در گفت وگو با روان ما تشریح شد

مغایرت های آئین نامه ای و ایمنی در كلینیك سینا اطهر

مغایرت های آئین نامه ای و ایمنی در كلینیك سینا اطهر به گزارش روان ما به دنبال حادثه حریق كلینیك سینا اطهر در شب گذشته، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به وضعیت ایمنی سازه ای بیمارستان ها و مراكز درمانی كشور، اظهار داشت: هیچ وقت در بیمارستان شاهد نگهداری سیلندرها و كپسول های گاز زیر اتاق عمل نیستیم؛ چونكه این مورد یكی از مغایرت های ایمنی  ما در بیمارستان ها به حساب می آید، اما می بینیم كه در مركز سینا اطهر دقیقا این اتفاق افتاده و كپسول های اكسیژن زیر قسمت جراحی نگهداری می شدند.به دنبال حادثه حریق کلینیک سینا اطهر در شب گذشته، دکتر علی ماهر در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت ایمنی مراکز درمانی و بیمارستان های کشور، اظهار داشت: به صورت کلی در کشور وضعیت مناسبی از نظر سازه ای و ایمنی ساختمان ها در بخش سلامت نداریم. باید توجه کرد که بیشتر از ۵۰ درصد ساختمان های بیمارستان های کل کشور بیشتر از ۴۰ سال عمر دارند که اصلا برای بیمارستان وضعیت مناسبی نیست. حال وقتی این شرایط به سایر مراکز درمانی و مراکز جراحی محدود هم تعمیم می یابد، شرایط بدتر هم می شود. متاسفانه حادثه حریق شب گذشته هم در یک مرکز جراحی محدود رخ داده که به نظر می رسد خیلی از آیتم های آئین نامه ایمنی بیمارستان ها و مراکز درمانی در این مرکز رعایت نشده بود.
۶۰ درصد از تخت های بیمارستانی تهران بیشتر از ۴۰ سال عمر دارند
وی اضافه کرد: در تهران وضع ما از نظر ایمنی بیمارستان ها و مراکز درمانی بدتر است؛ چونکه بیشتر از ۶۰ درصد از تخت های بیمارستانی در تهران بیشتر از ۴۰ سال عمر دارند و این یعنی اینکه طبیعتا استانداردهای امروزی را ندارند. در عین حال پس از انقلاب، بیمارستان دانشگاهی جدیدی در تهران در نساختیم. البته در بخش خصوصی بیمارستان هایی ساخته شده است، اما اینکه این بیمارستان ها تا چه حد آئین نامه ها را رعایت می کنند و چقدر تغییرات بعد از افتتاح اعمال کرده اند، معلوم نیست.
اعتباربخشی بیمارستان ها برای ایمنی ساختمانی کمرنگ شده است
ماهر افزود: یکی از بخش هایی که باید جلو بروز حوادث اینچنینی را بگیرد، حوزه اعتباربخشی است که در دو سال قبل در بخش ایمنی ساختمانی بیمارستانی حدودا کمرنگ شده است. در حوزه نظارت بر ایمنی سازه ای سایر مراکز مانند مراکز تصویربرداری و یا مراکز جراحی محدود که با تعجب ظاهرا هر دو این موارد در کلینیک سینا اطهر وجود داشته که به نظر من از لحاظ کارشناسی شدنی نیست، متاسفانه فقط در زمان افتتاح مراکز وضعیت آنها از نظر انطباق با آئین نامه چک می شود. اگر وزارت بهداشت در زمان افتتاح موارد را به درستی چک کرده و نظارت درستی داشته باشد، بعد امکان دارد تغییراتی در آن مراکز رخ دهد که خیلی مورد رصد نیست. چونکه متاسفانه چیزی با عنوان اعتباربخشی مراکز تصویربرداری و یا مراکز جراحی محدود در ایران نداریم.
مراکز جراحی محدود نظارت می شوند؟
مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره نحوه نظارت بر مراکز درمانی مانند مراکز تصویربرداری و یا جراحی محدود، اظهار نمود: در مواردی که شکایتی از مراکز رخ دهد، این مراکز مورد نظارت قرار می گیرند. همینطور در زمان تمدید پروانه های این مراکز هم باید مورد نظارت قرار گیرند، اما باید توجه کرد که تعداد ناظران ما به نسبت مراکز خیلی کم است و احتمال اینکه نتوانند این نظارت را انجام دهند، زیاد است.
اعتباربخشی بیمارستان ها هر دو سال یکبار!
ماهر با اشاره به اینکه بیمارستان ها باید هر سال مورد اعتباربخشی قرار گیرند، اظهار داشت: متاسفانه طی چند سال گذشته اعتباربخشی سالانه به اعتباربخشی در هر دو سال یکبار افزایش یافت و الان هم به علت جریانات کرونا و در عین حال تغییر مداوم چندین مدیرکل در حوزه اعتباربخشی سبب شد که کار عقب بیفتد، اما مسئله اصلی این است که در حوزه مراکز جراحی محدود اصلا اعتباربخشی را آغاز نکردیم. قرار بود این کار در دوره وزارت آقای دکتر هاشمی صورت گیرد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

وی تصریح کرد: در عین حال به نظر می رسد که هیچ یک از مواردی که در زمینه مدیریت خطر در اعتباربخشی مطرح است، در مراکز جراحی محدود وجود ندارد و استانداردهای اعتباربخشی، خطرات در رابطه با مراقبت بیمار، کادر پزشکی و کارکنان، بحث عفونت ها و... بحث هایی است که برای آنها در اعتباربخشی برنامه داریم، اما متاسفانه در مراکز جراحی محدود و تصویربرداری مکانیزمی برای ارزیابی این موارد نداریم. این ارزیابی ها در چارچوب اعتباربخشی در بیمارستان ها مورد توجه قرار می گیرد، اما در سایر مراکز درمانی اینطور نیست.
بیمارستان های فرسوده؛ آتش زیر خاکستر
ماهر با اشاره به اینکه متاسفانه با عنایت به فرسودگی بیمارستان ها و مراکز درمانی در کشور اگر در بیمارستان چنین اتفاقاتی داشته باشیم، تلفات مان بسیار بیشتر از این است، اظهار داشت: البته به علت انجام اعتباربخشی در بیمارستان ها مغایرت های آئین نامه ای احتمالی در حوزه ایمنی رفع می شود. بعنوان مثال هیچ وقت در بیمارستان شاهد نگهداری سیلندرها و کپسول های گاز زیر اتاق عمل نیستیم. چونکه این مورد یکی از مغایرت های ایمنی ما در بیمارستان ها به حساب می آید، اما می بینیم که در مرکز سینا اطهر دقیقا این اتفاق افتاده و کپسول های اکسیژن زیر قسمت جراحی نگهداری می شدند. البته باید گزارش رسمی و کارشناسی درباره علت این حادثه تهیه شود، اما اقداماتی مانند نگهداری گازهای طبی در زیر اتاق عمل و یا تجمیع مرکز جراحی محدود و تصویربرداری در یک مرکز هم در بروز چنین حوادثی موثر است.
زنگ خطر برای مراکز پزشکی هسته ای
ماهر درباره راهکار جلوگیری از بروز حوادث مشابه، اظهار داشت: راهکار اصلی این است که مراکز جراحی محدود و مراکز تصویربرداری باید حتما مورد اعتباربخشی قرار گیرند. در عین حال ما مراکز طب هسته ای هم داریم که زیر نظر دانشگاه ها قرار دارند و از آنجایی که این مراکز چشمه رادیواکتیو دارند، اگر در آنها اتفاقی بیفتد، امکان دارد نشر رادیواکتیو اتفاق بیفتد که بسیار خطرناک تر است و باید این مراکز هم مورد اعتباربخشی قرار گیرند.

منبع:

1399/04/11
16:58:28
5.0 / 5
2481
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی