ساخت دستكش واقعیت مجازی توسط محققان سوئیسی

ساخت دستكش واقعیت مجازی توسط محققان سوئیسی روان ما: ایرنا نوشت: محققان موسسه پلی تكنیك فدرال لوزان و انستیتوی تكنولوژی فدرال زوریخ یك دستكش واقعیت مجازی بسیار سبك ساختند كه امكان احساس و لمس اشیا در بازی های واقعیت مجازی را برای كاربران فراهم می آورد.این دستكش كه DextrES نام دارد، با 200 ولت اختلاف پتانسیل و چند میلی وات توان می تواند در هر انگشت تا 40 نیوتن نیرو تولید كند. دستكش بر خلاف نمونه های حجیم و سنگین موجود، بسیار سبك بوده، وزن آن به ازای هر انگشت حدود 8 گرم است و بازخوردهای بسیار واقعی را برای كاربر بوجود می آورد.

همچنین DextrES با استفاده از یك باتری بسیار كوچك به خوبی كار می كند. این خصوصیت ها در كنار ضخامت 2 میلیمتری دستكش، دقت و آزادی عمل بی سابقه ای را در اختیار كاربر می گذارد.

این دستكش از جنس نایلون تولید شده و درون انگشتان آن نوارهای فلزی نازك و انعطاف پذیر كارگذاشته شده كه توسط یك عایق نازك از یكدیگر جدا شده اند. زمانی كه كاربر یك شی مجازی را لمس می كند، كنترل كننده اختلاف پتانسیل های متفاوتی را به نوارهای فلزی اعمال می كند تا در اثر جاذبه الكتریكی در كنارهم باقی بمانند. این نیرو مانع حركت انگشتان دست می گردد. بعد از قطع اختلاف پتانسیل، نوارها آزاد شده و كاربر باردیگر می تواند انگشتان خویش را حركت دهد.

به گفته محققان مرحله بعدی كار توسعه این فناوری و تولید پوششی برای سایر اندام های بدن با استفاده از پارچه های رسانا است. هم اكنون بزرگترین بازار این فناوری در میان علاقه مندان بازی های كامپیوتری است. اما این فناوری در زمینه بهداشت و سلامت هم كاربردهای بالقوه ای دارد.

5656

1397/07/24
19:36:04
5.0 / 5
4923
تگهای خبر: بهداشت , تولید , سلامت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی