روشی برای شناسایی كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در فاضلاب

روشی برای شناسایی كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در فاضلاب روان ما: تعدادی از محققان نشان داده اند كه از هفت روشی كه معمولاً برای آزمایش ویروس ها در فاضلاب تصفیه نشده استفاده می شود، روش ˮجذب و استخراجˮ می تواند بطور كارآمد كروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را تشخیص دهد كه این می تواند وسیله كارامد دیگری برای تشخیص كووید-19 باشد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، شناسایی بیماری کووید-۱۹ بتازگی با انجام آزمایش هایی همانند سواب های بینی یا نمونه های بزاق انجام می شود. حالا پژوهشگران دانشگاه هوکایدو اظهار کرده اند نظارت بر فاضلاب روشی است که به ما امکان می دهد تا میزان شیوع این بیماری همه گیر را در مقیاس بسیار بزرگتر کنترل نماییم. این یک روش جدید نیست و برای تشخیص ویروس های فاقد پوشش لیپیدی استفاده شده است؛ اما برای ویروس های دارای پوشش لیپیدی مانند کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ استفاده نشده است.
در مطالعه اخیر، پژوهشگران دانشگاه هوکایدو از روشی سریع و اقتصادی برای تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در فاضلاب استفاده کردند. آنها از ویروس هپاتیت موشی(MHV) که نوعی ویروس دارای پوشش است و بسیار با کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲مرتبط است؛ اما بر انسان تأثیر نمی گذارد، استفاده کردند.
دانشمندان ویروس هپاتیت موشی را از مدفوع موش جمع آوری کردند و آنرا با نمونه هایی از فاضلاب تصفیه نشده جمع آوری شده از منطقه بریزبن استرالیا ترکیب کردند. آنها با هفت روش مختلف که معمولاً برای آزمایش ویروس های فاقد پوشش لیپید مورد استفاده قرار می گیرند، ویروس مذکور را از این نمونه ها جدا کرده و مورد بررسی قرار دادند.
آنها سپس این ویروس را با روشی به نام واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس (Reverse transcription polymerase chain reaction) که مخفف آن (R-PCR) است، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در این روش RNA ویروس استخراج شده و به DNA تبدیل می شود و DNA بطور مکرر تکثیر می شود و افزایش میزان DNA در ضمن پروسه اندازه گیری می شود. آنها سپس در گام پس از کلرید منیزیم و سپس فیلتر کردن ویروس بر روی غشایی با بار منفی استفاده کردند. آنها توسط این روش توانستند در کمتر از یک ساعت عملیات پردازش را انجام دهند و میزان حضور ویروس ها را شناسایی کنند.
مرحله بعدی آزمایش این روش در نمونه های جمع آوری شده از مناطقی است که شیوع این بیماری زیاد است. پژوهشگران دو هدف از انجام این کار دارند: یکی این است که نشان دهند که این تکنیک برای تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ قابل استفاده می باشد و دیگری نشان دادن اینکه این آزمایش را می توان جهت بررسی نمونه هایی خارج از آزمایشگاه نیز بهره برد.
منبع:

1399/05/24
18:04:36
5.0 / 5
2462
تگهای خبر: بیمار , بیماری , كنترل , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی