واكنش علوم پزشكی شیراز به خبر تولید داروی گیاهی كرونا

واكنش علوم پزشكی شیراز به خبر تولید داروی گیاهی كرونا روان ما: فارس معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شیراز در واكنش به انتشار گزارشی پیرامون یك گیاه دارویی موسوم به ˮرژداˮ با ارائه توضیحاتی اعلام نظر كرد كه نمی تواند صحت گزارش خبری تاثیرگذاری این دارو بر بیماری كووید 19 را تایید كند.


دکتر عباس رضائیان زاده، با تاکید براینکه انتشار هرگونه خبری درباب کشف یا تولید دارو باید استعلام لازم از معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی انجام می شد، اظهار داشت: مطالعه مربوط به بررسی اثربخشی فرآورده گیاهی «رژدا»، مطابق بخشنامه شماره ۴۹۴۱/۷۰۰/د مورخ ۱۴ اسفند ۹۸ معاون محترم تحقیقات و فناوری وقت وزارت بهداشت، بعد از طرح در کمیته اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی دانشگاه و نیز بررسی جوانب علمی آن، کد اخلاق و مجوز اجرای مراحل پژوهش را دریافت کرده است، اما این امر برای آغاز پژوهش ضروری بوده و به منزله تایید نتایج به دست آمده نیست.
به گزارش روان ما به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، رضائیان زاده افزود: مطالعات کارآزمایی بالینی برای ارزیابی اثرات دارو، تنها بر روی تعداد محدودی آزمودنی انسانی واجد شرایط (eligible) و آن هم با دریافت رضایت کتبی از آزمون شوندگان انجام شده و گروه هدف نیز جزو بیماران بسیار بدحال و نیازمند به دریافت داروهای تخصصی با اثر ثابت شده نبوده اند.
وی اشاره کرد: در مجوز کمیته اخلاق در پژوهش صادر شده برای کارآزمایی بالینی فرآورده گیاهی موسوم به «رژدا» نیز این مساله به دقت مورد توجه قرار گرفته و در نهایت مطالعه بر روی۴۲بیمار بعنوان گروه دریافت کننده فرآورده گیاهی و ۴۲ بیمار دیگر بعنوان گروه شاهد، و جمعا ۸۴ نفر انجام شده است.
این مقام مسئول اظهار داشت: باتوجه به طرح این مساله در گزارش خبری انتشار یافته (در صدا و سیما) که نتایج سی تی اسکن بیماران گروه هدف دریافت کننده فرآورده گیاهی نامبرده، نسبت به گروه شاهد که این فرآورده را دریافت نکرده اند، روند بهبودی را نشان می دهد، لازم به ذکر است جزئیات داده های آماری مربوط به سی تی اسکن در دو گروه مورد مطالعه و نحوه درجه بندی شدت تغییرات بیماری در تصاویر سی تی اسکن، در گزارش نهایی ارائه شده از طرف مجری، ذکر نشده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز اصرار کرد که: بدیهی است درباب نتایج و ادعای هر پژوهش بالینی باید توجه داشته باشیم هر پژوهش بالینی، بر روی تعداد کمی از بیماران انجام شده و دارای محدودیت های خاص خود است.
رضائیان زاده اعلام نمود: اثربخشی یک دارو، هیچ گاه برمبنای یک مطالعه پژوهشی به تنهایی ادعا نمی گردد و نیاز به انجام مطالعات گوناگون مشابه در نقاط مختلف جهان و در گروه های متفاوت بیماران از نظر جنسیت، سن، نژاد و حتی در صورت لزوم شرایط جغرافیایی و محیطی متفاوت دارد. در نهایت انجام مطالعات مروری نظام مند و متاآنالیزهای آماری دقیق بر روی مطالعات گوناگون انجام شده، تکلیف اثربخشی یک دارو یا فرآورده را مشخص می کند.
وی افزود: تفاوت مدلول داری آماری که با شاخص P-value بیان می شود، بطور قطع با تفاوت مدلول داری بالینی که با شاخص هایی نظیر relative risk و risk ratio نشان داده می شود، متفاوت بوده و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شود که بنظر می رسد در گزارش رسانه ای انتشار یافته درباب این فرآورده گیاهی، این خلط مبحث اتفاق افتاده است.
رضائیان زاده اظهار داشت: تمام بیماران شرکت کننده در این پژوهش، داروهای سفارش شده در پروتکل کشوری درمان کرونا را نیز دریافت کرده اند و این فرآورده گیاهی، به درمان استاندارد بیماران افزوده شده و هیچ بیماری از دریافت داروهای استاندارد درمان، محروم نشده است.
وی اظهار داشت: برای تبدیل یک فرآورده گیاهی به یک فرآورده دارویی تجاری، بعد از انجام مطالعات بالینی کافی و حصول اطمینان از اثربخشی و فقدان عوارض جدی آن و تایید مراجع علمی دارای صلاحیت، الزامی است تولیدکننده آن، درخواست خود در خصوص طی مراحل قانونی ثبت و دریافت ستاندن مجوز تولید را به سازمان غذا و داروی کشور ارائه کرده و مجوزهای مربوطه را قبل از تولید دریافت کند.
این مقام مسئول افزود: درباب اعلام نتایج پژوهش در رسانه های عمومی و فضای مجازی، در پاسخ به استعلام شفاهی مجری طرح، ذکر شده بود که محتوای خبری پیش از هرگونه انتشار و اظهار عمومی باید به رویت و تایید معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز برسد که متاسفانه بدون انجام هماهنگی قبلی با این معاونت و دریافت نظر مثبت، نسبت به مصاحبه با صدا و سیما و انتشار عمومی نتایج طرح پژوهشی اقدام شده است.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز اشاره کرد که باتوجه به موارد پیشگفت، این دانشگاه نمی تواند صحت گزارش خبری انتشار یافته را تایید کند.
رضائیان زاده اظهار داشت: باتوجه به شرایط کنونی جامعه و وجود نگرانی های عمومی نسبت به این اپیدمی، لازم است انتشار اینطور مطالب در حوزه رسانه، با دقت نظر ویژه تر و با در نظر داشتن موضوع حفظ سلامت عمومی افراد جامعه صورت گیرد تا انشاالله لطمه های بعدی به همراه نداشته باشد.
منبع:

1399/09/12
23:13:56
5.0 / 5
1264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی