تاكید بر پیشگیری در مبارزه با كرونا

تاكید بر پیشگیری در مبارزه با كرونا به گزارش روان ما مدیرگروه بهداشت و پزشكی اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اقدامات صورت گرفته در امتداد مقابله با كرونا را مثبت ارزیابی كرد و با بیان اینكه برخی بیماری ها، ابعاد و عوارض بیرونی در نظام سلامت دارند، اظهار داشت: در بیماری كرونا مراقبت های دارویی و درمان های طبی دشوار و پرهزینه هستند. بدین سبب بر پیشگیری بسیار تاكید می شود.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر سهرابی در این زمینه اضافه کرد: در این راستا انجام کار درست در زمان درست و توسط شخص درست سه فاکتور مهم در عرصه بهداشت عمومی است.
این متخصص که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، پزشکی اجتماعی را یکی از تخصص های پزشکی بالینی برشمرد که بیشتر در مدیریت نظام سلامت فعالیت نموده و نقش آن در این عرصه مشخص می شود.
وی جامعه را گروه هدف پزشکی اجتماعی یا به تعبیری طب پیشگیری ذکر کرد، در صورتیکه سایر تخصص های پزشکی بر روی فرد تمرکز دارند و در ادامه اظهار داشت: مثلا متخصص قلب بیمار خودرا با تجویز دارو، جراحی و... درمان می کند. در صورتیکه یک متخصص پزشکی اجتماعی با جستجو در جامعه، اهتمام دارد با شناسایی عوامل خطر بیماری قلبی و افراد در معرض خطر در امتداد برنامه ریزی صحیح برای کنترل و پیش گیری از بیماری های قلبی گام بردارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش پررنگ متخصصان پزشکی اجتماعی در مبارزه با بیماری کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: حوزه بهداشت و درمان در نظام سلامت دارای تعامل مستقیم بوده و این دو حوزه همیشه همراه هم هستند، اما باید هر مورد بطور مجزا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.
سهرابی اشاره کرد: در بیماری کرونا مراقبت های دارویی و درمان های طبی دشوار و پرهزینه هستند. بدین سبب بر پیشگیری بسیار تاکید می شود. در دنیا شاهد طیف وسیعی از عملکرد کشورها در مواجهه با کرونا بودیم.
بگفته وی، کشورهایی نظیر کره جنوبی و نیوزلند که بسیار منطقی و طبق اصول جلو رفتند، کنترل بیماری در آنها خیلی زود صورت گرفت و منابع انتقال عفونت شناسایی و فوری مهار گشت. اما کشورهایی مثل انگلیس و آمریکا که دید درمان نگر داشته و به سیستم درمانی خود مغرور بودند، پیشگیری را فراموش کردند.
این متخصص پزشکی اجتماعی اضافه کرد: کرونا درمان ندارد و درمان های پیشنهادی برای پیش گیری از عوارض شدید بیماری و مرگ است، ولی خود ویروس را نمی توان از بین برد و درمان های قطعی برای آن وجود ندارد.
وی، توفیق کره جنوبی در مدیریت بیماری کرونا را به خاطر شناسایی سریع منبع عفونت و شروع فوری قرنطینه دانست که موجب محدود شدن منبع انتقال بیماری شد و اظهار داشت: بدین سبب پیشگیری در کنترل این بیماری حرف اول را می زند.
مدیرگروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه استفاده از تلفن هوشمند و اپلیکیشن های مختلف برای اطلاع رسانی در مواجهه با کرونا، طراحی سامانه غربالگری، رعایت فاصله گذاری و کم شدن تجمعات را همچون اقدامات موثر در امتداد کنترل و مدیریت بیماری کرونا ویروس عنوان نمود.
مدیرگروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه، بیش از ۹۰ درصد کارهای انجام شده در امتداد مقابله با کرونا را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: در دهه ۶۰ سیستم مراقبت های اولیه سلامت در کشور تشکیل شد، طبق ساختار آن تمامی مردم روستاها و شهرها بوسیله مراکز جامع سلامت شبانه روزی خدمات بهداشتی درمانی را دریافت می کردند و بیماریابی و کنترل بیماری، مهمترین دستاورد آن بود.
بگفته سهرابی، در سلامت عمومی باید کارها به صورت تیمی صورت گیرد. وزارت بهداشت با کمک دولت باید تیمی متشکل از متخصصان سلامت و بالینی و دیگر ذینفعان تشکیل دهد. پروتکل های تدوین شده باید نیازهای همه افراد گروه را در برگیرد و بهتر است با مشورت آنان صورت گیرد، چون نظرات آنان می تواند راهگشا باشد.
مدیرگروه بهداشت و پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بازگشایی های صورت گرفته به سبب مسائل و دغدغه های اجتماعی و اقتصادی، از عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط گروهی از مردم ابراز نگرانی کرد.
وی اقتصاد و سلامت را دو مقوله در رابطه با هم دانست و اشاره کرد: سلامت انسان ها در اولویت قرار دارد. سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۷ شعاری منتشر نمود در خصوص این که "انسان سالم محور توسعه پایدار" است و عدم وجود انسان سالم در جامعه موجب لطمه به اقتصاد جامعه می شود.
سهرابی درخاتمه سخنان خود از تلاش و حماسه آفرینی مدافعان سلامت کشور در اپیدمی کرونا قدردانی کرد و اظهار داشت: مدیریت بیماری کرونا برگ زرین و پرافتخار دیگری را در کارنامه نظام سلامت کشور رقم زد و بی شک بدون رشادت و عزم جدی این عزیزان کنترل و مهار بیماری کرونا میسر نمی شد، عزیزانی که در این راه از جان خود گذشته و ایثارگرانه به خدمت پرداختند و بسیاری نیز در راه خدمت به بیماران به شهادت رسیدند.
منبع:

1399/03/25
14:23:34
5.0 / 5
2522
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی