اسكاتلند میزبان نخستین پایگاه فضایی بریتانیا

اسكاتلند میزبان نخستین پایگاه فضایی بریتانیا روان ما: ایسنا نوشت: دولت و آژانس فضایی بریتانیا اعلام نمودند كه منطقه ای در اسكاتلند را برای تاسیس نخستین پایگاه پرتاب عمودی فضایی بریتانیا برگزیده اند.پس از حدودا نیم قرن، بریتانیا دوباره در حال بازگشت به بازار موشك فضایی است. آژانس فضایی بریتانیا اعلام نموده است كه منطقه Melness در Sutherland واقع در ساحل شمالی اسكاتلند برای اولین ایستگاه فضایی پرتابی این كشور انتخاب شده است.
"گرگ كلارك"، وزیر بازرگانی بریتانیا، مبلغ اولیه 2.5 میلیون پوند (3.3 میلیون دلار) را به شركت Highlands and Islands Projects برای توسعه این سایت مختص كرده است كه برای پرتاب ماهواره های كوچك به مدار استفاده خواهد شد. فراموش كردن این آسان نیست كه در كوران رقابت جهانی در فضا، بریتانیا بعد از ایالات متحده آمریكا و اتحاد جماهیر شوروی، یكی از پیشگامان بود و در سال 1971 ماهواره Prospero X-3 را بر روی موشك "پیكان سیاه"(Black Arrow) از استرالیا پرتاب كرد.
با این حال، تغییر در اولویت ها با عنایت به ضعف اقتصادی و پیوستن به اتحادیه اروپا سبب شد دولت بریتانیا ساخت موشك های غیر نظامی را در سال 1972 رها كند و بر روی ساخت و ساز ماهواره ای تمركز كند.
اما اكنون دولت بریتانیا به دنبال یك بازار بالقوه 5.4 میلیون دلاری در 10 سال آینده است و در نظر دارد تا 10 درصد از بازار جهانی فضایی را تا سال 2030 به خود اختصاص دهد.

برای رسیدن به این هدف، آژانس فضایی بریتانیا علاقه مند است پایگاه های فضایی را در سراسر بریتانیا توسعه دهد كه شامل هر دو نوع سایت پرتاب افقی با استفاده از هواپیما و سایت پرتاب عمودی است.
بودجه اختصاص داده شده به این پروژه تنها بخشی از بودجه كلی برنامه فضایی بریتانیا به ارزش 66 میلیون دلار است. اسكاتلند به علت جمعیت كم، مسیرهای پروازی بر فراز آب و نزدیكی به مدار قطبی و مدار استوایی، بهترین نقطه برای احداث یك پایگاه فضایی است. علاوه بر این، سواحل شمالی اسكاتلند چندین دهه است كه برای آزمایش موشك های نظامی با برد بلند استفاده می شود، ازاین رو این منطقه بسیار معروف است.
"یان جونز"، مدیر عامل شركت Goonhilly Earth Station در اطلاعیه ای اعلام نمود كه شركت متبوعش خدمات ردیابی و ماموریت را برای سایت پرتابی عرضه خواهد نمود و لاكهید مارتین با همكاری شركت بریتانیایی Orbex، موشك حاملی به نام "پرایم"(Prime) را خواهند ساخت كه با بودجه جداگانه 7.3 میلیون دلاری توسعه خواهد یافت.

همچنین 31 میلیون دلار دیگر به شركت لاكهید مارتین داده خواهد شد تا امكانات راه اندازی، پرتاب و سیستم جدید ماهواره ای موسوم به "SLM-OMB" را توسعه دهد كه بتواند 6 تاسواره (CubeSat) را در 6 مدار مختلف قرار دهد.
انتظار می رود كه پایگاه فضایی Sutherland در اویل دهه آینده عملیاتی شود. از این پایگاه برای پرتاب مجموعه ای از تاسواره ها استفاده خواهد شد كه مشاهدات آب و هوایی را به مشتریان تجاری و دولتی عرضه می دهد.

5656


1397/04/26
14:22:21
5.0 / 5
4683
تگهای خبر: سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی