بررسی بیماری های چشم در كودكان

بررسی بیماری های چشم در كودكان روان ما: ایرنا نوشت: اختلالات بینایی كودكان را با طیف وسیعی از مشكلات، از ناتوانی در خواندن تخته سیاه مدرسه گرفته تا عدم توانایی دیدن و تشخیص افراد از دور و عدم تمایل به بازی های گروهی مواجه می كند. مشكلات بینایی نه تنها عوارض جسمی همچون سردرد های مداوم به دنبال دارد؛ بلكه می تواند سبب افسردگی و انزوای كودك شود.
توجه به مراقبت های بهداشتی و پزشكی درزمینهٔ چشم و بینایی، باید از جانب والدین و سرپرست كودكان جدی گرفته شود. یادگیری نحوه دیدن فرآیندی طولانی است كه پیش از تولد آغاز می گردد و در شش سال اول زندگی پیشرفت سریعی دارد.
بینایی اثری غیرقابل انكار در كوتاه مدت و بلند مدت دارد و ازاین رو معاینات مداوم چشم پزشكی و بررسی قدرت دید باید به صورت منظم صورت گیرد. این معاینه در سال اول زندگی، 3 و نیم سالگی و 5 سالگی ضروری است؛ البته بهتر است كه بینایی سنجی سالانه صورت گیرد. اگر در خانواده سابقه مشكلات بینایی وجود داشته باشد، ضرورت معاینات دوره ای بیشتر احساس می گردد.

***مهم ترین نشانه های مشكلات بینایی در كودكان
مالش مداوم چشم، موقعیت غیرطبیعی چشم و استرابیسم، پوشاندن یك چشم هنگام مشاهده تلویزیون یا اجسام دور، نزدیك كردن اشیا و كتاب هنگام نگاه كردن، چشمك زدن زیاد و غیرطبیعی، قرمزی چشم، آبریزش چشم، خارش چشم، و سردرد، سرگیجه و تهوع بعد از مطالعه یا تماشای تلویزیون از مهم ترین نشانه های مشكلات بینایی در كودكان هستند.

***شایع ترین اختلالات چشمی در كودكان
نزدیك بینی، دوربینی، آستیگماتیسم، خطاهای انكساری، تنبلی چشم، عدم هماهنگی حركت چشم یا استرابیسم و اختلالات عضلانی حركت چشم شایع ترین اختلالات چشمی در كودكان هستند.

***بیماری های چشمی شایع در كودكان
بیماری های چشمی بیشتر در كودكانی دیده می گردد كه تولد زودرس داشته اند. این بیماری ها شامل آب مروارید، كدر بودن عدسی، گلوكوم، افزایش فشار چشم كودك، انحطاط شبكیه، سرطان شبكیه، رتینوپاتی دیابتی و اختلالات عصبی و مغزی است كه منجر به كاهش دید می گردد.
***صدمات چشمی
معمولاً 90 درصد صدمه های چشم در كودكان قابل پیشگیری می باشند. استفاده از عینك های ایمنی، استفاده درست از اشیای نوك تیز و اجتناب از مواد شیمیایی می تواند به میزان قابل توجهی از صدمه چشمی كودكان جلوگیری كند. آتش بازی و مواد محترقه هم یكی از مهم ترین دلایل صدمه به چشم كودكان است. علاوه بر این موارد، تصادف یكی از مهم ترین علل صدمه به چشم كودكان است
علاوه بر معاینات دوره ای، آموزش های لازم برای مراقب از چشم به كودكان ضروری می باشد. باید كودكان را به نحوی تربیت كرد كه بدون ترس هرگونه اختلال دید و بینایی را اطلاع دهند.

***جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور شدید
اشعه ماورای بنفش خورشید یكی از مهم ترین دلایل صدمه به چشم است كه می تواند سبب التهاب، آسیب به شبكیه و حتی سرطان شبكیه شود. نور تجهیزات الكترونیكی مانند گوشی هوشمند، تبلت و لپ تاپ هم بسیار مضر هستند. كاهش استفاده از این تجهیزات ضروری می باشد و والدین باید تصمیمات جدی اتخاذ كنند.
رعایت فاصله مناسب چشم و كتاب هنگام مطالعه و انجام تكالیف هم می تواند به سلامت چشم كودكان كمك نماید. بهداشت و سلامت چشمان كودكان ازجمله مواردی است كه تأثیر بلندمدتی در شخصیت و موفقیت او دارد.


5656

1397/06/19
14:16:59
5.0 / 5
5620
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی