عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

۱۱ و نیم تا ۱۳ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به دیابت هستند

۱۱ و نیم تا ۱۳ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به دیابت هستند به گزارش روان ما عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با اشاره به اینكه ۱۱.۵ تا ۱۳ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به دیابت هستند، اظهار داشت: بهترین درمان دیابت با فعالیت تیمی پزشكان قابل انجام است.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، سعید کلباسی فوق تخصص غدد، هم زمان با برگزاری وبینار رویکردهای بیمارمحور در مدیریت دیابت و چاقی که با حضور اساتید برجسته غدد درون ریز، متابولیسم و تغذیه کشور جهت عرضه راهکارهای بهبود تبعیت از درمان در این عرصه برگزار شد، اظهار نمود: دیابت بیماری سیستمیک به حساب می آید و به شکلی می توان آنرا هم بیماری عروقی دانست. زمانی که فردی مبتلا به دیابت می شود نه فقط خود بیمار، بلکه خانواده، جامعه و سیستم بهداشت و درمان هم به شکلی درگیر این بیماری خواهند شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: چشم، کلیه، عروق و خیلی از اعضای بدن شخص مبتلا به دیابت به علت مشکل قند خون، مبتلا به اختلال می شوند؛ ازاین رو هنگامی که فرد از بیماری خود اطلاع یافت باید حتما تحت نظر پزشک متخصص تغذیه، کلیه، چشم، طب ورزشی و روان شناس، متخصص غدد و داخلی و … باشد. به شکلی درمان فرد مبتلا به دیابت به صورت تیمی انجام می گیرد. کلباسی تصریح کرد: در گذشته مرکزیت درمان فرد مبتلا به دیابت، پزشک بود ولی هم اکنون مشخص شده که بیمار، مرکزیت و محوریت درمان دیابت را برعهده دارد به شکلی که باید دانش و آگاهی فرد مبتلا به دیابت را ارتقا داد و جهت موفقیت در درمان برای انجام مشاوره گام برداشت. بیمار باید نسبت به مشکل دیابت آگاهی کامل داشته باشد و بداند که چه موقع باید چه اقدام مؤثری را انجام دهد و با پزشک مربوطه مشورت کند. این فوق تخصص غدد، با اشاره به اینکه انجام رژیم غذایی و ورزش از راهکارهای مؤثر کاهش اضافه وزن و درمان چاقی برای کمک به بیماران مبتلا به دیابت به حساب می آید، اظهار داشت: زمانی که آگاهی بیمار بیشتر شود و بداند که از راه کاهش وزن و تغذیه مناسب می تواند وضعیت بیماری خویش را بهبود دهد دیگر فقط به دنبال داروی خارجی نمی گردد. بعضی از پزشکان هم هم اکنون فقط به عدد قند سه ماهه بیمار توجه می کنند در حالیکه درمان بیمار دیابتی باید به صورت جامع باشد و بررسی وضعیت وی به صورت دقیق مورد ارزیابی و رصد قرار گیرد تا بتوان از این طریق، عوارض دیابت را در فرد کم کرد و در جهت بهبودی بیمار گام برداشت. وی با اشاره به اینکه آمار مبتلایان به دیابت نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است، اظهار داشت: در سال های پیش حدود ۳ تا ۴ درصد از جامعه مبتلا به دیابت بودند، ولی این آمار روزبه روز افزایش یافته است و هم اکنون ۱۱.۵ تا ۱۳ درصد از جامعه مبتلا به دیابت است که این مورد هزینه های سیستم بهداشتی و درمانی را افزایش داده و هرچه بتوانیم آموزش های پیشگیرانه به افراد را گسترش دهیم اساسا نه فقط صرفه جویی در منابع مالی اقتصاد سلامت صورت می گیرد، بلکه شاهد کاهش آمار مبتلایان هم خواهیم بود. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با ابراز نگرانی اظهار نمود: دیابت هم اکنون شایع ترین علت نابینایی و انجام دیالیز در جهان است. همینطور بعد از حادثه تصادف بیشترین علت قطع پا، بیماری دیابت است که این موضوعات نشان داده است توجه به جلوگیری از دیابت با گسترش آموزش به مردم بسیار حائز اهمیت می باشد.


منبع:

1399/05/25
21:56:31
5.0 / 5
2279
تگهای خبر: آموزش , اختلال , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی