یافته های جدید درباره چرت بعدازظهر

یافته های جدید درباره چرت بعدازظهر به گزارش روان ما نتایج یک بررسی نشان می دهد: خواب پس از ظهر می تواند فرد را از نظر ذهنی هوشیار نگه دارد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، محققان در یک بررسی دریافتند: چرت منظم پس از ظهر می تواند یکی از طریق های هوشیار ماندن ذهن باشد.
در این بررسی محققان به مطالعه الگوهای خواب ۲۲۱۴ فرد سالم ۶۰ سال به بالا در چندین شهر بزرگ چین پرداختند. حدود ۱۵۳۴ نفر از آنان روزانه بین پنج دقیقه تا دو ساعت چرت منظم عصرگاهی داشتند و ۶۸۰ نفر دیگر هم در میان روز نمی خوابیدند.
محققان در بررسی های انجام گرفته دریافتند: خواب پس از ظهر با آگاهی و هوشیاری مکانی، تسلط کلامی و حافظه فعال ارتباط دارد.
در این مطالعه آمده است: چرت نیمه روز علاوه بر کاهش احساس خواب آلودگی مزایای مختلفی دارد که از آن جمله می توان به تقویت حافظه، آماده شدن برای یادگیری، تقویت عملکرد اجرایی و افزایش ثبات عاطفی اشاره نمود هر چند این اثرات در همه افراد بررسی شده مشاهده نشده است.
همینطور محققان تاکید نمودند که بر طبق این مطالعه نمی توان نتیجه گیری کرد که چرت پس از ظهر می تواند از زوال عقل و کاهش قدرت شناختی در افراد مسن جلوگیری کند یا اینکه تمایل به چرت نیمه روز از علائم زوال عقل است.
یکی از محققان مرکز تحقیقات آلزایمر در انگلیس هم اظهار داشت: در صورتی که نتایج مطالعات دیگر حاکی از وجود ارتباطی بین تغییرات در کیفیت خواب است اما برای ایجاد تصویری واضح تر در مورد ارتباط بین زوال عقل و خواب روز، لازم است مطالعه جامع تری با بررسی برخی از عوامل در رابطه با خواب و نه تنها چرت زدن صورت گیرد.
همینطور محققان اظهار داشتند: افرادی که به صورت منظم خواب نیمه روز دارند سطح تری گلیسیرید آنان بیشتر است که می توان گفت چرت زدن با بعضی از عوامل خطرزای بیماری های قلبی عروقی در ارتباط می باشد.
به گزارش روان ما به نقل از اسکای نیوز، به قول محققان یک نظریه برای یافته های این تحقیق این است که خواب واکنش ایمنی بدن را تنظیم می کند و تصور می شود که چرت زدن واکنشی تکاملی به التهاب است. همینطور افرادی که سطح بالاتری از التهاب در آنان وجود دارد بیشتر به چرت زدن عادت دارند.
منبع:

1399/11/07
23:40:07
0.0 / 5
1081
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی