لایحه حفاظت از خاك

لایحه حفاظت از خاك روان ما: ایرنا نوشت: لایحه حفاظت از خاك پس از سال ها كش و قوس اول مهرماه سال جاری به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید تا شاید با اجرای بندهای این لایحه، نفسی به خاك فرسوده و به شماره افتاده كشور دمیده شود.خاك پایه و اساس هستی است و در كنار آب وهوا، اهمیت زیادی دارد چونكه منبع تولید مواد غذایی انسان است، درواقع 95 درصد غذای انسان از خاك به دست می آید ازاین رو یكی از منابع مهم و پرارزش طبیعت است و بدون داشتن خاك سالم حیات و زندگی روی زمین امكان پذیر نخواهد بود.
اما در این میان حجم بالا و نگران كننده تولید زباله در كشور سلامت خاك را به چالش می كشد. بر مبنای آمار اعلام شده روزانه 58 هزار تن زباله در شهرها و روستاهای كشور تولید می گردد كه 75 درصد آن دفن می گردد و دفن فقط 5 درصد از این 75 درصد به صورت بهداشتی صورت می گیرد.
بی تردید دفن بهداشتی زباله مهم است؛ زباله بخصوص پسماندهای تر حجم زیادی شیرابه دارند؛ هر تن زباله تر حدود ۵۰۰ لیتر شیرابه تولید می كند، ازاین رو می توان تصور كرد كه در صورت دفن غیربهداشتی آن، چه حجم زیادی شیرابه وارد محیط زیست، آب وخاك كشور و از آنجا وارد چرخه غذایی انسان می گردد.
زباله تنها عامل تهدید خاك نیست، فرسایش هم بعنوان عامل دیگر تخریب خاك نگران كننده است. بر مبنای آمارهای اعلام شده فرسایش خاك در كشور ما سالانه هشت هزار تن در هكتار است كه این عدد یك و نیم برابر استاندارد جهانی است؛ درحالی كه برای تولید یك سانتیمتر خاك بین 100 تا هزار سال زمان نیاز است.
زنگ خطر وضعیت خاك كشور در دهه 80 در قالب لایحه ای جامع به صدا درآمد كه در دی ماه 89 به صورت لایحه حفاظت از خاك، پس از تصویب نهایی در دولت به مجلس رفت. در این لایحه بر ضرورت حفاظت از خاك در برابر آلودگی و تخریب تاكید شده است.
لایحه حفاظت از خاك پس از كش وقوس های فراوان اول مهرماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید كه طبق قانون، باید در زمان مقرر توسط رئیس مجلس به شورای نگهبان برای اظهارنظر فرستاده شود و اگر مشكلی نداشته باشد ظرف حداكثر 2 ماه آینده برای اجرا ابلاغ خواهد گردید.
در این لایحه كه شامل 26 ماده قانونی می باشد، بر جلوگیری از آلودگی و فرسایش خاك تاكید شده است و به قول مدیركل دفتر آب وخاك سازمان حفاظت محیط زیست، موضوعات مدنظر سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد كشاورزی را در مورد بحث مانده كود، سموم شیمیایی، آلودگی و فرسایش خاك در بر دارد.
علی مریدی تصریح كرد: موضوعی كه در لایحه حفاظت از خاك مدنظر قرارگرفته، حفاظت فیزیكی خاك و جلوگیری از فرسایش است كه در آیین نامه هایی كه باید در قالب قانون برای اجرای این لایحه با هدف جلوگیری از فرسایش خاك اعم از پیشگیری و كنترل تصویب شود، دیده خواهد شد.
مریدی به آلودگی خاك در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: آلودگی خاك در كشور ما ناشی از استفاده نادرست از كود و سموم شیمیایی است، خاك یكی از پایه های حیاتی برای تولید مواد غذایی است كه اگر در آن آلودگی داشته باشیم به صورت مستقیم با استفاده از ریشه گیاه جذب و وارد چرخه غذایی ما می گردد برای همین آلودگی خاك بسیار مهم می باشد.
وی تاكید كرد: بر همین مبنا در این لایحه این مورد به صورت ویژه دیده شده است، استانداردهایی كه باید برای تولید كود و سموم شیمیایی و نحوه استفاده از آنها تدوین شود، همینطور نظارت و پایشی كه باید جهت استفاده درست این مولفه های شیمیایی صورت گیرد تا بیش از اندازه مصرف نشود به خوبی دیده شده است چونكه اگر خاك آلوده شود با استفاده از گیاهان وارد چرخه غذایی می گردد.
مریدی اظهار داشت: مبحث دیگر به بحث پسماند و آلودگی هایی بر می گردد كه با استفاده از دفع نامناسب پسماند صورت می گیرد، در این لایحه برای آن جرایم خاصی دیده شده است و بسیار پیگیر بودیم تا این جرایم وارد حسابی شود كه برای محیط زیست كشور هزینه شود.
وی تصریح كرد: یكی از نقص های بزرگ در قانون ما، بحث عوارض آلایندگی است، پول دریافت شده از صنایع آلاینده به حساب شهرداری واریز می گردد و در امور شهری مانند جدول كشی و رنگ خیابان ها هزینه می گردد. بسیار سعی كردیم تا این جرایم وارد حسابی شود تا محیط زیست بتواند آن را در جهت بهبود وضعیت محیط زیستی هزینه كند اما تابحال موفق نشده ایم.
مریدی افزود: اما در لایحه حفاظت از خاك سعی كردیم تا جرایم ناشی از آلودگی خاك توسط پسماندها به خزانه دولت واریز و با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست برای بهبود محیط زیست و یا اصلاح آلاینده ها هزینه شود كه مورد موافقت قرار گرفت.
وی اظهار داشت: ازاین رو بر مبنای لایحه حفاظت از خاك، صنایع یا افرادی كه به صورت متخلف پسماند را وارد محیط می كنند باید جریمه پرداخت كنند و میزان جریمه بر مبنای میزان و نوع پسماند تعیین می گردد. این موفقیت بسیار بزرگی است.
مدیركل دفتر آب وخاك سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه اجرای این لایحه نیازمند تصویب آیین نامه است، اضافه كرد: پس از اینكه این لایحه در شورای نگهبان تصویب و به دولت ابلاغ گردید، باید در جلساتی كه با حضور سازمان های مرتبط مانند محیط زیست و وزارت جهاد كشاورزی برگزار می گردد آیین نامه های اجرایی این لایحه تهیه و پس از ارسال به كمیسیون زیر بنایی دولت تصویب و سپس اعلام گردد.

5656

1397/07/09
20:12:07
5.0 / 5
4790
تگهای خبر: بهداشت , تولید , زندگی , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی