همه ویروس ها برای بدن مضر نیستند

همه ویروس ها برای بدن مضر نیستند به گزارش روان ما ویروس ها بیشتر به علت ماهیت تهاجمی و عفونی شناخته شده اند اما بعضی از آنها اثرات محافظتی هم دارند.بیشتر ویروس ها با میزبان خود رابطه بیماری زایی دارند كه سبب ایجاد بیماری هایی خفیف مانند سرماخوردگی یا موارد پیشرفته تر مانند SARS (سندرم حاد تنفسی) می شوند. آنها با حمله به سلول میزبان، تصاحب سلول و آزادسازی ذرات ویروسی برای حمله به سایر سلول ها آماده می شوند.
اما همه آنها اینگونه نیستند. بعضی از آنها می توانند باكتری ها را از بین ببرند و برخی دیگر به مبارزه با ویروس های قوی تر می پردازند. ازاین رو مانند باكتری های محافظ (پروبیوتیك) در بدن انسان هم چندین ویروس محافظ وجود دارد.

فاژهای محافظتی (باكتری خوار)
باكتریوفاژها ویروس هایی هستند كه باكتری را آلوده و از بین می برند. آنها در غشا مخاطی دستگاه تنفسی، گوارش و تولید مثل وجود دارند. مخاط ماده ای ضخیم و ژله ای مانند است كه مانند یك مانع در مقابل باكتری ها عمل می كند و از آلوده شدن سلول های زیرین جلوگیری می كند. مطالعات نشان می دهد كه مخاط در واقع بخشی از سیستم ایمنی طبیعی بدن است.
استفاده از فاژها برای درمان بیماری هایی مانند اسهال خونی ناشی از استافیلوكوكوس اورئوس، عفونت سالمونلا و عفونت های پوستی برای بیشتر از یك قرن رواج داشته است.

عفونت های مفید ویروسی
عفونت های ویروسی در سنین جوانی برای اطمینان از پیشرفت و تكامل سیستم ایمنی بسیار مهم هستند. علاوه بر این، سیستم ایمنی به صورت مداوم توسط ویروس های سیستماتیك تحریك می شود تا بتواند در مقابل عفونت های دیگر مقاوم شود. بعضی از ویروس ها هم از بدن در مقابل سایر آنها محافظت می كند.
به عنوان مثال، ویروس نهفته تبخال (بدون علائم) می تواند به نوع خاصی از گلبول های سفید بدن كمك نماید تا سلول های سرطانی و آلوده به عوامل بیماریزا را از شناسایی كند.
sciencealert 2121

1398/06/10
13:29:00
5.0 / 5
5231
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پوست , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی