رئیس دانشگاه علوم پزشكی بوشهر:

از لحاظ شاخصهای درمانی عقب هستیم

از لحاظ شاخصهای درمانی عقب هستیم بوشهر رئیس دانشگاه علوم پزشكی بوشهر عنوان كرد: متاسفانه استان بوشهر یك عقب ماندگی تاریخی در بحث درمان دارد و از لحاظ شاخصهای درمانی عقب هستیم.


سعید کشمیری ظهر امروز سه شنبه / ۷ مرداد ۱۳۹۹ در نشست با خبرنگاران بیان کرد: در چشم انداز ۱۴۰۴ که در رابطه با وضعیت درمانی بیمارستان ها ترسیم شده و تا آن زمان باید به ازای هر هزار نفر به ۲.۲ تخت بیمارستانی برسیم که هم اکنون این سرانه ۱.۸ تخت به ازای هر هزار نفر است.
وی افزود: در استان بوشهر هیچ روستای بالای ۵۰۰ نفر بدون خانه بهداشت وجود ندارد، و تقریباً خانواده روستایی بدون پرونده الکترونیک سلامت وجود ندارد. استقرار بهداشت خانواده در روستا سبب شده که خدمات شبانه روزی پزشک و مراسم مراکز جامع سلامت در تمام روستاها ارائه شود.
این مسئول با اشاره به اینکه از لحاظ بیماری های مختلف، کودکان و مادران حامله فاکتورهای خوبی داریم، عنوان کرد: در بحث درمان باید بیمارستان جایگزین فاطمه زهرا (س) را تکمیل نماییم که الان در مراحل اولیه ساخت است. همین طور بیمارستان ۱۷ شهریور در برازجان را تکمیل کرده و بیمارستان ۱۱۰ تختخوابی عسلویه کلنگ زنی و طی سه سال آینده به بهره برداری برسد تا به اهداف خود در ارتباط با سرانه تخت کافی برای ارائه خدمت دست پیدا نماییم.
به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر خروج مردم از استان برای دریافت خدمات درمانی و پزشکی کاهش شایان توجهی داشته است. همزمان با هفته دولت در شهرستان دشتستان کلینیک بسیار عالی ۲۲۰۰ متری افتتاح می گردد و یک کلینیک ۶ هزار متری نیز در شهر بوشهر به بخش خدمات سرپایی اضافه می شود. همین طور سال قبل یک کلینیک در خورموج افتتاح شده و در دیلم و گناوه نیز اقدامات خوبی در حوزه بهداشت و درمان انجام شده است.
کشمیری تصریح کرد: در جنوب استان بوشهر شاهد افتتاح بیمارستان دیّر بودیم و امید است که تا مهرماه سال جاری نیز یک بیمارستان مادر و کودک مجهز تقدیم مردم نماییم. توسعه بیمارستان ها در سطح استان از دیگر خدمات در بخش درمان بوده و اضافه شدن بخش هایی چون جراحی مغز بیمارستان کنگان سبب کاهش مرگ و میر شده است.
وی اشاره کرد: خدمات اورژانس هوایی در سال قبل بسیار پررنگ شده و ده ها عملیات مهم برای نجات جان انسان ها اتفاق افتاده است. خوشبختانه در تمام جاده ها در هر ۲۷ کیلومتر یک پایگاه اورژانس بین راهی داریم که شاخص کشوری دراین زمینه هر ۴۰ کیلومتر یک پایگاه است. همین طور شاخص رسیدن بالای سر مریض در شهر ۶ دقیقه و در جاده ها تقریباً ۱۴ دقیقه است.

شرایط فشرده مراسمات بسیار خطرناک است
دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر درباب برگزاری مراسمات ماه محرم اظهار نمود: مناطق گرمسیر و مرطوب مثل استان بوشهر در روزهای پیش رو بسیار گرم بوده و شرایط سختی پیدا می کند، پس اصلاً امکان پذیر نیست که مراسمات عزاداری آن هم در فضای بسته برگزار شود، چون با فضای بسته با کولر خنک می شود و تعداد بالای جمعیت و گرمای هوا و تعریق افراد در شرایط فشرده مراسمات بسیار خطرناکست. امکان برگزاری مراسم در فضای باز نیز به سبب شرایط آب و هوایی اصلا وجود ندارد، چون دمای هوا در استان بوشهر بالای ۵۰ درجه است.

احتمال بدتر شدن شرایط وجود دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اشاره کرد: شهرستان بوشهر به سبب مراودات بیشتر با خوزستان شرایط بمراتب بدتری دارد و احتمال بدتر شدن شرایط نیز وجود دارد که لازم است مردم رعایت بیشتری کرده و اقدامات پیشگیرانه با حساسیت بیشتری دنبال شود.
سعید کشمیری با اشاره به اثرات بیمار شدن و مبتلاشدن به کرونا اظهار داشت: باتوجه به ممنوع شدن اعلام آمار تفکیک شده استانی، اطلاع رسانی را به سمت بیمارستان ها و اثرات بیماری برده ایم. البته تقریباً هر هفته جمع بندی را به مردم اعلام می نماییم و در مورد روند رو به رشد و تهدیدها و خطرات نیز هشدارهای لازم ارائه می شود. از ابتدا تلاش شده بسیار شفاف و بدون هیچگونه پنهان کاری تمام موارد به اطلاع مردم رسانده شود. اعلام نکردن آمار مربوط به یک استان نیست، اما باتوجه به ضرورت آگاهی مردم آمارهای کلی و وضعیت هفتگی همیشه اعلام می شود.
وی با اشاره به روند انجام آزمایشات و تست کرونا در آزمایشگاه ها اظهار داشت: متاسفانه کیت ها محدود است و کشور در شرایط تحریم قرار دارد؛ پس امکان تست گیری از همه افراد وجود ندارد، دراین زمینه اهتمام کرده ایم با نظارت بر روند انجام تست ها و آزمایشگاه ها شرایط بهتری را فراهم نماییم.

متوسط زمان ساخت واکسن ۷ سال است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اعلان اینکه متوسط زمان ساخت یک واکسن هفت سال است، اظهار نمود: با وجود هزینه های فراوان و گذشت بیش از ۲۰ سال از شناسایی و شیوع بیماری ایدز هنوز دانشمندان نتوانسته اند واکسنی برای آن بسازند، باید بگویم که ساخت واکسن پیچیده، سخت و بسیار زمان بر است.
دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر اضافه کرد: ما باید بالاترین پیش بینی را برای حفظ سلامت مردم انجام دهیم، تنها دارویی که در دسترس ما قرار دارد، استفاده از ماسک، رعایت بهداشت و شرکت نکردن در تجمعات است. این یک چاره کاملا در دسترس برای جلوگیری از پیشروی و همین طور پیش گیری از مبتلاشدن به ویروس کرونا و بیماری کووید19 است.
کشمیری با اشاره به آمادگی جهت شرایط اضطراری توضیح داد: از مدت ها پیش بیمارستان های صحرایی سپاه و پدافند غیرعامل استانداری جهت شرایط اضطراری آماده شده، اما خوشبختانه هنوز ظرفیت بیمارستان ها پر نشده است که مجبور به استفاده از این بیمارستان ها باشیم. البته گاهی تعداد بیماران زیاد می شود و حتی پاره ای اوقات شبی ۱۰۰ بیمار در بیمارستان حضور دارند که بسیار رقم بالایی است. با این وجود هیچ اطمینانی وجود ندارد که این شرایط پایدار بماند و در آینده هم اینگونه باشد؛ چون ممکنست آمار مبتلاشدن از این بالاتر برود.

راه اندازی آزمایشگاه جهاد دانشگاهی بوشهر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با شرح شرایط انجام تست کرونا برای افراد اظهار داشت: علاوه بر آزمایشگاه هایی که حالا ارائه خدمات انجام می دهند، آزمایشگاه جهاد دانشگاهی نیز در حال راه اندازی است که با کارکرد خوب و قیمت بسیار پایین تر از بخش خصوصی می تواند این خدمات -نمونه گیری و تست کرونا- را به مردم عرضه نماید و این به بخش درمان کمک خواهد رساند.1399/05/07
22:26:15
5.0 / 5
2207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی