عضو كمیسیون بهداشت مجلس مطرح كرد؛

مشكلات دارویی كشور به علت ساختار خصولتی است

مشكلات دارویی كشور به علت ساختار خصولتی است روان ما: عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: عمده مشكلات حوزه دارویی كشور به علت ساختار خصولتی اغلب كارخانجات دارویی است.به گزارش روان ما به نقل از مهر، محمد نعیم امینی فرد، درمورد اظهارات مدیركل امور دارویی سازمان غذا و دارو، در خصوص اینكه دارو در كشور سیاسی شده و برخی مسائل مثل مافیای دارویی از جانب سیاسیون مطرح می شود، اضافه كرد: مسئولان سازمان غذا و دارو به جای طرح مسائل سیاسی به وظایف خود عمل كنند، از یك مسئول فنی و تخصصی انتظار طرح مسائل تخصصی وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه در دوره گذشته سازمان غذا و دارو در كمیسیون بهداشت تحقیق و تفحص هایی در مورد برخی مباحث در حوزه دارو عنوان شد، اضافه كرد: تحقیق و تفحص ها به هیچ نتیجه ای نرسید، البته مشكلاتی از قبل و هم اكنون در حوزه دارو وجود دارد؛ اما ضرورت انجام تحقیق و تفحص در آن مقطع مورد تصویب مجلس و كمیسیون بهداشت قرار نگرفت.
امینی فرد خاطرنشان كرد: اگر هم اكنون برخی دلایل در خصوص مافیایی بودن واردات دارو وجود دارد، مجلس شورای اسلامی و كمیسیون بهداشت می تواند مسائل را بررسی و پیگیری كند، البته دلایل قوی در خصوص وجود مافیا در حوزه دارو وجود ندارد؛ البته توفیقاتی در مورد تولیدات دارویی كسب شده و فناوری های قابل قبولی درمورد تكنولوژی های بالای دارویی كسب شده است.
امینی فرد با اشاره به اینكه منابع و چرخش مالی در حوزه دارویی دچار مشكل شده است، اظهار داشت: بدهی گسترده بیمارستان ها و شركت های دارویی و بیمه ها به بیمارستان ها عملا نظام مالی دارویی را دچار مشكل كرده است، همینطور جهت استفاده از ظرفیت های تكنولوژیك و دانش بالا در جهت تصرف بازارهای دارویی منطقه تلاشی نمی شود؛ ازاین رو عزم جدی تری را باید در مورد افزایش صادرات در پیش گرفت.
عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینكه عمده مشكلات حوزه دارو به علت ساختار «خصولتی» اغلب كارخانجات دارویی است، اضافه كرد: یعنی از یك طرف این كارخانجات به ظاهر واگذار شدند، اما همچنان از ساز و كار دولتی پیروی می كنند. ازاین رو به میزانی كه ظرفیت وجود دارد، در ارتباط با تولید دارو و نفوذ در بازارهای منطقه توفیقی حاصل نشده است، ضمن اینكه ۱۰ درصد واردات دارو به لحاظ ریالی هم حجم بالایی است.

1397/02/03
13:04:13
5.0 / 5
4869
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی