همه چیز درباره پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان ریه

همه چیز درباره پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان ریه روان ما: رئیس بخش آنكولوژی بیمارستان دكتر مسیح دانشوری، سرطان ریه را جزو شایعترین سرطان ها در جهان و مصرف دخانیات را مهمترین عامل بروز آن دانست.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر عدنان خسروی فوق تخصص آنکولوژی شایع ترین علت ایجاد سرطان ریه را مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود دخانیات دانست و اظهار داشت: مصرف دخانیات همچون سیگار، قلیان، تنباکو و تریاک مهمترین عامل در بروز سرطان ریه شمرده می شود.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آزبست یا پنبه نسوز و آلودگی هوا از دیگر علل ایجاد سرطان ریه دانست و اظهار داشت: پنبه نسوز یا آزبست در پشم شیشه، سیمان و سقف های سیمانی، لنت ترمز و لوله های انتقال آب و فاضلاب وجود دارد و می تواند انواع مختلفی از بیماریهای ریه همچون سرطان ریه را بوجود آورد.
وی اشاره کرد: افرادی که با آزبست در تماس هستند نظیر شاغلان در معدن، کارخانه های نساجی، مکان هایی که از عایق استفاده می شود و کارخانه های کشتی سازی در معرض خطر مبتلاشدن به سرطان ریه قرار دارند.
میزان شیوع سرطان ریه در ایران و جهان
رئیس بخش آنکولوژی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به میزان شیوع سرطان ریه در جهان اظهار داشت: برمبنای آمار جهانی سرطان ریه جزو شایع ترین سرطان ها در مردان است و همین طور در زنان سومین یا چهارمین سرطان شایع شمرده می شود.
علایم و نشانه های سرطان ریه
بگفته این دانشیار دانشگاه، علائم و نشانه های سرطان ریه به صورت تنفسی یا سیستمیک در بیمار بروز می کند که علائم تنفسی شامل سرفه، خلط خونی، خس خس سینه، تنگی نفس و خشونت صدا است.
وی از نشانه های سیستمیک سرطان ریه به علایمی نظیر تب، کاهش وزن، درد قفسه سینه، درد استخوان ها، سردرد و اختلال در بلعیدن اشاره نمود که باید مورد توجه قرار گیرد.
روش های تشخیص سرطان ریه
این فوق تخصص آنکولوژی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به انواع روش های تشخیص سرطان ریه، اظهار نمود: برای تشخیص این بیماری از روش های مختلفی نظیر گرافی ساده قفسه سینه، سی تی اسکن ریه و یا پت اسکن PET-CT استفاده می شود.
عدنان خسروی در ادامه اضافه کرد: برای تشخیص نهایی بیماری نیاز به نمونه برداری از بافت ریه بیمار است که توسط برونکوسکوپی یا نمونه برداری تحت هدایت سی تی اسکن انجام می گیرد.
روش های درمان
خسروی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی را از ر وش های درمانی این نوع سرطان ذکر کرد و اظهار داشت: اگر سرطان محدود به یک ریه بیمار باشد یعنی فقط یک ریه فرد درگیر شده و قابل جراحی به صورت کامل باشد، معمولا جراحی سفارش می شود.
ایشان سپس تصریح کرد: در صورتیکه بیماری هر دو ریه را درگیر کرده باشد معمولا از شیمی درمانی و رادیوتراپی برای درمان بیمار استفاده می شود. البته بتازگی درمان های جدید ایمونوتراپی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
انواع سرطان ریه
بگفته خسروی، سرطان ریه به دو نوع سرطان کوچک ( SCLC) و سرطان ریه غیر سلول کوچک ( NSCLC) تقسیم بندی می شود که متاسفانه پیش آگهی سرطان ریه کوچک معمولا بد است و میزان بقا و طول عمر مبتلایان به این نوع سرطان در مواردی که محدود به یک ریه باشد حدود دو سال و در موارد منتشره حدود یک سال است.
وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد موارد مبتلاشدن به سرطان ریه از نوع سرطان غیر سلول کوچک هستند، اضافه کرد: در این نوع سرطان ریه درصورتی که درگیری ریه محدود و قابل جراحی باشد. احتمال بهبودی کامل فرد حدود ۵۰ درصد است. در موارد منتشر بیماری نیز با بهره گیری از درمان های جدید مخصوص ایمونوتراپی در سالهای اخیر طول عمر بیماران به حدود دو تا سه سال رسیده است.
دانشیار دانشگاه در خاتمه سخنان خود با اشاره به این که سرطان ریه ارتباط واقعی با ارث ندارد و در بیماران سفارش به بررسی خانواده نمی گردد، اشاره کرد: افراد بالای ۵۰ سال درصورت بروز علائم و نشانه هایی که ذکر شد حتما برای پیگیری به متخصص ریه مراجعه کند.
منبع:

1399/09/10
22:42:02
5.0 / 5
1247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی