فوق تخصص عفونی اطفال مطرح كرد؛

كرونا در كمین بچه ها

كرونا در كمین بچه ها عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اخطار نسبت به ابتلای كودكان به كرونا به والدین سفارش كرد جز در مواقع ضروری كودكان را از خانه خارج نكنند و تا جای ممكن در اجتماعات حاضر نشوند.به گزارش روان ما به نقل از مهر، رکسانا منصور قناعی، با اشاره به نوپدید بودن ویروس کووید ۱۹، اظهار داشت: زمانی که در اسفندماه ایران با این ویروس مواجه گردید حتی در کشور چین هم اطلاعات زیادی درباره این بیماری وجود نداشت.
وی افزود: بنابر این بسیاری از اطلاعاتی که راجع به کمرنگ بودن انتقال این بیماری در کودکان گفته می شد، ناشی از نقص اطلاعاتی بوده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه در اوایل شیوع این بیماری تعداد کودکان علایم دار نسبت به بزرگسالان کمتر بود، خاطرنشان کرد: انتظار می رفت بزرگسالان علایم شدیدتر و بیشتری داشته باشند و مرگ و میر در آنها بالاتر باشد.
این فوق تخصص عفونی اطفال با اشاره به بالاتر بودن میزان مبتلا شدن و مرگ و میر در افراد گرفتار بیماری های زمینه ای، مزمن و نقص ایمنی، اظهار نمود: گرچه در اوایل شیوع این بیماری در کودکان علایم بیماری، بستری و مرگ و میر نسبت به بزرگسالان بسیار کمتری دیده می شد، اما این به آن معنا نبود که کودکان گرفتار نوع بی علامت و کم علامت بیماری نمی شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض در مبتلا شدن به عفونت های مختلف همچون عفونت های تنفسی هستند و بنابر این ممکن بود بسیاری از موارد مبتلا شدن به کووید ۱۹ در کودکان تشخیص داده نشود.
منصور قناعی با اشاره به اینکه در اسفند ماه کودکان مبتلا علایم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علایم بودند، اظهار داشت: همین مساله سبب می شد تصور شود کودکان به کرونا مبتلا نمی شوند.
این فوق تخصص عفونی اطفال، اضافه کرد: البته در همان دوران هم برخی کودکان به دلیل مبتلا شدن به کرونا بستری می شدند، اما این مساله بیشتر در مواردی رخ می داد که کودک گرفتار یک بیماری نقص ایمنی و یا یک بیماری مزمن بود.
وی افزود: اما از فروردین ماه با فرم جدیدی از مبتلا شدن در کودکان رو به رو شدیم، فرمی که به بیماری کاوازاکی شباهت داشت که آنرا بعنوان التهاب پس از عفونت می شناسیم.
منصور قناعی توضیح داد: بنابر این، این اطلاعات به دست آمد که نه تنها کودکان به کرونا گرفتار می شوند، بلکه می توانند به دیگران هم انتقال دهند و همینطور فرمی از بیماری به دنبال کرونا پیش آمد که ناشی از شاخص های التهابی داخل بدن است، یعنی امکان دارد در آن دوره PCR کرونای کودک منفی باشد اما کودکی که بین یک تا چهار هفته قبل گرفتار بیماری کرونا شده، مانند بیماری کاوازاکی در فاز التهابی باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: یعنی در آن صورت ارگان های مختلف بدن کودک بر اثر پاسخ بدن به عفونت اولیه، درگیر شده اند.
وی افزود: هم اکنون هم مواردی از این مورد در بخشی از کودکان دیده می شود که امکان دارد با علائمی مثل اسهال، اختلال هوشیاری، اختلالات خونریزی دهنده و یا اختلال در ارگان هایی مانند کبد مراجعه نموده باشند و با خیلی از بیماری های دیگر اشتباه گرفته شوند.
منصور قناعی افزود: خیلی از کودکان امکان دارد با فشار خون پایین و حال عمومی بسیار بد رجوع کنند و پس از بررسی مشخص شود کودک در چهار هفته گذشته سابقه تماس با یک فرد کرونا مثبت را داشته و یا اینکه خود ردپایی از عفونت کرونا را داشته باشد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در ۶۰ درصد موارد PCR این کودکان امکان دارد منفی باشد، اما بررسی آنتی بادی در بعضی موارد مثبت است و یا اینکه کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بنابر این این گونه موارد هم اکنون در کودکان بیشتر دیده می شود و مساله دیگر این است که کودکان هم می توانند این بیماری را به اطرافیان و سایر اعضای خانواده خود منتقل کنند.
این فوق تخصص عفونی اطفال، درباره تشخیص کرونا از آبله مرغان در کودکان، توضیح داد: آبله مرغان در کودکان مگر در مواردی که فرد گرفتار نقص ایمنی است، بیماری چندان جدی نیست؛ در اسفندماه مواردی مشاهده شد که در کودک کرونا ویروس و آبله مرغون همزمان باهم وجود داشت.
وی افزود: بنابر این از روی علایم، درگیری ها و اپیدمی باید تشخیص داد که آیا در کودک همراهی این عفونت رخ داده است و یا اینکه یکی از اینها رخ داده و علایم دیگری را تظاهر می کند.
منصور قناعی اضافه کرد: معمولاً انتظار می رود در کودکی که از سن شیرخوارگی گذشته باشد و مشکل زمینه ای نداشته باشد، آبله موغون بیشتر به صورت یک تب گذرا و با علایم پوستی به شکل برجستگی های آبدار بروز کند و تشخیص این بیماری چندان دشوار نیست، اما اگر همین علایم به دنبال بیماری کووید ۱۹ رخ داده باشد، علایم بسیار شدیدتر است و ارگان های دیگری هم معمولاً درگیر می شوند و بیشتر امکان دارد با یک آبله مرغون عارضه دار اشتباه گرفته شود.
وی افزود: البته این دو ویروس می توانند همزمان با هم هم بروز کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارهای تغذیه ای برای تقویت سیستم ایمنی کودکان اظهار نمود: اطلاعات ضد و نقیض زیادی در اینباره وجود دارد، اما بررسی ها نشان می دهد، یک رژیم غذایی سالم و متنوع می تواند برای همه التهاب ها و عفونت ها کمک کننده باشد، ضمن اینکه کماکان ترجیح داده می شود که از رژیم های پر پروتئین با چربی و کربوهیدرات کم استفاده گردد تا مواد غذایی ضروری همچون اسیدهای آمینه، مینرال ها و میکروالمان ها برای کودکان تامین گردد.
وی با اشاره به اینکه رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از کرونا تفاوت زیادی با سایر بیماری های عفونی ندارد، بر لزوم پیروی از یک رژیم غذایی متنوع، پروتئین دار و کم کربوهیدرات تاکید نمود.
ویروسی که علایم سایر بیماری ها را تقلید می کند
منصور قناعی درباره تزریق واکسن آنفولانزا توضیح داد: کماکان سفارش می شود که واکسیناسیون از شهریور ماه و یا هرزمان که واکسن آنفولانزا در اختیار کشور قرار می گیرد صورت گیرد، متاسفانه یکی از مشکلاتی که بروز آن پیشبینی می شود این است که کرونا ویروس علایم خیلی از بیماری ها همچون ریه، گوارش وکبد را تقلید کند.
این متخصص تصریح کرد: بنابر این با آغاز فصل آنفلوانزا با چند مشکل رو به رو خواهیم بود، اول آنکه امکان دارد علایم آن با آنفلوانزا اشتباه گرفته شود و دوم اینکه امکان دارد این دو بیماری یکدیگر را تشدید کرده و به عوارض یکدیگر کمک کنند.
تزریق واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی ضروری است
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: بنابر این مانند سال های گذشته به افراد، بخصوص کسانی که مشکلات نقض ایمنی دارند، سفارش می شود حتما از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از واکسن آنفلوانزا برای کودکان زیر پنج سال، اظهار داشت: در مورد افرادی که با گروه های با ریسک بالا تماس دارند، مانند والدین کودکان زیر پنج سال، دارای نقص ایمنی و یا دارای مشکلات مزمن هم حتما از واکسن استفاده کنند.
منصور قناعی زنان آبستن را از دیگر گروه هایی عنوان نمود که باید نسبت به تزریق واکسن آنفلوانزا اقدام نمایند.
این فوق تخصص عفونی اطفال، افزود: در باقی موارد هم سفارش می شود هر فردی که امکان دسترسی دارد، از واکسن استفاده نماید، چونکه پیشبینی می شود پاییز و زمستان آتی آنفلوانزا را همراه با کووید ۱۹ داشته باشیم.
وی نسبت به حضور کودکان بدون وسایل حفاظت فردی در فضاهای مختلف جامعه همچون مترو، مراکز خرید، مهمانی ها و به صورت کلی اماکن پرجمعیت اخطار داد و اظهار داشت: از علایم خطری که درباره هر کودکی بررسی می شود، سابقه تماس با افراد مبتلا و یا مشکوک، حضور در اماکن پر ریسک و همینطور سفر است.
منصور قناعی خاطرنشان کرد: اگر ۱۵ دقیقه با یک فرد مبتلا بدون حفاظ در فاصله یک متری در تماس باشید، حتی اگر صحبت، سرفه و عطسه هم اتفاق نیفتند باز هم امکان مبتلا شدن وجود دارد و در صورت صحبت، سرفه و عطسه هم شانس مبتلا شدن افزایش می یابد.
این متخصص اضافه کرد: از افراد می خواهیم از خروج غیر ضروری از منزل اجتناب کنند و با عنایت به بروز این بیماری در کودکان از حضور کودکان در اماکن پر ریسک ممانعت کنند.
لزوم استفاده از ماسک برای کودکان
وی در ادامه نسبت به ضرورت استفاده از ماسک توسط کودکان هنگام تصریح کرد و اظهار داشت: والدین باید تلاش کنند ماسک را با اندازه صورت کودک تنظیم کنند، ضمن اینکه هم اکنون استفاده از ماسک های ساده جراحی برای کودکان کافی است.
منصور قناعی همینطور بر لزوم رعایت فاصله یک تا دو متری از افراد برای جلوگیری از ابتلای کودکان به کرونا تاکید نمود.
وی با اشاره به اینکه کرونا علایم خیلی از بیماری ها را تقلید می کند، اظهار داشت: بنابر این هر کودکی که گرفتار علائمی همچون تب می شود که به درمان های عادی پاسخ نمی دهد حتما باید به مراکز درمانی رجوع کند.
کرونا در کودکان با چه علائمی بروز می کند
این فوق تخصص عفونی اطفال، درباره علائمی که در صورت بروز در کودکان باید حتما به پزشک رجوع شود، توضیح داد: در کودکان زیر یک سال تب بالا اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابر این در صورت تبی که با درمان های عادی پایین نیاید والدین باید کودک را نزد پزشک بیاورند و پزشک کرونا را هم در فهرست تشخیص های خود قرار دهد.
وی افزود: علامت دیگری که بسیار شایع است و هرسال در فصل تابستان خیلی از کودکان با آن مواجه می شوند، اسهال و استفراغ است و با عنایت به این که اسهال و استفراغ هم می تواند از علایم گوارشی کرونا باشد، اگر هم اکنون در کودک اسهال و استفراغی اتفاق بیفتد که پزشک نتواند با درمان های عادی آنرا بر طرف کند و یا با درگیری سیستم های دیگر بدن مانند سرفه و یا بروز دانه هایی بر روی پوست و یا زردی همراه باشد باید به پزشک مراجعه نمود.
منصور قناعی اضافه کرد: بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن و کاهش ادرار از علائمی است که والدین در صورت مشاهده باید نسبت به آنها احساس خطر کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: بروز این علایم بخصوص در کودکانی که با افراد مبتلا به کرونا در تماس بوده اند و یا اینکه بدون وسایل حفاظتی در اماکن شلوغ، باید شک ما را نسبت به مبتلا شدن به کووید ۱۹ برانگیزد.
وی در انتها با تاکید بر لزوم شست و موی مرتب دست ها و حفظ فاصله اجتماعی با افراد به والدین سفارش کرد جز در مواقع ضروری کودکان را از خانه خارج نکنند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.


منبع:

1399/04/12
15:26:28
5.0 / 5
2434
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی