معاون اورژانس كشور خبر داد

ورود داوطلبان به اورژانس

ورود داوطلبان به اورژانس معاون آموزش همگانی، مهارتی و اعتبار بخشی سازمان اورژانس كشور ضمن اشاره به تاریخچه تشكیل اورژانس 115، از برنامه ریزیهای انجام شده جهت ورود داوطلبان به اورژانس آگاهی داد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، سید پژمان آقازاده در ویدیو کنفرانس خبری که بامداد امروز برگزار شد، اظهار نمود: معاونت آموزش به مباحث فرهنگی و آموزشی برای پرسنل عملیاتی اورژانس ۱۱۵ و درباب آگاهی سطح جامعه می پردازد.

فروریختن سقف فرودگاه و آغاز فعالیت اورژانس ۱۱۵
وی افزود: شاید جالب باشد که بدانیم تا سال ۱۳۵۲ هیچ سازمانی خارج از بیمارستان درباب فوریت های پزشکی مسئولیتی نداشت و در آن سال به دنبال ریختن سقف فرودگاه مهرآباد، متولی برای حوادث و اتفاقات تعیین شد.
وی اظهار داشت: در ابتدا اورژانس با حدود ۲۰ آمبولانس و ۳۰ پایگاه شروع به کار کرد و امروز با بیش از ۳۰۰۰ پایگاه شهری و جاده ای فعالیت می کند.

الزام تحصیلات دانشگاهی برای پرسنل اورژانس
وی با اعلان اینکه در معاونت آموزش در پنج حوزه فعالیت می نماییم، اضافه کرد: در آموزش های تخصصی موردی که بتازگی اتفاق افتاده، بحث آموزش مجازی است که بوسیله راه اندازی شبکه مجازی تحولی بوجود آمد. این به یک ابزار توانمند تبدیل شد که ادامه آموزش پرسنل خودرا به بخش مجازی سپردیم. جالب است بدانید افرادی که در اورژانس فعالیت می نمایند حتما باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشند.

همکاری با آموزش و پرورش و بهزیستی
آقازاده اظهار نمود: مورد دیگر بحث آموزش همگانی است که سازمان اورژانس کشور بعنوان یکی از سازمان ها قسمتی از آموزش همگانی را بر عهده دارد. بعنوان مثال همکاری با وزارت آموزش و پرورش برای آموزش مهارت خود امدادی و دیگر امدادی انجام داده است.
وی اضافه کرد: با سازمان بهزیستی و تمام سازمان هایی که به صورتی با افراد با سنین کم در تعامل هستند همکاری داریم و از ظرفیت رسانه ها نیز استفاده می نماییم.
معاون آموزش همگانی و مهارتی و اعتبار بخشی سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: موارد آموزشی مناسبتی مثل چهارشنبه سوری، اربعین و... را نیز از اداره آموزش همگانی پیگیری می نماییم.

ورود داوطلبان و خیران به اورژانس کشور
وی با اشاره به فعالیت داوطلبان و خیران نیز اظهار داشت: این واحد نیز واحد حدودا نوپایی است که راه اندازی شده و ساز و کاری فراهم شده که این مبحث هم فعال شود. البته هنوز در ابتدای راه هستیم اما با یک فراخوانی که در اورژانس تهران انجام شد آنرا آغاز کردیم. در بحث کرونا هم از این ظرفیت استفاده کردیم.
وی افزود: خیران بسیار توانمندی هم داریم که در زمینه های متفاوت ما را یاری می کنند. این مساله نیازمند سازماندهی بود که توانستیم بعد از مبحث کرونا، بتازگی از خیرین برای راه اندازی ۱۰۰ پایگاه اورژانس جاده ای مشخص کمک بگیریم و این پروژه آغاز شود.
آقازاده درباب بخش پژوهش اورژانس نیز اظهار داشت: چه در داخل منازل و چه در صحنه تصادفات اورژانس ۱۱۵ است که نخستین مواجهه با بیمار و صحنه تصادف را دارد و طبیعتاً به ما اطلاعاتی را می دهد که می تواند مبنای خیلی از تحقیقات پژوهشی قرار گیرد.
وی افزود: این ظرفیت وجود دارد تا کل کارهایی که انجام می شود بررسی شود و پروسه های عملیاتی و درمانی را ارتقا دهیم.
وی با اشاره به واحد اعتبار بخشی و بهبود روش های معاونت آموزش سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: این واحد بعنوان یک سیستم عیب یابی و جایگاه سنجی فعالیت می کند. طبیعتاً چنین مسئله و موردی نیازمند یافتن اشکالات است تا بعد از آن با استانداردها مقایسه نماییم و بعد از رفع مشکلات خودرا به استاندارد ها نزدیک نماییم.

حدود فعالیت داوطلبان در اورژانس
وی درباب حدود فعالیت داوطلبان در اورژانس اظهار داشت: واحد آموزش تخصصی به نیروهای اورژانس ۱۱۵ و تخصصی می پردازد. واحد آموزش همگانی ما در خدمت داوطلبان قرار دارد؛ یعنی برنامه ای که داریم این است که اقشار از تمام جامعه آمادگی پیدا کنند و سازماندهی شوند. ممکنست که فردی کارمند بانک باشد اما علاقه داشته باشد که در روزهایی مثل اربعین و نوروز کمک نماید. اول باید افراد را دسته بندی نماییم و متناسب با آگاهی و دانش آنها بسته های آموزشی خاص خودشان را ارائه می نماییم. اگر در هر جایی از جامعه در حال زندگی باشیم دانستن مفاهیم اولیه فوریت های پزشکی جزو اولویت های زندگی است.
وی افزود: بعد از دسته بندی درباب نوع همکاری داوطلبان تصمیم گیری می شود. داوطلب باید آموزش دیده باشد تا بتواند فعالیت کند و کارایی داشته باشد. داوطلبانی که در حوزه پزشکی تخصص دارند از آنها در بخش سوالات مردمی در حوزه کرونا استفاده بسیاری کردیم که توانستند کمک بسیاری کنند.
معاون آموزش همگانی، مهارتی و اعتبار بخشی سازمان اورژانس کشور درباب آموزش رانندگان آمبولانس و خلبانان بالگردهای اورژانس اظهار داشت: ما در آمبولانس های اورژانس راننده نداریم، در واقع تمام افرادی که داخل یک آمبولانس فعالیت می نمایند و وارد چرخه عملیات می شوند، تکنسین هستند.
وی افزود: خلبانان فقط به کار تخصصی خود که هدایت بالگرد هست فعالیت دارند و تا کنون برنامه ای برای آموزش این عزیزان اجرایی نشده است. این افراد به صورت تجربی در جریان کار ما قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: برنامه های همگانی حتی برای آموزش پلیس و رانندگان داریم. همانطور که می دانیم نخستین کسی که در صحنه تصادف به محل می رسد راننده خودرو بعدی است. این اقدامات را برای مهمانداران هواپیما، مهمانداران قطار و.. نیز داریم که هنوز در تعداد بالا به مرحله اجرا نرسیده است.1399/06/23
13:04:04
5.0 / 5
1991
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی