با برندگان جایزه نوبل فیزیك ۲۰۱۸ آشنا شوید

با برندگان جایزه نوبل فیزیك ۲۰۱۸ آشنا شوید روان ما: ایرنا نوشت: در دومین روز معرفی برندگان جوایز نوبل 2018، جایزه فیزیك به آرتور اشكین Arthur Ashkinآمریكایی، جرارد مورو Gérard Mourou فرانسوی و دونا استریكلند Donna Strickland كانادایی به علت نوآوری های پیشگامانه در حوزه فیزیك لیزر تعلق گرفت.از سال 1901 تاسال 2017 میلادی، جایزه نوبل فیزیك 111 بار و به 206 دانشمند تعلق گرفته و یك دانشمند موفق شده است دوبار این جایزه را دریافت كند. فیزیك نخستین جایزه ای است كه در وصیت نامه نوبل ذكر شده است كه این مورد نشان داده است فیزیك محبوب ترین حوزه آلفرد نوبل بوده است.
در اواخر قرن نوزدهم، اغلب افراد فیزیك را بعنوان علم پیشرو قبول داشتند و وصیت نامه نوبل نشان داده است كه باور خود او هم چنین بوده است. زمینه تحقیقاتی نوبل هم به فیزیك گره خورده است.
فیزیك اساسی ترین علم طبیعی به حساب می آید. این علم با اجزای بنیادی ماده و اثر متقابل آنان سرو كار دارد و قادر به توصیف ریزترین ساختار مواد است. باآنكه فیزیك و شیمی دو رشته كاملا مستقل هستند؛ ولی در بعضی از زمینه ها، تفكیك این دو علم با سختی انجام می گردد. گاهی اوقات تفكیك حوزه های فیزیك و شیمی برای بنیاد نوبل دشوار است و به سختی می توانند جوایز را به یكی از این دو رشته اختصاص دهند. جایزه نوبل فیزیك توسط آكادمی سلطنتی علوم سوئد در استكهلم سوئد اهدا می گردد.
****حقایقی درباره جایزه نوبل فیزیك
-از سال 1901 تا 2017 میلادی، 111 جایزه نوبل فیزیك اهدا شده است.
-47 جایزه نوبل فیزیك فقط به یك برنده تعلق گرفته است (مشترك نبوده است). 32 جایزه به دو نفر تعلق گرفته است و 32 جایزه بین سه نفر مشترك بوده است.
-تاكنون سه محقق زن موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیك شده اند.
-یك دانشمند آمریكایی به نام جان باردین، دوبار موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیك شده است.
-جوانترین برنده جایزه نوبل لورنس براگ نام دارد. این دانشمند استرالیایی هنگام دریافت جایزه فقط 25 سال سن داشت و در سال 1915 به همراه پدر خود موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیك شد.
-میانگین سنی دریافت كنندگان جایزه نوبل فیزیك 55 سال است.
-سالخورده ترین برنده جایزه نوبل فیزیك ریموند دیویس جونیور نام دارد كه در زمان دریافت جایزه در سال 2002 میلادی 88 سال سن داشت.
دستاوردهای دانشمندان برنده جایزه نوبل تا اندازه ای تاثیر گذار است كه می تواند فیزیك را در جهت دیگری سوق دهد.
جایزه نوبل فیزیك به جایزه خانوادگی معروف است؛ ماری كوری و پیر كوری، زوج موفقی بودند كه در سال 1903 میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیك شدند. ماری كوری در سال 1911 میلادی برای دومین بار موفق به دریافت جایزه نوبل، ولی این دفعه در حوزه شیمی شد. یكی از دختران خانواده كوری، به نام Irène Joliot-Curie، در سال 1935 به همراه همسر خود موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد.
لورنس براگ به همراه پدر خود ویلیام براگ در سال 1915 موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیك شدند. نیلز بور در سال 1922 موفق به دریافت نوبل فیزیك شد و پسرش ای جی بور در سال 1975 جایزه نوبل فیزیك را از آن خود كرد. مان سیگبن در سال 1924 و پسرش كای سیگبن در سال 1981 موفق به دریافت نوبل فیزیك شدند. جی جی تامسون در سال 1906 و پسرش جورج تامسون در سال 1937 جایزه نوبل فیزیك را دریافت نمودند.

آلفرد نوبل شیمیدان سوئدی 21 اكتبر سال 1833 در شهر استكهلم به دنیا آمد. خانواده او از نوادگان اولاف رودبك، یك‏ نابغه مشهور سوئدی بودند كه در قرن هفدهم، دوران پرشكوه قدرت نمایی سوئد در اروپای شمالی، می زیستند. نوبل در 17 سالگی به پنج زبان زنده دنیا كاملا مسلط بود و اشعار و داستان هایی از وی به جای مانده است. او همینطور به موضوعات اجتماعی و صلح علاقمند بود.
بنیاد نوبل نهادی است كه در سال 1900 به دنبال تنظیم وصیت نامه آلفرد نوبل، شكل گرفت. نوبل بخش عمده ثروتش را برای جایزه ای درنظر گرفت كه با نام خود او به برجسته ترین تلاش ها در پنج زمینه فیزیك‏، شیمی، علوم‏ پزشكی‏ یا فیزیولوژی، ادبیات و برقراری صلح اهدا می گردد.
5656

1397/07/11
19:47:29
5.0 / 5
4617
تگهای خبر: پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی