، بهترین اقدام، فاصله گرفتن از آنها است، نه دعوا و مشاجره.
اگر در جریان سفر مشکوک به بیماری کرونا بودید:
ابتدا آرامش خویش را حفظ کنید.
سپس به یکی از مراکز معین وزارت بهداشت در شهری که هستید، رجوع کنید.
در طول سفر آب یخ میل نکنید. امکان دارد منجر به گلودرد شود و گمان کنید بیمار شده اید.
در صورتیکه بیماری شما قطعی بود، در همان شهر و در یک محل خاص
حداقل ۱۴روز (یا بیشتر بنا به سفارش پزشک) خویش را قرنطینه کنید و در طول این زمان از سفارش های پزشکان مربوطه پیروی کنید.
در صورتیکه در هتل اقامت داشته اید، مخفی کاری نکنید و به مسؤول هتل اطلاع دهید تا اقدامات بهداشتی و ضدعفونی در سطح بالا انجام دهند. شما نه تنها مسؤول خودتان هستید، بلکه در قبال خانواده خود و جامعه هم مسؤولید.
در طول دوره بیماری و نقاهت از رفتن به مکان های عمومی، دیدار دوستان و آشنایان، بازدید از موزه، رفتن به فروشگاه و... خودداری کنید.
پس از سفر چه باید کرد:
بعد از بازگشت از سفر، پروتکل های ورود به منزل رعایت شود و تمام لوازم و وسایلی که وارد منزل می شود، باید مطابق پروتکل های بهداشتی ورود به منزل ضدعفونی شوند.
بعد از بازگشت از سفر، تا ۱۴روز مراودات اجتماعی خود (به ویژه میهمانی ها) را محدود کنید تا در صورتیکه ناقل بدون علامت هستید، افراد صدمه پذیر درگیر بیماری نشوند.1399/03/14
22:49:48
5.0 / 5
2898
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی