تماشای جام جهانی فوتبال روی میز آشپزخانه یا میز كار با عینك سه بعدی

تماشای جام جهانی فوتبال روی میز آشپزخانه یا میز كار با عینك سه بعدی روان ما: سینا پرس نوشت: تیمی از پژوهشگران موفق شدند با كمك عینك های سه بعدی ویژه مایكروسافت و هوش مصنوعی، امكان تماشای مسابقات فوتبال را از شبكه یوتیوب به صورت زنده و سه بعدی روی میز كار یا میز آشپزخانه یا هر سطح صاف دیگری فراهم نمایند.رقابت های جام جهانی فوتبال پنج شنبه این هفته در كشور روسیه آغاز می گردد و تب فوتبال به مدت یك ماه تمام جهان را در خود خواهد گرفت. خیلی از طرفداران و فوتبال برای تماشای این رویداد مهم ورزشی به روسیه سفركرده اند و میلیون ها نفر هم از تلویزیون خانه های خود نظاره گر این رقابت ها خواهند بود. حال تصور كنید كه به كمك فناوری قادر به تماشای سه بعدی مسابقات به صورت زنده و روی میز آشپزخانه خود باشید.
فناوری جدیدی به طرفداران فوتبال این امكان را می دهد كه پخش زنده این مسابقات را با استفاده از شبكه یوتیوب به فضای مجازی سه بعدی تبدیل نموده و میز آشپزخانه را به شكل زمین فوتبال كه مسابقه موردنظر به صورت زنده در آن در حال برگزاری است، تماشا كرده و احساس حضور در استادیوم را داشته باشند.
نكته كلیدی این فناوری، رویكرد یك شبكه عصبی كانولوشن است (convolutional neural network) است كه در آن یك نوع از الگوریتم هوش مصنوعی مشابه و مانند بخشی از مغز كه پردازش داده های تصویری پردازش می شود، مدل سازی شده است.
این شبكه دوازده هزار تصویر دوبعدی از بازیكنان جام جهانی را از بازی كامپیوتری FIFA در اختیار گرفته و از آن ها در كنار داده های مربوط به تصاویر سه بعدی از بازی به دست بهره برده و با كمك این اطلاعات و ویدئوی پخش مستقیم بازی با استفاده از یوتیوب، آن را به صورت مجازی روی میز آشپزخانه یا فضای مشابه بازسازی می كند.
در زمان پخش فیلم، سیستم دقیقاً پیش بینی نقشه های عمق و حركت را برای هر بازیكن و تركیب آن ها با فیلم های رنگی برای بازسازی هر بازیكن به صورت سه بعدی انجام می دهد. پس ازآن بازیكنان روی یك زمین فوتبال مجازی قرار می گیرند كه به كاربران اجازه می دهد شاهدبازی به صورت زنده از زوایای مختلف و به صورت سه بعدی باشند.
پژوهشگران این فناوری را با استفاده از عینك های ویژه سه بعدی مایكروسافت با عنوان Microsoft's HoloLens smart glasses مورد آزمایش قرار داده و بازی های ویدئویی فوتبال و همینطور مسابقات واقعی را به صورت سه بعدی روی میز مشاهده نمودند. لازم به توضیح است كه این فناوری هنوز كامل نبوده و دارای نقصها زیادی است كه باید برطرف شود. برای نمونه این نرم افزار هنوز برای بازسازی و تشخیص موقعیت توپ در زمین مسابقه دچار مشكل شده و همینطور تنها امكان دیدن مسابقه از دو طرف طولی زمین فوتبال وجود دارد و امكان دیدن بازی از زاویه پشت دروازه هنوز امكان پذیر نیست.
این فناوری هنوز نیازمند اصلاح و بهبود است و علاوه بر تماشای مسابقات فوتبال، می توان از آن برای دیدن رویدادهای هنری مانند تئاترها و كنسرت ها هم بهره برد.
5656

1397/03/24
12:33:09
5.0 / 5
4766
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی