زادروز كاشف ساز و كار نوار قلب

زادروز كاشف ساز و كار نوار قلب روان ما: ایسنا نوشت: ؛ ویلم اینتهوون؛(Willem Einthoven) زیست شناس هلندی است كه در سال ۱۹۲۴ میلادی به خاطر كشف ساز و كار نوار قلب برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشكی شد." ویلم اینتهوون" در تاریخ ۲۱ مه سال ۱۸۶۰ میلادی در هلند به دنیا آمد. وی در خانواده ای متولد شد كه به علم اهمیت داده می شد و پدر وی پزشك بود.
اینتهوون در سال ۱۸۸۵، مدرك پزشكی خویش را از دانشگاه " اوترخت" هلند دریافت كرد و در سال ۱۸۸۶ استاد دانشگاه "لیدن" هلند شد. پیش از اینكه اینتهوون سازوكار نوار قلب را كشف كند، برای اندازه گیری و تعیین ضربان قلب، ابزاری دقیق وجود نداشت كه بدون قرار دادن مستقیم الكترود روی قلب كار كند. تا اینكه در اوایل سال ۱۹۰۱، اینتهوون مجموعه ای از نمونه های اولیه "گالوانومتر" رشته ای را تكمیل كرد.
"گالوانومتر" ابزاری برای تشخیص جریان الكتریكی است؛ و یك مبدل آنالوگ الكترومكانیكی است كه در واكنش به جریان الكتریكی كه با استفاده از سیم پیچ آن كه در یك میدان مغناطیسی قرار دارد، استفاده می گردد.
دستگاهی كه وی ساخت، حساسیت گالوانومتر را افزایش داد. ازاین رو فعالیت های الكتریكی قلب، با وجود ماهیچه و استخوان كه مانند یك عایق عمل می كنند، اندازه گیری شد.
گرچه كه با پیشرفت علم، دستگاه های نوار قلب قابل حمل بیشتری تولید شد. اما بیشتر این دستگاه ها با استفاده از ساز و كاری كه اینتهوون تعیین كرده بود، استفاده می شد. حروف P، Q، R، S و T كه در نوار قلب استفاده می گردد و نشان دهنده وضعیت قلب است را اینتهوون برای نخستین بار بهره برد. بعد از توسعه و پیشرفت دستگاه گالوانومتر رشته ای، وی توانست " الكتروكاردیوگرام" (نوار قلب) را در غالب تعدادی اختلال قلبی و عروقی توضیح دهد.
پس از این موفقیت، اینتهوون مطالعات خویش را روی بررسی صداهای قلب متمركز كرد. وی در سال ۱۹۰۲ به آكادمی سلطنتی "علوم و هنر" هلند پیوست. در سال ۱۹۲۴، اینتهوون توانست به خاطر كشف سازوكار "نوار قلب" برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشكی شود.
وی سرانجام در سال ۱۹۲۷ و در سن ۶۷ سالگی در "لیدن" هلند دارفانی را وداع گفت.
5656

1397/02/31
15:59:35
5.0 / 5
4827
تگهای خبر: پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی