سایه ترسناك هوش مصنوعی بر آینده بشریت

سایه ترسناك هوش مصنوعی بر آینده بشریت روان ما: سیناپرس نوشت: امروزه بحث هوش مصنوعی و كاربردهای مختلف آن به طورجدی در محافل علمی مطرح بوده و علی رغم كاربردهای متعددی كه این فناوری در حوزه های مختلف دانش دارد، نگرانی هایی بسیار جدی در ارتباط با آینده هوش مصنوعی در میان دانشمندان پدیدار شده است.بسیاری از كارشناسان به هوش مصنوعی بعنوان یك عامل اصلی تهدیدكننده جهان، نگریسته و آن را خطری جدی برای بشریت می دانند. استیو لوین (Steve LeVine)، دبیر وب سایت علمی Axios Future، در این رابطه توضیح می دهد كه چگونه هوش مصنوعی می تواند برای آینده بشریت خطرناك باشد.به اعتقاد وی هم اكنون یك جنگ تسلیحاتی تمام عیار بین ایالات متحده آمریكا و چین در حوزه هوش مصنوعی در جریان است. دستگاه های امنیتی و سیاسی در هر دو كشور، به پیشرفت و استیلا بر هوش مصنوعی بعنوان یك لزوم اقتصادی و نظامی آینده خود می نگرند.
دلیل این مورد هم ماهیت و طبیعت هوش مصنوعی است كه آینده آن مملو از ابهاماتی جدی در ارتباط با تولید سلاح های قدرتمند و یا كاربرد این فناوری در صنایع است. زمانی كه یك كشور به فناوری ماشین های هوشمندی كه مانند انسان فكر می كنند، دست پیدا كند، توانایی رقابت بالایی یافته و به شكلی بقای خویش را تضمین می نماید.
در حال حاضر كشور چین به صورت رسمی، این هدف را بعنوان استراتژی آینده خود معرفی كرده و می خواهد مبالغ هنگفتی در این حوزه سرمایه گذاری كند. ایالات متحده امریكا هم در حال برداشتن گام هایی جدی در حوزه پیشرفت هوش مصنوعی بوده و برای دستیابی به این هدف به توانایی بخش خصوصی و صنایع غیردولتی خود چشم دارد. این بخش به صورت خاص در سیلیكون ولی مستقر بوده و شامل شركت هایی بزرگ مانند گوگل و مایكروسافت می گردد.
بر اساس تعریف دانشمندان، هوش مصنوعی عبارت است از مجموعه ای از ماشین های پیشرفته و دارای هوش كه به صورت بالقوه می توانند جایگزین انسان ها در تمامی كارها شوند. این امر سبب می گردد كه انسان از انجام كارهای روزمره معاف شود باید در نظر داشت كه مبحث به همین سادگی نیست و در صورت تحقق این مسئله، خیلی از بنیادهای اجتماعی دچار یك تحول و دگرگونی شدید شده و امكان دارد زندگی برای انسان تبدیل به یك جهنم بی هدف و آزاردهنده شود.
خیلی از كارشناسان اعتقاددارند افزایش استفاده از این فناوری همراه با افزایش مشكلات قانونی در رابطه با این حوزه است. آیا هوش مصنوعی بعنوان یك موجود آگاه و مسئول در برابر قانون شناخته شده و اگر به كسی صدمه رسانده و یا خسارتی وارد كند، چه كسی و به چه صورتی مسئولیت آن را بر عهده خواهد گرفت؟
برای فكر كردن به این موضوع، گزینه های زیاد و حتی سناریوهای ترسناك تری هم وجود دارد، امكان دارد این ماشین ها ضد انسان ها شورش كرده و بخواهند ما را به صورت كامل از بین ببرند؟ یك استاد مهندسی برق و علوم كامپیوتری كه در یادگیری ماشین و نظریه كوانتوم فعالیت می كند، اعتقاد دارد كه این ماشین ها به صورت فعال در آینده زندگی انسان حضور خواهند داشت.
از سوی دیگر خیلی از دانشمندان علوم كامپیوتر باور دارند كه هوشیاری افزایش هوش كامپیوتری با پیشرفت تكنولوژی و فناوری های این حوزه رشد خواهد نمود و برخی دیگر از پژوهشگران هم اعتقاددارند كه این آگاهی به صورت دریافت اطلاعات جدید و ذخیره و بازیابی اطلاعات قدیمی و پردازش كامل و مناسب از آن ها خواهد بود.
به این صورت ماشین های دارای هوش مصنوعی تبدیل به موجوداتی ترسناك می شوند كه اطلاعات بسیار بیشتری از انسان را در حافظه خود ذخیره می كنند كه هیچ گاه فراموش نشده و قادر هستند در كسری از ثانیه تحلیل و تصمیم گیری كنند، تصمیم گیری هایی كاملاً بر مبنای منطق و به دوراز احساسات انسانی.
برخی از فیزیكدانان و فیلسوفان در ارتباط با مبحث فوق می گویند كه خصوصیت هایی در مورد رفتار انسان وجود دارد كه نمی تواند توسط یك ماشین محاسبه شود. بااین حال، این موارد تنها دیدگاه هایی است كه درباره اخطار نسبت به ماشین های هوش مصنوعی عرضه شده است و امكان دارد بتوان موارد بیشتری را هم به آن اضافه كرد.
در این میان اما ایلان ماسك بنیان گذار شركت های پیشرو و مشهوری همچون تسلا موتورز و اسپیس ایكس چندی قبل اعلام نمود خطرات فعلی جهان از قبیل خطر كره شمالی و جنگ هسته ای از جانب این كشور برای بشریت بسیار كمتر از خطری است كه مردم را از سمت هوش مصنوعی تهدید می كند.
وی كه این پیام را با استفاده از توییتر منتشر نموده بود، در توضیح مسئله فوق اضافه كرد: «اگر تابحال درباره هوش مصنوعی و امنیت حوزه مربوط به توسعه و استفاده از آن نگران نبوده اید، وقت آن است كه احساس نگرانی كنید. خطر هوش مصنوعی و گسترش آن به مراتب تهدیدكننده تر و مهم تر از خطر كره شمالی است.» وی در این توئیت از یك عكس هم بهره برده بود كه روی آن عبارتی با مضمون «در پایان، ماشین ها پیروز خواهند شد.» درج شده بود. هدف ایلان ماسك از عرضه پیام فوق، اشاره به رشد و توسعه هوش مصنوعی و پیروز شدن نهائی این فناوری بر بشریت است.


5656

1397/05/15
14:45:22
5.0 / 5
4928
تگهای خبر: امنیت , زندگی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی