گزارش روان ما به نقل از مهر؛

تجهیزات پزشكی كشور گرفتار بحران نقدینگی

تجهیزات پزشكی كشور گرفتار بحران نقدینگی به گزارش روان ما تجهیزات پزشكی در نظام سلامت كشور، از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و این در شرایطی است كه بخش های تشخیصی و درمانی، گرفتار بحران نقدینگی هستند و همین مسئله تهدیدی برای نظام سلامت تلقی می گردد.به گزارش روان ما به نقل از مهر، تولید كنندگان تجهیزات پزشكی در كنار شركت های واردكننده ملزومات و تجهیزات پزشكی، در این روزها شرایط سختی را تجربه می كنند. نوسانات ارزی و تغییر قیمت ها به همراه محدودیت ها و موانعی كه در راه تهیه و تامین ملزومات و تجهیزات پزشكی قرار دارد، دست به دست هم داده تا بازار تجهیزات پزشكی كشور گرفتار مشكلات عدیده ای شود. این در شرایطی است كه حوزه تجهیزات پزشكی، تاثیر مستقیم بر سلامت مردم دارد.
ماجرای نامه وزیر بهداشت
شاید همین مشكلات سبب شد تا وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، از او بخواهد تجهیزات و ملزومات پزشكی مشمول معافیت پرداخت مالیات علی الحساب شود.
در نامه سیدحسن هاشمی آمده است: با توجه به اهمیت خطیر جایگاه تجهیزات و ملزومات پزشكی در نظام عرضه خدمات سلامت و تاكید رئیس جمهور در عدم افزایش قیمت این كالاها، دستور فرمایید تجهیزات و ملزومات پزشكی، مواد اولیه و قطعات یدكی و ساخت آنها، مشمول معافیت پرداخت مالیات علی الحساب گردند.
سهم ۳۰ درصدی تولید از بازار تجهیزات پزشكی كشور
رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیركل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت، با اشاره به اینكه از بازار ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشكی كشور، فقط ۳۰ درصد تولید داخل بوده و ۷۰ درصد هم با استفاده از واردات تامین می شود، اظهار داشت: لازم است كه شركت های دانش بنیان، تولیدكنندگان و سرمایه گذاران در حوزه تجهیزات پزشكی در این زمینه تلاش مضاعفی داشته باشند تا بتوانیم میزان تولید داخلی تجهیزات پزشكی را افزایش دهیم.
وی تصریح كرد: سهم تك تك ما، تولیدكنندگان و سرمایه گذاران باید از تولید ناخالص داخلی كشور مشخص شود، اگر می خواهیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید تولید ثروت نماییم و نخبگان سهم خود از تولید ناخالص ملی را مشخص كنند، این مورد در قانون پنجم توسعه و قوانین توسعه قبلی و همینطور چشم انداز بیست ساله كشور هم تاكید گردیده است.
مسائلی با اشاره به هدف گذاری وزارت بهداشت برای رشد ۱۰ برابری صادرات تجهیزات پزشكی، اضافه كرد: صادرات تجهیزات پزشكی باید به ۲۴۰ میلیون دلار تا آخر سال ۹۷ برسد. از همین رو، تولیدكنندگان نباید از مسیر اصلی خود منحرف شوند.
شرایط متفاوت تجهیزات پزشكی با دارو
در همین حال، ایرج حریرچی معاون كل وزارت بهداشت، با تاكید بر این مورد كه حوزه ملزومات و تجهیزات پزشكی بسیار وسیع تر از حوزه داروست، اظهار داشت: در حوزه دارو حدود ۳ هزار قلم دارو داریم و ۱۰۰ شركت دارویی فعالند اما در حوزه تجهیزات پزشكی وجود ۲۸۰ هزار قلم محصول وجود دارد كه بیشتر از ۱۰۰ هزار قلم آنها اقلام ضروری می باشد.
وی با اشاره به وجود ۱۰۰۰ شركت تولیدكننده و ۲۲۰۰ شركت وارد كننده تجهیزات پزشكی در كشور، اضافه كرد: كیفیت تجهیزات پزشكی تولید داخل نسبت به گذشته بسیار پیشرفت داشته است، از مردم درخواست می كنم كه به دانشمندان كشورمان اعتماد كنند.
بحران آزمایشگاه های پزشكی
یكی از بخش هایی كه تاثیر پذیری زیادی از ملزومات و تجهیزات پزشكی دارد، آزمایشگاه های تشخیص پزشكی هستند. جایی كه روزانه هزاران بیمار برای انجام انواع آزمایشات پزشكی و تشخیص بیماری ها، به آنجا رجوع می كنند. مسئولان انجمن های علوم آزمایشگاهی، پاتولوژی، دكترای علوم آزمایشگاهی و...، متفق القول عنوان می كنند كه حیات آزمایشگاه های پزشكی در خطر است. زیرا، كمبود برخی مواد مصرفی و همینطور تجهیزات پزشكی، سبب شده كه عرضه خدمات به مردم و بیماران در آزمایشگاه ها، با مشكل مواجه شود.
مطالبات چند ماهه و یك ساله از بیمه ها، یكی دیگر از مشكلات آزمایشگاه های تشخیص پزشكی برای سرپا ماندن است.
موافقت رهبری
به دنبال بروز مشكلات در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی، مقام معظم رهبری موافقت فرمودند كه ۵۰۰ میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی، به پرداخت مطالبات شركت های دارویی و تجهیزات پزشكی اختصاص پیدا كند. حالا عده ای می خواهند این اعتبار را برای خود كنند، در حالیكه حوزه تجهیزات پزشكی، به شدت نیازمند تزریق نقدینگی است تا بتواند از این بحران مالی بیرون برود.
سهم تجهیزات پزشكی نباید قربانی دارو شود
عباس براتی عضو هیات مدیره اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشكی، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی جهت پرداخت مطالبات دارویی و شركت های تجهیزات پزشكی اختصاص پیدا كرده است، اما برخی با انتشار اخبار تلاش در انحصاری كردن این مبلغ و شیفت آن به سمت دارو هستند كه توجیه منطقی ندارد.
وی اضافه كرد: بخش دارو و تجهیزات پزشكی همواره به صورت ۶۰ و ۴۰ درصد در بودجه ها و برنامه های توسعه ۵ ساله در كنار هم مطرح می شوند ضمن اینكه كمك هایی كه گاها از جانب سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته می شود، همواره برای دارو و تجهیزات پزشكی بوده است.
براتی با تاكید بر اینكه دارو و تجهیزات پزشكی به تنهایی نمی توانند به بخش بهداشت و درمان مردم كمك كننده باشند، اظهار داشت: هزینه های مصرفی بیمارستان ها هم همواره شامل دارو و تجهیزات پزشكی است و این دو حوزه جدا شدنی نیستند. باید نگاه انحصاری به دارو شكسته شود و پیشنهاد ما به جای سهم خواهی و سوءاستفاده و بخشی نگری و خود بینی این است كه این مبلغ بر مبنای مانده بدهی ها و زمان سر رسید آنها تسویه گردد.
محمدحسین قربانی عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان این مطلب كه در مورد كیفیت تجهیزات پزشكی باید به این مهم توجه گردد كه تولید تجهیزات هایتك تنها در اختیار تعداد كمی از كشورهای برتر دنیا قرار دارد، اظهار داشت: نمی توان انتظار داشت كه تولیدكنندگان داخلی تجهیزات هایتك هم تولید كنند و ادعا كرد كه قادر به ساخت دستگاه ام آر آی یا تجهیزات هایتك هستیم، ازاین رو در شرایط كنونی با اولویت بندی نیازها بتوانیم تحریم ها را مدیریت نماییم.
حسین كرم پور نایب رئیس انجمن رادیولوژی ایران، بزرگ ترین مشكل رادیولوژیست ها را نوسانات ارزی دانست و اظهار داشت: با افزایش نرخ ارز تهیه تجهیزات رادیولوژی برای همكاران ما و مراكز مربوطه غیرممكن شده است.
وی اضافه كرد: دستگاه سونوگرافی از ۲۵۰ میلیون تومان در سال قبل به ۷۵۰ میلیون تومان رسیده كه هرچند دولت گفته برای بعضی از تجهیزات ارز مرجع در نظر گرفته، اما تجهیزات پزشكی شامل ارز دولتی نشده و فقط به بعضی از قطعات اختصاص یافته است كه آن هم تنها برای دستگاه های موجود است.
به نظر می رسد كه مشكلات و چالش های حوزه تجهیزات پزشكی در كشور، فراتر از صنعت داروسازی باشد. اما، نگاه صرف به حوزه دارو، سبب شده تا مشكلات دست اندركاران حوزه تجهیزات پزشكی، تا حدودی پنهان بماند. از همین رو، لازم است در توزیع اعتبار ۵۰۰ میلیون یوروریی، نگاه برابر به دو حوزه دارو و تجهیزات پزشكی اتفاق بیافتد.

1397/09/27
15:14:44
5.0 / 5
4318
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی