آیا نوشیدن ۳ لیوان قهوه سبب میگرن می شود؟

آیا نوشیدن ۳ لیوان قهوه سبب میگرن می شود؟ به گزارش روان ما مصرف زیاد نوشیدنی های كافئین دار سبب بالا رفتن خطر حمله های میگرنی می شود.حدود ۱۰% مردم جهان به میگرن مبتلا هستند و این احتمال در زنان بیشتر از مردان است و نوشیدن مقدار زیادی كافئین می تواند سبب افزایش احتمال حملات میگرنی شود. تحقیقات جدید نشان داده است مصرف بیشتر از ۳ لیوان نوشیدنی های كافئین دار در روز منجر به میگرن در همان روز یا روز بد می شود. به قول مدیر تیم تحقیقاتی Elizabeth Mostofsky، برپایه تحقیقات نوشیدن یك یا دو لیوان قهوه سبب ایجاد میگرن نشد اما مقادیر بیشتر از آن سبب بروز در همان روز یا روز بعد گردید.
اما كافئین آنطور كه به نظر می آید بد نیست، این ماده در كاهش خطر مبتلا شدن به سرطان و زندگی طولانی بسیار موثر است.

میگرن های دنباله دار زمانی رخ می دهد كه فرد در هر ماه حدود ۱۴ روز آنرا سردرد دارد. افرادی كه در این تحقیق شركت كردند روزی دوبار و به مدت ۶ هفته دفترچه ای را كامل كردند كه شامل مصرف نوشیدنی ها، سبك زندگی و زمان و مشخصات حملات میگرنی بود. سپس محققین احتمال حملات میگرنی را در روزهایی كه نوشیدنی كافئین دار می نوشند با روزهایی كه نمی نوشند مقایسه كردند. نتایج بدست آمده نشان داد افرادی كه ۳ وعده یا بیشتر در روز كافئین مصرف كردند گرفتار حملات میگرنی شدند.

آیا كافئین علاوه بر ایجاد میگرن می تواند آنرا درمان كند؟
هنگامی كه به علت انبساط و گشادی رگ ها در مغز (پدیده ای به نام Vasodilation) سردرد ایجاد می شود، كافئین با انقباض و كاهش تورم این عروق می تواند به فرد بسیار كمك نماید. همینطور برای تسكین سریع میگرن های شدید از كافئین تزریقی (وریدی) در اورژانس ها استفاده می شود. همینطور می تواند اثربخشی بعضی از داروها مانند ایبوپروفن، آسپرین و استامینوفن را افزایش دهد و مدت طولانی تری درد را تسكین بخشد.
به گفته Mostofsky نوشیدن قهوه و نوشیدنی های كافئین دار ۳ وعده در روز تنها احتمال میگرن را زیاد می كند و به صورت مستقیم سبب ایجاد آن نمی گردد.
healthline ۲۱۲۱


منبع:

1398/06/17
01:36:57
5.0 / 5
5250
تگهای خبر: دارو , درمان , زندگی , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی