یافته جدید پزشكی؛

هورمون درمانی در دوره یائسگی باعث تقویت مهارت های مغزی می گردد

هورمون درمانی در دوره یائسگی باعث تقویت مهارت های مغزی می گردد روان ما: به قول محققان، هورمون درمانی برای كاهش علائم یائسگی نظیر گُرگرفتگی، خستگی و بیخوابی می تواند در بهبود مهارت های فكری و حافظه هم نقش مفیدی داشته باشد.به گزارش روان ما به نقل از مهر، هورمون درمانی به درمان با استفاده از استروژن یا تركیب استروژن و پروژسترون اشاره دارد.
محققان كلینیك مایو مینه سوتا آمریكا دریافتند زنانی كه با استفاده از چسب های پوستی، "استرادیول" (هورمون استروئید استروژن) دریافت نمودند حجم مغزشان در قشر پیشانی دورسولترال حفظ شده بود؛ قشر پیشانی دورسولترال مغز به حافظه، تفكر، برنامه ریزی، و استدلال كمك می نماید.
همچنین محققان دریافتند زنانی كه حجم این قسمت از مغزشان حفظ شده بود احیانا دارای مقادیر كمتر رسوبات پلاك آمیلوئید بودند كه با زوال حافظه و بیماری آلزایمر مرتبط می باشد.
این یافته ها نشان داده است كه درمان با استرادیول تاثیرات بلندمدتی بر مغز دارد.
«كجال كانتارسی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما دریافتیم یك نوع هورمون درمانی انجام شده بلافاصله پس از یائسگی ممكن است باعث حفظ ساختار مغز در بخش مسئول حافظه و مهارت های فكری شود.»
وی در ادامه می افزاید: «همچنین ممكن است به كاهش تجمع پلاك های آمیلوئید كه منجر به زوال حافظه می شوند، كمك نماید.»
در این مطالعه، حدود ۱۰۰ زن سالم با میانگین سنی ۵۳ سال كه بین ۵ ماه تا سه سال از یائسگی شان گذشته بود حضور داشتند. بعضی از این زنان استروژن به شكل قرص، استرادیول با استفاده از چسب پوستی یا دارونما دریافت نمودند.
محققان دریافتند زنان دریافت كننده قرص های استروژن، شاهد تغییرات بیشتر ساختاری در مغزشان در طول درمان بودند، اما با قطع مصرف قرص ها این تغییرات هم متوقف گردید.
محققان تاكید دارند برای تعیین دلایل بیولوژیكی در رابطه با این تغییرات مغزی در طول هورمون درمانی در سن یائسگی نیاز به تحقیقات بیشتری است.

1397/01/09
11:18:58
5.0 / 5
5107
تگهای خبر: درمان , مغز , هورمون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی