وزیر بهداشت:

دلم نمی خواست با چنین تاوان سنگینی حرف هایم را جدی بگیرند

دلم نمی خواست با چنین تاوان سنگینی حرف هایم را جدی بگیرند وزیر بهداشت با ابراز تاسف از افزایش موارد مبتلا شدن و مرگ ناشی از كرونا در كشور بعد از دستاوردهای كنترل بیماری در مرحله اول و با اشاره به اینكه بارها گفتم امكان دارد در دقایق ۹۰ از گوشه های زمین گل بخوریم، اظهار داشت: متاسفانه عده زیادی حرف های ما را گوش نكردند و موج تازه ای از بیماری گرفتارمان كرد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی با اشاره به پیک جدید کرونا در بعضی استان ها اظهار داشت: این درحالیست که در مرحله اول بیماری توانستیم دستاورد بزرگی را خلق نماییم و مرگ های ناشی از این بیماری را به حدود ۳۰ نفر برسانیم و برای تک رقمی شدن مرگ ومیر این بیماری برنامه ریزی کرده و برای مهار بیماری در کشور امیدهای زیادی در دل ما و همکاران مان بود.
وی اضافه کرد: به یاد دارید که در آن روزها تقاضاها و تمناهای زیادی از مردم کردیم؛ هم از مردم شریف و هم آنهایی که برای تسریع در بعضی بازگشایی ها فشار زیادی می آوردند؛ از اصناف و مشاغل و هنرمندان و مراکز فرهنگی و مذهبی که همواره ما آنها را به حوصله بیشتر و وقت مناسب تر سفارش می کردیم.
بارها گفتم امکان دارد در دقایق ۹۰ گل بخوریموزیر بهداشت افزود: این عرایضم را حتما عده زیادی از مردم به یاد دارند که بارها گفتم امکان دارد در دقایق ۹۰ از گوشه های زمین گل بخوریم، ما با ویروسی خطرناک کشتی می گیریم و البته امتیازات زیادی گرفته ایم و امکان دارد، اما در دقایق آخر امکان دارد مقابل ویروس ضربه فنی شویم. بارها عرض کردم با این ویروس ناشناخته شطرنج بازی می نماییم و امکان دارد در دقایقی ما را کیش و مات کند. بارها عرض کردم که این عادی انگاری شرایط و این که فکر نماییم ویروس کرونا به اتمام رسید، یکی از خطرناک ترین اندیشه هایی است که امکان دارد ما را گرفتار کند.
عده زیادی حرف های ما را گوش نکردندنمکی اظهار داشت: متاسفانه عده زیادی حرف های ما را گوش نکردند و عده ای زیادی حرف های من و همکارانم را جدی نگرفتند و موج تازه ای از بیماری گرفتارمان کرد؛ بخصوص در استان هایی بسیار مهم به خصوص استان ها مرزنشین که سال ها غیورانه در مقابل امواج حمله های دشمن ایستاده بودند. بنابراین هم استان های آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان دفعتا گرفتار شد.
وی با انتقاد از برگزاری مراسم عروسی و عزا در شرایط کرونا اضافه کرد: متاسفانه مراسم عروسی، زنجیره ای از عزا را بعد از خود خلق کرد و مراسم عزاداری هم زنجیره ای از سیاه پوشی و عزای مستمر را برای مردم این سرزمین رقم زد.
غم های سنگینی بر سینه داریموزیر بهداشت اضافه کرد: متاسفانه سفرهایی انجام شد و در جریان آن بمب ویروس را با خود حمل کردیم و دیگران و خودمان را گرفتار کردیم. هیچگاه نمی توانم غم سنگینی که در این زمان بر دل بنده و همکارانم سنگینی کرد را فراموش کنم؛ اینکه کودک ۱۰ ساله ای که با پدر و مادر به قشم رفت و در بندرعباس به جای بازگشت به آغوش پدر و مادر، به خاک سپرده شد. نمی توانم بار سنگینی که در این زمان همکاران من تحمل کردند آن هم در لباس های سخت و سنگین و در دمای طاقت فرسای استان های گرمسیری را فراموش کنم و اینکه عده ای از همکاران و هموطنان را از دست دادیم غم های سنگینی است بر سینه ما و همکاران مان.
روزهای سختی بر ما گذشتوی افزود: روزهای سختی بر ما گذشت و امروز ما در استان هایی مثل کردستان، خوزستان و گاها سیستان و بلوچستان و هرمزگان و بوشهر و کرمانشاه به وضع مطلوب تری رسیده ایم، اما این به معنای آن نیست که بر بیماری فائق آمده ایم و بیماری را مهار کردیم.
کرونا را جدی بگیرید و ماسک بزنیدوزیر بهداشت تصریح کرد: باز هم از مردم تقاضا می کنم ماسک را بعنوان یکی از ارزشمند ترین شاخص های جلوگیری از بیماری جدی بگیرند و کرونا را جدی بگیرند؛ کرونا یکی از خطرناک ترین و هنوز هم ناشناخته ترین ویروس هایی است که در عرصه بشری پا به میدان بیماری زایی گذاشته است و هنوز هم آینده آن ارزیابی نشده است. تقاضا می کنم از مردم که بیماری کرونا را جدی بگیرند و ماسک را جدی بگیرند.
وزیر بهداشت تاکید کرد: ماسک می تواند بالای ۸۰ درصد با رعایت فاصله گذاری ما را در جلوگیری از بیماری موفق کند و این مورد بسیار جدی و مهم است. البته می دانم که فراهم کردن ماسک با قیمت بالای ۱۵۰۰ تومان برای خانواده تنگدست میسر نیست، اما ماسک خانگی آموزش داده شده و می تواند با نازلترین قیمت یکی از عوامل بسیار موثر در پیشگیری باشد.
وی همینطور اظهار داشت: البته با مسئولان محترم حرف هایی دارم که از این تریبون نمی زنم و بطور قطع به آنها نامه می نویسم؛ اینکه چگونه ناوگان حمل و نقل شهری را تقویت نماییم و در بعضی موارد چگونه به هم کمک نماییم تا امور مردم تسهیل شود و... را در ستاد ملی کرونا و طی مکاتبات با مسئولان پیگیری می کنم.
نمکی با تاکید باردیگر بر ضرورت رعایت فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی و خطر مهمانی رفتن ها و انتقال بیماری از کودکان ناقلِ بدون علامت، به مسن ترها همچون پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، اظهار داشت: این مورد را جدی بگیرید و مسافرت ها را بی جهت گسترش ندهید.
کسبه پروتکل های بهداشتی را رعایت کنندوی بر ضرورت اجرای پروتکل های بهداشتی از جانب کسبه تصریح کرد و اظهار داشت: کسبه برای اجرای پروتکل های بهداشتی که در ایام اول بالای ۸۵ درصد رعایت می شد و الان به زیر ۲۰ تا ۱۰ درصد رسیده، همکاری کنند. بدانند اگر خدایی ناکرده بیماری با شدت بروز کند، حتی اگر رستوران شان هم باز باشد، مشتری نخواهند داشت و هر چه در شیپور گردشگری بدمیم اما در چنین وضعیتی گردشگر نخواهیم داشت. خواهشم آن است که کسبه پروتکل ها را جدی بگیرند و ناظرین ما هم بیشتر نظارت کنند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: باز هم امیدوارم با همدلی و وفاق و رعایت اصول بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک این فاز را هم با عزت و سربلندی پشت سر بگذاریم.
دلم نمی خواست با چنین تاوانی حرف هایم را جدی بگیرندوزیر بهداشت در انتها صحبت هایش اظهار داشت: دلم نمی خواست مردم با چنین تاوانی عرایض من را جدی بگیرند. روزی که تمنا و خواهش می کردم، شاید برای برخی ها این هشدارها زیاده گویی بود، اما اصلا دلم نمی خواست اثبات عرایض ما با تاوانی چنین سنگین و مرگ هایی چنین تلخ برای مردم برزو کند. امیدوارم این حرف ها را جدی بگیرند و در آینده نزدیک با همدلی و وفاق و رعایت پروتکل ها بتوانیم این مرحله سنگین را پشت سر بگذاریم.
1399/04/17
14:09:54
5.0 / 5
2522
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی