شبیه ساز فرودگر ماه در آلمان

شبیه ساز فرودگر ماه در آلمان روان ما: ایسنا نوشت: آژانس فضایی اروپا به منظور تضمین بازگشت انسان به ماه، سطحی را كاملا شبیه به سطح و محیط ماه در آلمان خواهد ساخت تا فرودگرها و تجهیزات در آن آزمایش شوند.بردن افراد و تجهیزات به ماه، هم از لحاظ زمان و هم از لحاظ مالی بسیار هزینه بر است. بنابراین برای حصول بیشترین بهره وری، ما باید قبل عملیات اصلی، تجهیزات را اینجا روی زمین امتحان نماییم. اما این كاملا واضح است كه محیط زمین با ماه تفاوت دارد.
آژانس فضایی اروپا(ESA) برای كمك به آمادگی فضانوردان به انجام سفری طولانی، ساخت امكانات جدیدی را در نظر دارد كه سطح ماه را با حداكثر دقت شبیه سازی كند.
این پروژه جدید موسوم به "لونا"(Luna) در مركز فضانوردی آژانس فضایی اروپا در كلن آلمان ساخته خواهد شد و سطح ماه را به صورت واقع گرایانه شبیه سازی می كند.
این بدین مفهوم است كه منطقه ای با وسعت 1000 متر مربع با گرد و غبار شبیه سازی شده ماه، به علاوه یك زیستگاه كه انواع سیستم های انرژی آنرا تامین می كنند تهیه خواهد شد.
گرد و خاك ماه پیچیده تر از آن است كه به نظر می آید، چون كه نه تنها سبب آزار و رنجش فضانوردان است، بلكه كاملا خطرناك هم هست.
به دلیل عدم وجود آب، اكسیژن و میكروب ها، ذرات گرد و غبار ماه بسیار خالص و تیز هستند. در حالیكه بمباران دائمی اشعه خورشید هم سبب می گردد آنها آبستن شوند.
دانشمندان آژانس فضایی اروپا برای تولید اطمینان از اینكه كاملا آماده شده اند یا نه، در حال تولید یك نسخه شبیه سازی شده از سطح ماه هستند. به نظر می آید نزدیك ترین ماده به گرد و غبار ماه، خاكستر آتشفشانی منطقه ایفل در آلمان است كه می تواند به شكل یك پودر خالص بر زمین می نشیند و خیلی از خصوصیت های گرد و غبار ماه را تقلید می كند.
محققان در حال آزمایش هستند كه ببینند آیا می توان از این گرد و غبار بعنوان مصالح ساختمانی برای ساخت زیستگاه ها، جاده ها و غیره بهره برد تا بتوانند میزان بار محموله نخستین پرتاب فضانوردان به ماه را كاهش دهند.
یك سیستم انرژی بالقوه هم در این مركز آزمایش خواهد شد. بهترین منبع انرژی در ماه، خورشید است. ایده این است كه پانل های فتو ولتائیك در آنجا نه فقط جهت استفاده مستقیم فضانوردان، بلكه برای تجزیه آب به هیدروژن و اكسیژن كار گذاشته شود. سپس این عناصر می توانند در یك سلول سوختی دوباره برای تامین انرژی شب های اقامت دو هفته ای فضانوردان و زمانی كه انرژی خورشیدی در دسترس نیست، تجمیع و استفاده شوند.
قطعه آخر پازل، زیستگاه قمری است كه هنوز در مورد آن تصمیم قطعی گرفته نشده است. آژانس فضایی اروپا انتظار دارد كه نخستین طرح ها برای این پروژه كه به نام "محل سكونت اكتشاف آینده"(FlexHab) شناخته می گردد تا آخر سال جاری آماده شود.
"آندریاس دیكمن" مدیر پروژه "لونا" می گوید: ماه، تمركز اصلی آژانس فضایی اروپا و گام بعدی برای اكتشاف انسان است. "لونا" با همكاری شركت "DLR" ما را در ساختن تخصصی تجهیزات و اقامتگاه و آمادگی برای ماموریت به ماه و عرضه یك پلت فرم برای محققان در سراسر اروپا برای تست تكنولوژی و شیوه ها كمك خواهد نمود.

56561397/07/28
20:10:23
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: تولید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی