رئیس جمعیت هلال احمر در گفتگو با دبیركل صلیب سرخ اتریش:

تهیه برخی داروهای كرونا در ایران به سبب تحریم ها دشوار است

تهیه برخی داروهای كرونا در ایران به سبب تحریم ها دشوار است به گزارش روان ما رئیس جمعیت هلال احمر اظهار داشت: تامین برخی داروهای مورد نیاز و تهیه اقلام پزشكی برای مواجهه با كووید 19 در ایران، به سبب تحریم های ظالمانه آمریكا خیلی مشكل است.به گزارش روان ما به نقل از مهر، کریم همتی در جلسه ویدئو کنفرانس با دبیرکل صلیب سرخ اتریش با اعلان اینکه ویروس کرونا همه کشورهای دنیا را تحت فشار قرار داده، اشاره کرد: شرایط در ایران به سبب تحریم های ظالمانه آمریکا، سخت تر است و با وجود اینکه هزینه های تامین دارو و اقلام پزشکی برقرار است، تامین برخی داروهای مورد نیاز و تهیه اقلام پزشکی برای مواجهه با کووید ۱۹ در ایران خیلی مشکل است.
وی در ادامه به مشارکت جوانان هلال احمر در طرح غربالگری مسافران در جاده های کشور اشاره نمود و اضافه کرد: با وجود همه تنگناها، جوانان داوطلب هلال احمر از ۹ ماه قبل کوشش های بسیاری برای مبارزه با کرونا انجام داده اند. در ایام آغازین شیوع این بیماری، کنترل خروجی شهرها به جمعیت هلال احمر سپرده شد و ۱۲ هزار جوان توانستند ۲۱ میلیون نفر از سرنشینان خودرو ها را غربالگری کنند.
رئیس جمعیت هلال احمر افزود: علاوه بر این، بیش از ۷۱ میلیون نفر در فضای مجازی از مباحث آموزشی ارائه شده از طرف هلال احمر در زمینه بیماری کرونا، بهره مند شده اند.
همتی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر به همراه خیرین، جوانان و داوطلبان در فاز اول شیوع ویروس کرونا توانست کمک های مردمی را جمع آوری کند و بیش از ۱۵۷ محموله بین المللی هم در همین راستا جذب نماید. همین طور در مواجهه با فاز دوم بیماری کووید ۱۹ نیز در مناطق محروم سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، خوزستان و ایلام خدمات خوبی ارائه کردیم.
استقرار ۷ هزار پایگاه برای نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به همکاری هلال احمر با وزارت بهداشت برای کنترل بیماری کرونا، اظهار نمود: در آستانه تعطیلی دو هفته ای کشور هستیم و هلال احمر ۷ هزار پایگاه را برای نظارت بر اجرای مقررات مقابله با کووید ۱۹ در سراسر کشور مستقر کرده است.
همتی با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر ایران از گذشته ارتباط دوستانه ای با اتریش داشته و تفاهم نامه ای هم تا ماه می ۲۰۱۸ میان دو کشور وجود داشته که زمینه های همکاری برای مقابله با حوادث فراهم را کرده؛ ابراز امیدواری کرد که همکاری جمعیت های ملی ایران و اتریش در زمینه امداد و نجات، بحران ها و تیم های امداد و نجات توسعه بیشتری یابد.
وی با تقدیر از کمک های صلیب سرخ اتریش در سیل سال ۹۸ به لطمه دیدگان ایرانی اشاره کرد: انتظار داریم بعد از این نیز کمک های بین المللی شامل ایران بشود. چونکه هیچ چیزی جز دوستی میان کشورها ماندگار نخواهد بود و امیدواریم میان ایران و اتریش هم این دوستی ها مستحکم تر بماند.
تفاهم نامه همکاری مشترک میان ۲ جمعیت ملی ایران و اتریش
میکائیل اپریسنیگ دبیرکل صلیب سرخ اتریش هم در این نشست با تاکید بر اینکه تحریم جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر برخلاف پروتکل های به رسمیت شناخته شده بین المللی است، اضافه کرد: ما برای رفع تحریم جمعیت هلال احمر سعی کردیم اما به نتیجه نرسیدیم.
وی اظهار داشت: بوسیله دولت اتریش برای کمک به ایران در بحث کووید ۱۹ سعی کردیم و امیدواریم بوسیله صلیب سرخ بتوانیم مشکلات را مرتفع نماییم.
وی اضافه کرد: قدم دوم ما هماهنگی با وزارت امور خارجه و کمیته منابع انسانی برای ارائه کمک های غیرنقدی خواهد بود، اتریش جزو نخستین کشورها بود که بوسیله سازمان بهداشت جهانی در بحث کرونا به ایران کمک کرد. مرحله سوم نیز، امضای تفاهم نامه است که برای همکاریهای آتی بسیار مناسب خواهد بود، ایران خدمات خوبی به کشورهای آفریقایی ارائه کرده است که ما هم برای کمک به این کشورها از تجربیات ایران استفاده خواهیم کرد.
دبیرکل صلیب سرخ اتریش افزود: خوشحال هستیم که هلال احمر ایران در بحث فراورده های خونی و آمبولانس ها تجربیات خوبی دارد و می توانیم از این تجربیات استفاده نمائیم.
سفیر ایران در اتریش نیز در این نشست اظهار داشت: هر دو کشور ایران و اتریش ظرفیت های خوبی برای کمک به یکدیگر دارند و ما از تهیه پیش نویس و نهایی کردن MOU بسیار خوشحال هستیم. برای فائق آمدن بر چالش های موجود همچون تهیه مجوزهای قانونی، وظیفه سنگینی بر دوش من و دبیرکل اتریش وجود دارد که برای پیدا کردن چاره قانونی و شفاف آن تلاش خواهیم کرد.


منبع:

1399/08/29
12:09:43
5.0 / 5
1083
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی