درخواست دانشمندان از حكومت ها برای محدود كردن بحران تغییر اقلیم

درخواست دانشمندان از حكومت ها برای محدود كردن بحران تغییر اقلیم روان ما: ایرنا نوشت: هیات بین دولتی تغییر اقلیم (IPCC) در گزارشی هشدارآمیز در مورد عواقب گرم شدن زمین از سیاستگذاران و تصمیم سازان خواست اقدامات مناسب و فوری اتخاذ كنند تا سطح افزایش دمای جهان تا سال 2030 در قیاس با دوره قبل از صنعتی شدن كمتر از 1.5درجه سانتیگراد باقی بماند.گزارش این هیات كه به دنبال نشستی در كره جنوبی عرضه شد، نتیجه سه سال تحقیق و چانه زنی دانشمندان و مقامات دولتی برای رسیدن به مجموعه ای از توافق هاست و تدابیر لازم را برای پیشگیری از افزایش بیشتر از یك و نیم درجه سانتیگرادی دمای جهان عرضه می كند.
گزارش جدید تصریح می كند كه روند فعلی به سمت افزایش 2 درجه سانتیگرادی دمای جهان پیش می رود كه پرهزینه است و توقف آن در گرو تغییرات سریع، بی سابقه و دشوار در همه جنبه های زندگی جوامع مختلف است.
خلاصه سی و سه صفحه ای این گزارش دربرگیرنده نشانه هایی از توافق بین دانشمندان و سیاستگذاران است كه در واكنش به مطالعات انجام شده به دست آمده و به دنبال آن است كه از اقتصاد و استانداردهای زندگی محافظت كند.
پروفسور جیم اسكیا، از روسای هیات بین دولتی تغییر اقلیم اظهار داشت: یك پیام گزارش این است كه محدودكردن روند گرمای زمین در سطح یك و نیم درجه سانتی گراد منافع زیادی دارد و تاثیرات تغییر اقلیم را در همه جهات می كاهد.
وی اضافه كرد: پیام دوم گزارش به ماهیت بی سابقه تغییراتی مربوط می گردد كه باید صورت گیرد، اگر می خواهیم روند گرم شدن را در این سطح محدود سازیم، تغییر در سیستم های انرژی، مدیریت اراضی، حمل و نقل و نظایر آن ضروری می باشد.
این گزارش برآورد می كند دولت ها هرسال باید 2.5 درصد از تولید ناخالص داخلی خود (نزدیك به دو تریلیون و 400 میلیارد دلار) را طی دو دهه آینده برای این امر اختصاص دهند و تغییرات باید در سطوح بین المللی، ملی و فردی محقق شود.
'انتشار جهانی گازهای گلخانه ای باید طی بازه زمانی 2010 تا 2030 در سطح 45 درصد كاهش پیدا كند، انرژی تجدیدپذیر باید دستكم 85 درصد از نیازهای انرژی را تا سال 2050 تامین كرده و استفاده از سوخت های فسیلی به نزدیك صفر برسد.'
تخصیص 2.5 درصدی تولید ناخالص داخلی به این امر زیاد است اما در بلند مدت باید به مثابه سرمایه گذاری به آن نگاه كرد كه در دهه های آینده باعث صرفه جویی برای نسل های آتی می گردد. كاهش گرمای هوا تا سطح 1.5 درجه، نه تنها هزینه های عواقب ناگوار تغییر اقلیم را در 30 یا 50 سال آینده می كاهد، بلكه باعث افزایش رشد اقتصادی می گردد.
این گزارش همینطور به خوبی تشریح می كند كه هم اكنون زمان اقدام است و سران سیاسی جهان دیگر نمی توانند رسیدگی و تصمیم گیری در مورد این مورد مهم را به تعویق اندازند، دولت ها باید به سرعت برای كاهش وابستگی به سوخت های فسیلی و نفت اقدام و در زمینه انرژی تجدیدپذیر و فناوری های پایدار در آینده سرمایه گذاری كنند.

5656

1397/07/17
13:16:46
5.0 / 5
4900
تگهای خبر: تولید , زندگی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی