تشخیص بیماری با گوشی هوشمند و یك اپلیكیشن

تشخیص بیماری با گوشی هوشمند و یك اپلیكیشن روان ما: ایسنا به نقل از ساینس دیلی نوشت: در آینده ای نه چندان دور تنها چیزی كه برای تشخیص انواع بیماری ها نیاز خواهد بود یك گوشی هوشمند، یك اپلیكیشن و یك كارت نشانگر به اندازه یك كارت اعتباری خواهد بود.



محققان به صورت مداوم در حال كار در حوزه پیش بینی بیماری های قریب الوقوع با كمك فناوری هستند و پیشرفت های زیادی در زمینه تشخیص فوری داشته اند.
مثال اصلی این موضوع، اختراع كارت نشانگر "كریسپر"(CRISPR) به مفهوم تناوب های كوتاه پالیندروم فاصله دار منظم خوشه ای است كه یك فناوری اصلاح ژن به حساب می آید و می تواند بیماری های قریب الوقوع را تشخیص دهد.
این اختراع توسط موسسه "زیست علم ماموت"( Mammoth Biosciences) انجام گرفته است.
این دستگاه كه به اندازه یك كارت اعتباری است، كاربر را در مورد بیماری های قریب الوقوع یا شرایط نامطلوب بهداشتی كه بدن وی را تهدید كرده است، آگاه می كند.
این فناوری به همراه یك برنامه(اپلیكیشن) عرضه خواهد شد كه بلافاصله در مورد تست انجام شده به شما گزارش می دهد.
تیم می خواهد به روشی مقرون به صرفه فرآیند تست و تشخیص بیماری ها را تسهیل كند.
سطح كارت نشانگر با پروتئین های كریسپر پوشانده می گردد و هرگاه پروتئین ها در تماس با ماده مورد آزمایش قرار بگیرند، آغاز به شكار بیماری ها و سایر عفونت ها از روی DNA می كنند.
اگر پروتئین ها هرگونه بیماری قریب الوقوع را تشخیص دهند، پروتئین نورانی می گردد. بعد از آن كاربران می توانند عكس را مستقیما به موسسه "ماموت" ارسال كنند، و آنها هم نتیجه و راه حل های احتمالی را در عرض 30 دقیقه برای كاربر می فرستند.
این روش تست انقلابی حتی می تواند سرطان ها و عفونت ها را تشخیص دهد. از آنجائیكه این آزمایش با استفاده از فناوری كریسپر انجام می شود، می تواند علائم باكتری، ویروس یا دگرگونی مایعات بدن مانند خون، بزاق یا ادرار را تشخیص دهد.
برای كسانی كه با اصطلاح كریسپر آشنا نیستند باید اظهار داشت كه این ابزار می تواند برای ویرایش ژنوم مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری شامل یك پروتئین قابل برنامه ریزی است كه می تواند یك DNA خاص را برش دهد و به قطعات كوچك تبدیل كند.
محققان توانایی كریسپر را در تشخیص ویروس هایی مانند HPV و Zika اثبات نموده اند، اما با این حال، تكنولوژی جدید عرضه شده توسط این شركت ممكن است چندین سال طول بكشد تا به بازار برسد.
محققان به صورت مستمر در مورد تنوع و كاربرد كریسپر در روش های مختلف درمان و تشخیص پزشكی تحقیق می كنند. به تازگی، دانشمندان در موسسه "سالك"(Salk) یك ابزار را برای هدف قرار دادن RNA برای برش و جایگزینی ژن های بیماری زا با افراد سالم ابداع نموده اند.
در یكی دیگر از تحقیقات، دانشمندان دانشگاه كالیفرنیا در تسریع حركت ژنوم موفق به یك پیشرفت قابل ملاحظه شدند كه این روش جدید اجازه ویرایش چندین ژن به صورت همزمان و كمك به تشخیص دقیق بیماری را می دهد.

5656


1397/02/12
14:32:35
5.0 / 5
5615
تگهای خبر: بیمار , بیماری , عفونت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی