یك متخصص مغز و اعصاب؛

سالانه 12 هزار ایرانی گرفتار سكته مغزی می شوند

سالانه 12 هزار ایرانی گرفتار سكته مغزی می شوند روان ما: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، از كاهش میانگین سن بروز سكته مغزی در كشور آگاهی داد.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، فرزاد اشرافی، در آستانه هفته جلوگیری از سكته مغزی، اظهار داشت: هرگونه اختلال در خون رسانی به بافت مغز، سكته مغزی تلقی می شود. این متخصص مغز و اعصاب، با اشاره به اینكه سكته مغزی در اثر دو عامل خونریزی دهنده و عوامل ناشی ازانسداد رگ به دلیل لخته، رخ می دهد، اضافه كرد: همین طور نوع دیگری از سكته، حمله گذرای سكته مغزی است كه علایم آن در كمتر از ۲۴ ساعت رفع می شود. رئیس بخش مغز و اعصاب مركز پزشكی شهدای تجریش، شایع ترین سكته مغزی را سكته ناشی از انسداد رگ ها عنوان نمود و اظهار داشت: ۲۵ درصد سكته های مغزی ناشی از پارگی رگ و خونریزی مغزی و ۸۵ درصد ناشی از ایجاد لخته در عروق مغزی است. وی خاطرنشان كرد: سكته هایی كه در اثر فشارخون بالا و پارگی رگ رخ می دهند موجب خونریزی داخل بافت مغز و خونریزی زیر پرده عنكبوتی مغز می شوند. اشرافی درباره علایم سكته مغزی توضیح داد: سكته مغزی بسته به اینكه كدام یك از قسمت های مغز را درگیر كرده است، علایم مختلفی دارد؛ این علایم می تواند شامل تاری دید، اختلال در میدان بینایی، اختلال در بلع، اختلال در صحبت كردن، ضعف اندام و فلجی، اختلال در حس اندام، عدم تعادل و اختلال ادراری شود. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: در مواردی كه لخته ها عروق ساقه مغز را درگیر می كنند، می توانند افت هوشیاری و كما را برای بیمار به دنبال داشته باشند. اشرافی درباره اقدامات لازم برای بیماری كه گرفتار سكته مغزی شده است، اظهار داشت: اگر فرد و یا اطرافیان علایم بارزی همچون كج شدن صورت، اختلال در صحبت كردن، اختلال حركتی و یا ضعف اندام را مشاهده نمودند، باید سریعا به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهند و از خود درمانی اجتناب كنند. این متخصص مغز و اعصاب تصریح كرد: حتی اگر فشارخون بیمار بالاست نباید برای پایین آوردن فشار خون بیمار مبادرت به خوددرمانی كنند.
وی با اشاره به اینكه پس از رسیدن بیمار به بیمارستان سریعا از مغز وی تصویربرداری انجام می شود، خاطرنشان كرد: اگر بیمار كمتر از سه ساعت به بیمارستان برسد، می توان با تزریق نوعی از داروی ضد لخته علایم حیاتی بیمار را برگرداند؛ البته این دارو برای تمام سكته های مغزی كاربرد ندارد و برای سكته های ناشی از انسداد رگ در اثر لخته موثر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اضافه كرد: تشخیص ضرورت استفاده از این دارو بر عهده متخصص مغز و اعصاب اورژانس بیمارستان است.
اشرافی با اشاره به اینكه بعضی از عواملی كه موجب احتمال سكته مغزی می شود، مانند سن، جنس، نژاد و ژنتیك غیر قابل تغییر است، اظهار داشت: در بین افراد مسن، مردان و سیاه پوستان احتمال بروز سكته مغزی بیشتر است.
این متخصص مغز و اعصاب، درباره عوامل قابل كنترل سكته مغزی، توضیح داد: بالا بودن فشار و چربی خون، دیابت، چاقی، بی تحركی، مصرف دخانیات همچون دخانیات و قلیان، مصرف الكل همچون عوامل افزایش احتمال بروز سكته مغزی است كه افراد می توانند با تغییر در سبك زندگی خود آنها را كنترل كنند.
وی، مصرف داروهای روان گردان و بعضی از مواد محرك مانند تركیبات امفیتامین، شیشه و كوكائین را از دیگر عوامل بروز سكته مغزی عنوان نمود و اظهار داشت: این عوامل موجب بروز سكته مغزی در سنین پایین می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی همین طور مشكلات قلبی و عروقی را از مهمترین عوامل بروز سكته مغزی عنوان نمود و توضیح داد: احتمال بروز سكته مغزی در افرادی كه اختلالات ریتم قلبی و یا مشكلات مربوط به دریچه قلب دارند، بیشتر از سایر افراد است.
اشرافی خاطرنشان كرد: یكی از دلیلهای پایین آمدن میانگین سن سكته مغزی زندگی شهرنشینی، عدم رعایت رژیم غذایی سالم مانند مصرف فست فودها و مصرف داروهای روان گردان است.
وی درباره عوارض سكته مغزی آگهی داد: سكته مغزی یكی از مواردی است كه موجب ایجاد یك دفعه مالی بر دوش سیستم بهداشت و درمانی كشور و خانواده ها می شود؛ برای اینكه سكته مغزی موجب ناتوانی، فلج اندام، اختلال در حركت و بلع و عدم تعادل بیمار می شود.
اشرافی با اشاره به اینكه درمان عارضه های ناشی از سكته مغزی به دارو درمانی و بازتوانی نیاز دارد، اظهار داشت: بیماری كه گرفتار سكته مغزی می شود گرفتار ناتوانی حسی، حركتی و ذهنی می شود كه برای خانواده و سیستم بهداشتی كشور بار درمانی زیادی دارد.
وی درباره میانگین سنی افرادی كه گرفتار سكته مغزی می شوند، اظهار نمود: شیوع سكته مغزی پس از ۵۵ سالگی افزایش می یابد و به ازای هر پنج سال افزایش سن، ریسك سكته مغزی بیشتر می شود و سالانه بیشتر از ۱۲ هزار نفر در كشور گرفتار سكته مغزی می شوند.
اشرافی در ادامه خاطرنشان كرد: هم اكنون میانگین سن بروز سكته مغزی در افراد كاهش یافته است.
وی درباره سكته های از نوع گذرا كه علایم آن زیر ۲۴ ساعت است، تصریح كرد: لازم است كه این افراد نیز پس از بروز سكته حتما به پزشك بازگشت كنند، برای اینكه احتمال تكرار سكته در افرادی كه علایم گذرا داشته اند باز هم وجود دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با تاكید بر لزوم افزایش آگاهی افراد جامعه نسبت به عوامل بروز سكته مغزی، اظهار داشت: كنترل عوامل خطر مانند رژیم غذایی مناسب، كاهش مصرف نمك و چربی های اشباع و قند و همین طور افزایش فعالیت های ورزشی (روزانه حداقل ۳۰ دقیقه) به صورتی كه موجب افزایش ضربان قلب شود، كاهش وزن و كنترل فشار خون در محدوده مناسب و درمان دارویی مبتلایان دیابت و چربی خون در كاهش بروز سكته مغزی نقش بسزایی دارد.


منبع:

1398/08/09
19:18:30
5.0 / 5
4222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی