مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران مطرح كرد

پوشش ۱۳۰۰ میلیارد تومانی هزینه درمان بیماران كرونائی توسط بیمه سلامت

پوشش ۱۳۰۰ میلیارد تومانی هزینه درمان بیماران كرونائی توسط بیمه سلامت آذربایجان شرقی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: 1300 میلیارد تومان از هزینه های درمان بیماران کرونائی را پوشش داده ایم، البته این آمار مربوط به دو ماه قبل است.محمدمهدی ناصحی امروز پنجشنبه ۱۶ بهمن ماه، در نشست خبری که در محل ساختمان اداره کل بیمه سلامت آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار نمود: کرونا گرفتاری های زیادی برای مردم به وجود آورد که علاوه بر رعایت بهداشت فردی، باید از عادی انگاری نسبت به این ویروس نیز خودداری نماییم.

وی در تشریح میزان جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت اظهار داشت: هم اکنون ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند که در قالب پنج صندوق شامل ۲۱ میلیون نفر روستایی، ۱۳ میلیون نفر همگانی، بیمه ایرانیان (خویش فرما)، بیمه کارمندان دولت و سایر اقشار همچون خانواده شهدا، از خدمات این بیمه بهره مند هستند.

وی با اعلان اینکه بیمه سلامت نزدیک ۵۱ درصد از جمعیت کشور را پوشش می دهد، اشاره کرد: عمدتا اقشار لطمه پذیر جامعه تحت پوشش بیمه سلامت هستند که این مساله مسئولیت ما را چندین برابر کرده است و در روزهای کرونائی باید بطور ویژه ای به این قشر کمک نماییم.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر اینکه رسالت اصلی سازمان، توزیع عادلانه ی خدمات در سطح کشور است، افزود: مردم به گردن ما حق دارند و باید تلاش نماییم بیماران، به غیر از رنج بیماری، دغدغه دیگری همچون هزینه های مالی نداشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تمام بدهی ها به بخش روستایی که حدودا ۳۰۰۰ میلیارد تومان بود، تسویه شده است، اظهار داشت: بدهی به مراکز دولتی و خصوصی نیز ماهانه حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان بوده و از تیرماه در بخش دولتی پرداختی نداشتیم و در بخش خصوصی نیز امیدواریم تا شش هفته آتی بدهی به این مراکز نیز تسویه شود.

وی درباب بحث نسخه پیچی و نسخه نویسی الکترونیکی نیز اظهار نمود: در امتداد به روز بودن خدمات بیمه، ارائه خدمات مناسب، هدف دار کردن منابع و خدمت هرچه بهتر مردم کار مهمی بنام نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی را راه اندازی کردیم و علاوه بر اولویت قراردادن بحث آموزش، مشوق های لازم را مصوب کردیم که بازای هر نسخه الکترونیکی مبلغ مازادی برای پزشکان پرداخت نماییم.

ناصحی افزود: متاسفانه خیلی از داروهایی که به صورت بیهوده مصرف می شود، با هیچ استانداردی سنخیت ندارد و شاید شناخته شده ترین داروهایی که در هیچ جای دنیا استفاده نمی گردد، آنتی بیوتیک ها، مسکّن ها، کورتون ها و داروهای ضدالتهابی باشد که این داروها در کشور ما مصرف می شود و کار ناصحیحی است.

وی، یکی دیگر از اثرات نسخه نویسی الکترونیکی را توقف توزیع و مصرف این داروها بر شمرد و اضافه کرد: با این کار می توانیم ببینیم که پزشکان چه داروهایی را می نویسند؛ همین طور می توانیم جلوی مصرف بی رویه ی این داروها را که سبب ضعف در سیستم بدن می شود، بگیریم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اشاره کرد: در بعضی مناطق دور دست که امکانات پزشکی خوبی وجود ندارد، پزشکان می توانند ازراه دور و بصورت اینترنتی بیماران را ویزیت کنند و ما بعنوان نخستین بیمه، پزشکی ازراه دور را آغاز نموده ایم.

وی با اشاره به اینکه در کل کشور حدود ۹۵ درصد مطب ها به سامانه الکترونیک متصل شده اند و حدود ۵۰ درصد نیز قسمتی از مراحل نسخه نویسی را انجام می دهند، اضافه کرد: میزان انجام تمام مراحل نسخه نویسی در کشور توسط مطب ها، زیر ۱۰ درصد بوده و باید عمق بخشی به این مساله بیشتر شود.

به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، وی متذکر شد: در بحث پزشکی ازراه دور نیز آمادگی پرداخت را داریم، اما هنوز بحثهای حقوقی که در شورای عالی بیمه باید تصویب شود، انجام نشده و به محض تصویب شدن، بیمه سلامت آمادگی دارد این خدمت باارزش را نیز پوشش دهد.

ناصحی در تشریح هزینه های این سازمان درباب کرونا نیز اظهار داشت: ۹۰ درصد هزینه های بستری و ۷۰ درصد سرپایی ها را پوشش می دهیم؛ هر پرونده در ماه های اول شیوع ویروس کرونا برابر با پنج میلیون ۶۰۰ هزار تومان هزینه داشت که ۴/۵ میلیون آنرا بیمه پرداخت می کرد.

وی درباب بحث پزشک خانواده نیز بیان کرد: یکی از اصول مهم، نظام پزشک خانواده است و تا زمانی که به این سمت نرویم، موفق نخواهیم شد؛ پرشک خانواده یعنی مشاوری که در کنار جمعیتی حدود ۲۵۰۰ نفر بوده و در مبارزه با کرونا نیز پزشکان خانواده نقش خودرا نشان دادند.مدیرکل بیمه سلامت آذربایجان شرقی نیز در این نشست اظهار داشت: تمامی سرلوحه کار ما فرمایشات رهبر معظم انقلاب است و اهتمام می نماییم در این راه حرکت نماییم تا مردم به غیر از دغدغه بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشند.

وحید مجیدی با اعلان اینکه ۱۸۵۴ هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه سلامت بوده و ۴۰۰۰ نفر نیز از بیماران خاص تحت پوشش هستند، اظهار نمود: در سال ۹۸، بالغ بر۶۰ میلیارد تومان هزینه شده و غالب خدمات نیز رایگان بوده است، به طوریکه هیچ حق فرانشیزی دریافت نشده است.

وی درباب ساختمان های بیمه سلامت در شهرستان ها نیز اظهار داشت: تمام شهرستان ها به جز شهرستانگهای آذرشهر، بستان آباد و هشترود، ساختمان بیمه سلامت دارند.

وی اشاره کرد: بحث الکترونیکی کردن پرونده ها در اولویت کار ما بوده و با توجه به این که تمامی بیمارستان های دانشگاهی به کد ملی حساس هستند، از سال قبل در ۳۲ بیمارستان دانشگاهی، اسناد بستری را الکترونیکی کرده ایم و تلاش می نماییم تا آخر سال این روند بطور کامل الکترونیکی شود.
1399/11/16
23:30:09
0.0 / 5
1017
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی