معاون درمان وزارت بهداشت؛

47درصد بیمارستانی های كشور كمتر از 100 تخت دارند

47درصد بیمارستانی های كشور كمتر از 100 تخت دارند به گزارش روان ما معاون درمان وزارت بهداشت، اظهار داشت: هم اكنون ۱۰۰۲ بیمارستان در كشور فعالند كه ۴۷ درصد این بیمارستان ها كمتر از ۱۰۰ تخت دارند.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، قاسم جان بابایی، در همایش دوره ملی توانمندسازی رؤسای بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی كشور، تصریح كرد: هم اكنون، اداره كردن بیمارستان ها در شرایطی كه بیمه ها باید به تعهدات خود عمل نمایند، خیلی سخت است اما با تمام سختی ها، تنها جایی كه عرضه خدمات روی زمین نمانده حوزه سلامت است. وی ادامه داد: بزودی قسمتی از تعهدات بیمه ها عملی می شود و بیمارستان ها شرایط بهتری پیدا می نمایند.

جان بابایی اضافه كرد: درآمد اختصاصی دانشگاه ها از بیمارستان هاست اما بعضی دانشگاه های كوچك تشكیلات زیادی دارند و ما در حال اصلاح این مورد هستیم. به شكلی كه دانشگاه هایی داریم كه بدهی ۱۷ و ۱۸ ماهه به كادر درمانی دارند اما مطالبه بیمه آنها ۸ ماه است و این مورد به علت بزرگ بودن حوزه ستادی آنهاست. وی در توضیح بیشتر اظهار داشت: بعضی از دانشگاه های كوچك، تشكیلاتی مانند دانشگاه های بزرگ همچون دانشگاه های علوم پزشكی تهران و شهید بهشتی دارند. اگر ستاد دانشگاه ها را كوچك نكنیم، چرخ دنده های بیمارستانی به خوبی نمی چرخند. معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: از دیگر مشكلاتی كه گریبان گیر بیمارستان ها می شود، مبحث تغییر رؤسای بیمارستان ها است. متأسفانه گاهی به محض عوض شدن رئیس دانشگاه، تا رئیس بیمارستان ها هم عوض می شوند. در حالیكه با ثبات ترین فرد دانشگاه باید رئیس بیمارستان و مدیر مالی آن باشد. وی افزود: هم اكنون ۱۰۰۲ بیمارستان در كشور فعالند كه ۴۷ درصد این بیمارستان ها كمتر از ۱۰۰ تخت دارند. البته این رقم در میان بیمارستان های دولتی و خصوصی و تأمین اجتماعی متفاوت می باشد و این در شرایطی است كه در بیمارستان های زیر ۱۰۰ تخت ما در بخش دولتی ماندگاری بیمار بیشتر از سه روز و در بخش خصوصی زیر دو روز است.

جان بابایی خاطرنشان كرد: سطح بندی تخت های بیمارستانی از سال قبل انجام شد و سند این سطح بندی هم تقریباً به جمع بندی كامل رسیده است. اما این كار به تنهایی كافی نیست. باید در كنار این مورد به سطح بندی نیروی انسانی هم دقت كنیم چون كه مشكل كنونی ما نیروی انسانی متخصص است. خوشبختانه درحوزه مدیریت بیمارستانی معاونت درمان، سطح یندی نیروی انسانی انجام شده است.

وی ادامه داد: نیروی انسانی متخصص معمولاً پس از اتمام طرح، از بیمارستان خارج می شود و این مورد سبب ناپایداری در تأمین نیروی انسانی می شود. ازاین رو این مشكل را از راه سهمیه عدالت آموزشی برای بیمارستان ها جبران می نماییم. برپایه سیاست سهمیه عدالت آموزشی هر فردی كه تعهد خدمت داده باشد نمی تواند تا آخر دوره تعهد ۱۲ ساله خود، منطقه را ترك كند. این افراد بعنوان ثروت بیمارستان محسوب می شوند. چون كه مردم به آن پزشك و توانایی هایشان در طول زمان اعتماد پیدا می كنند.

جان بابایی با اشاره به این مورد كه هدف ما این است بیمارستان ها توسط یك هیأت مدیره مستقل اداره شوند، افزود: بر مبنای سطح بندی كه در تمام بیمارستان های كشور صورت گرفته، زنجیره ای از بیمارستان ها در چارچوب نظام ارجاع طراحی شده اند. در این زنجیره بیمارستان های معین مشخص شده مكلف هستند نیروی انسانی متخصص برای سطح ۱ و هم بیمارستان های كوچك برای خدمات سرپایی و اورژانسی فراهم نمایند.

معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: ما در كنار سطح بندی نیروی انسانی، سطح بندی خدمات را هم انجام داده ایم و سند آن در حال آماده شدن است. برپایه این سند مشخص خواهد شد كه چه خدماتی با چه تجهیزاتی در چه منطقه ای مورد نیاز است.

وی با اشاره به الكترونیكی شدن خدمات پزشكی اظهار داشت: راهی جز الكترونیكی شدن خدمات نداریم و یكی از اولویت های ما ارسال اسناد الكترونیكی به بیمه ها است به صورتی كه امیدواریم تا آخر سال جاری همه بیمارستان ها، اسناد خویش را به صورت الكترونیك ارسال كنند. جان بابایی در مورد اعتباربخشی بیمارستانها هم اظهار داشت: سنجه های این دوره نسبت به دوره قبل، بنا به شرایط كمتر شده است. در این دوره سنجه های هزینه ساز حذف شده و سنجه های كنونی برپایه مدیریت درمان بیماران و رویكرد ایمنی بیمار طراحی شده است. معاون وزیر بهداشت افزود: مرگ میر مادر آبستن و مرگ و میر نوزادان، سنجه های فرآیندی است و اتفاق افتادن این نوع مرگ و میر منجر به كاهش اعتبار خواهد شد. دستورالعمل های ابلاغی از وزارت بهداشت هم جز سنجه هایی است كه عدم رعایت آن منجر به كاهش درجه اعتباربخشی خواهدشد. وی ادامه داد: توریسم سلامت كار مشترك با حوزه توسعه است و شرایط كنونی به صورتی است كه خیلی از بیمارستان ها می توانند مجوز پذیرش بیماران خارجی و راه اندازی واحد آنرا دریافت نمایند. تفاهم نامه ای در این زمینه با بانك ها صورت گرفته كه برپایه آن، بانكهای موجود در بیمارستان ها موظف می باشند، نقش صرافی را انجام دهند. جان بابایی اظهار داشت: DRG نوع قرارداد ما با بیمه ها و نوع خریدی است كه انجام می دهیم. یك روش مترقی در دنیا است. ازاین رو مدیران اقتصاد درمان تمام بیمارستان ها را برای آشنایی با این شیوه پرداخت طی دوره هایی، آموزش داده ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینكه مهم ترین چالش در مراكز درمانی، مدیریت تخت است، اظهار داشت: بازدید از بخش های مراكز درمانی به منظور مدیریت تخت، باید بعنوان وظیفه اصلی مدیران و رؤسای بیمارستانها باشد. ساماندهی نادرست بیمار منجر به افزایش ماندگاری و مرگ بیشتر می شود.

وی ضمن تاكید بر این مورد كه هر جا كه مرگ مادر حاملگی اتفاقی بیفتد، تیم كارشناسی فرستاده می شود تا مشكلات را بررسی كند، تصریح كرد: تا زمانی كه متوجه می شوید مادر آبستن پرخطر وارد مركز درمانی برای انجام مراقبت می شود باید با حساسیت بیشتر پیگیری شود. طی برآوردها هم مشخص شده در خیلی از استان ها یكی از علل مرگ و میر نوزادان، جدا كردن آن از مادر و انتقال به بیمارستان شهرهای دیگر است. جان بابایی در مورد گزارش وقایع ناخواسته حیات هم اظهار داشت: عدم وجود ۲۸ مورد وقایع ناخواسته كه نباید در بیمارستان ها اتفاق بیفتد، اگر به ما گزارش شود، نوعی امتیاز و تشویقی برای بیمارستان در نظر می گیریم یعنی آن بیمارستان با حساسیت و دقت پیگیر است و نباید روند بگونه ای طی شود كه ما بروز مشكل را از راه فضای مجازی و رسانه ها متوجه شویم. او در آخر با اشاره به اینكه یكی از تأكیدات ما توجه به خدمات درمانگاهی در بیمارستان ها است، اظهار داشت: یكی از عوامل تولید خدمات داخل بیمارستان درمانگاه است ازاین رو حضور پزشك در درمانگاه باید توسط مدیران پیگیری شود.

1398/03/29
14:56:08
5.0 / 5
4309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی