تأثیر پرتوی فرابنفش در از بین بردن كروناویروس

تأثیر پرتوی فرابنفش در از بین بردن كروناویروس مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت درباره نقش استفاده از پرتوهای فرابنفش در ضد عفونی كردن محیط و هوای آلوده به ویروس ها و میكروب ها، اظهار داشت: این پرتو در صورتیكه در شرایط خاص و با داشتن تخصص كافی استفاده شود، در از بین بردن ویروس ها و میكروب ها موثر خواهد بود.


مهندس علی گورانی در گفتگو با ایسنا، درباره تأثیر اشعه ماوراء بنفش در ضد عفونی کردن هوا و فضای آلوده به ویروس ها، اظهار داشت: اشعه UV می تواند قدرت گندزدایی داشته باشد، البته به شرط آنکه موازین مورد نظر رعایت شود. ماوراء بنفش بیشترین گندزدایی را در طول موج ۲۵۰ تا ۳۰۰ نانومتر انجام می دهد و خارج از این طول موج، قدرت گندزدایی کاهش یاقته و زمان طولانی تری برای گندزدایی احتیاج خواهد داشت.
ایشان در ادامه تصریح کرد: UV برای ضدعفونی کردن عمق های زیاد کارایی مناسبی ندارد، مثلا ماسکی که قطر زیادی دارد به سادگی با اشعه UV گندزدایی نمی گردد. همینطور تنها قسمت هایی از جسم یا سطح مورد نظر ضدعفونی می شوند که اشعه به اندازه کافی مستقیما به آنها تابیده باشد. ازاین رو هنگام ضدعفونی کردن اشیا یا اجسام باید دقت کافی به خرج داد.
وی با اشاره به اینکه در مراکز درمانی و بیمارستانی یکی از شیوه های گندزدایی استفاده از اشعه UV است، اضافه کرد: ماورابنفش متشکل از سه طیف A، B، C است که تنها طیف C قدرت بیشتری در گندزدایی دارد. دو طیف A و B هم توانایی گندزدایی دارند، اما چون قدرت شان خیلی کمتر است باید زمان طولانی تری در استفاده از آنها به کار برد.
گورانی با تاکید بر اینکه اشعه UV استریل کننده نیست و تنها ضدعفونی کننده است، اضافه کرد: اشعه UV قدرت نفوذ بسیار کمی دارد، یعنی اگر بخواهیم سطحی را با تاباندن این اشعه گندزدایی نماییم، باید سطح را با مایع شوینده بشوییم و سپس UV به آن بتابانیم.
مدیر برنامه بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از اشعه UV در ضدعفونی کردن هوای محیط هم استفاده می شود، خاطرنشان کرد: این کار باید در یک محیط خالی و بدون حضور انسان ها صورت گیرد. در صورتیکه در این محل انسان ها تردد می کنند از انجایی که UV برای انسان ها خطرناک می باشد باید منبع UV را داخل محفظه ای قرار داده و سپس هوا را با فن به داخل محفظه کشیده تا UV به آن تابیده شود و از سوی دیگر بیرون برود. با این روش اشعه در محیطی که انسان حضور دارد، پخش نمی گردد و تنها به هوا دمیده می شود.
وی در مورد گندزدایی سطوح با اشعه UV، اظهار داشت: باید مقدار مشخصی از انرژی به سطح تابیده شود تا موجودات روی آن از بین بروند. برای گندزدایی موجودات شامل ویروس، باکتری و... باید مقدار انرژی مشخصی در زمان مشخصی به سطح تابیده شود تا این موجودات از بین بروند. در صورتیکه مقدار انرژی لازم در مدت زمان مشخص به سطح تابیده نشود، امکان از بین رفتن ویروس و باکتری کاهش خواهد یافت.
گورانی با اشاره به اینکه اشعه UV توسط لامپ هایی تابیده می شود که با گذر زمان و افزایش طول عمر لامپ، انرژی آن کمتر می شود، اضافه کرد: این به آن معناست که محاسبات استفا ه از لامپ در طول زمان باید تغییر کند؛ اگر در ابتدای عمر لامپ آنرا در یک متری سطح مورد نظر برای گندزدایی قرار می دادیم، بعد از مدتی از طول عمر آن باید فاصله لامپ تا سطح مورد نظر را کاهش دهیم.
وی درباره استفاده از اشعه ماورا بنفش در از بین بردن ویروس کرونا، تصریح کرد: اگر خود ویروس را در نظر بگیریم، این ویروس هم مانند سایر ویروس ها با تابیدن میزان مشخصی انرژی از بین خواهد رفت، اما اگر ویروس کرونا در قطرات تنفسی باشد، قطرات برایش به شکل محافظ عمل می کنند و اشعه UV باید در مدت زمان خیلی بیشتری بر آن تابیده شود تا بر ویروس اثر کند. در ضدعفونی کردن هوای آلوده به ویروس کرونا باید هوا را از فیلتر رد کرده و سپس اشعه به آن بتابانیم.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا تابش نور خورشید که امواج ماورابنفش در خود دارد هم توانایی از بین بردن ویروس ها را دارد یا خیر، اظهار داشت: حتما تابش نور خورشید هم این قابلیت را خواهد داشت، اما دقت کنید UV که در محیط طبیعی هستند از نوع A هستند. بعد از تابش نور خورشید، نوع C اشعه UV که طول موج مناسب گندزدایی دارد توسط لایه ازن حذف می شود و نوع B هم تا نزدیکی زمین و نوع A به زمین می رسد. انرژی نوع A نسبت به دو نوع دیگر کمتر است؛ یعنی باید سطح یا جسم موردنظر در مدت زمان بیشتری در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد.
وی در خاتمه سخنان خود با اشاره به اینکه گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح با اشعه UV یک روش مکمل در کنار سایر روش ها است، افزود: استقاده از UV بسیار دقیق تر و نیازمند تخصص لازم است.
منبع:

1399/04/20
13:54:24
5.0 / 5
2382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی