بی عدالتی در تعرفه بیهوشی بیمارستان ها

بی عدالتی در تعرفه بیهوشی بیمارستان ها به گزارش روان ما متخصصین بیهوشی به خاطر تبعیض و بی عدالتی كه در تعیین تعرفه ها متوجه رشته آنها گردیده است، تصمیم گرفته اند از بیهوشی برخی جراحی ها خودداری كرده و تبعات آن را متوجه وزارت بهداشت می دانند.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، در حالی كه تعرفه اكثر رشته های پزشكی با افزایش چند درصدی در سال ۹۶ همراه بوده است، در مقابل تعرفه بیهوشی با كاهش ۲۵ درصدی مواجه بوده و این تبعیض، موجب دلخوری متخصصین بیهوشی شده است.به دنبال این وضعیت، نمایندگان بیهوشی دیدارها و مذاكرات و جلساتی را با مسئولین دستگاه های مختلف از جمله مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، وزارت رفاه، سازمان تامین اجتماعی و...، داشتند. اما، انتشار كتاب تعرفه ها بر اساس همان مصوبه هیات وزیران، آب سردی بود بر پیكر رشته بیهوشی كه بیشترین سهم را در انجام جراحی ها بر عهده دارد.
وقتی نمایندگان متخصصین بیهوشی از مسیر مذاكرات و گفتگو با مسئولین مربوطه، به نتیجه ای نرسیدند، موضوع اعتراض سراسری در دستور كار قرار گرفت و اینگونه بود كه چهارشنبه گذشته(۸ شهریور ۹۶)، در شهرهای مختلف كشور، شاهد برپایی همایش های اعتراض گونه از سوی متخصصین بیهوشی بودیم.به دنبال آن، هیات مدیره و بازرسی انجمن آنستزیولوژی و مراقب های ویژه ایران، در واكنش به كاهش ۲۵ درصدی تعرفه بیهوشی، بیانیه ای صادر و اعلام كرد: این تصمیم غلط یك بی عدالتی محض و یك ظلم آشكار است.كاهش شدید تعداد اعمال جراحی الكتیو در سطح كشور، استعفای اعضای بورد تخصصی بیهوشی، انجام وظایف شغلی به میزان ساعت موظفی، عدم ارائه خدمات بیهوشی به بیماران با ریسك بالا در مراكز غیر مجهز، عدم انجام بیهوشی بدون آزمایشات تكمیلی و مشاوره ها و امكانات استاندارد و پیشرفته، از موضوعاتی است كه در این بیانیه به آنها اشاره شده است.در این بیانیه به این نكته نیز تاكید شده كه متخصصین بیهوشی همواره خدمتگذار مردم بوده و هستند و این اقدام نه یك مطالبه مالی، بلكه اعتراض به یك تصمیم غلط است.در نهایت، توقف كاهش ۲۵ درصدی تعرفه، اعلام و اجرای مصوبه بالینی بودن رشته بیهوشی و مراقبت های ویژه از سوی مسئولان، كاهش منطقی ظرفیت دستیاری رشته بیهوشی از سوی وزارت بهداشت و جایگزین نمودن كتاب تعرفه كالیفرنیای ۲۰۱۷ بدون دخل و تصرف، مطالبات متخصصین بیهوشی است.
به دنبال این بیانیه، متخصصین بیهوشی در شهرها و استان های مختلف، نامه های استعفای خود را به روسای بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشكی نوشتند و تاكید كردند كه تبعات این اقدام آنها متوجه وزارت بهداشت است.
دكتر دامون آزاد متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه، می گوید: كجای دنیا دیده اید تورم اعلام شده توسط دولت ۹ درصد عنوان شود اما تعرفه یك بخش از صنف را به صورت خاص و جدا از سایر بخش های صنف ۲۵ درصد برای سال بعد كاهش دهند. مطمئنا این تصمیم وزارت بهداشت تبعات ناگواری برای سیستم سلامت كشور خواهد داشت و عجیب آنكه دولت هنوز هیچ اقدام اصلاحی در مورد مصوبه خود انجام نداده است. به نظر من هنوز هم فرصت اصلاح این تصمیم غیر كارشناسانه توسط مسئولان ارشد دولت وجود دارد.متخصصین بیهوشی از جمله گروه های پزشكی هستند كه هیچ گونه ارتباط مالی با بیمار نداشته و در نتیجه موضوع دریافت های زیرمیزی متوجه این حرفه و رشته پزشكی نیست. در عین حال، نقش مهمی در انجام اعمال جراحی بر عهده دارند كه متاسفانه آنطور كه باید و شاید مورد حمایت قرار نمی گیرند.حالا باید منتظر واكنش وزارت بهداشت به وضعیت پیش آمده بود، اینكه تصمیم گیران در وزارتخانه می خواهند در این ماجرا ورود كنند و سرانجام خوشی برای معترضین رقم بزنند و یا اینكه هیچ عكس العملی نشان نداده و همچنان شاهد بحران در بیهوشی باشیم.
 

1396/06/13
22:01:50
5.0 / 5
4649
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی