در نشست خبری عنوان شد؛

شیوع بالای اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكان

شیوع بالای اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكان به گزارش روان ما یك متخصص پزشكی ورزشی، با اشاره به آمار بالای اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكان، اظهار داشت: عوامل ژنتیكی و همین طور زندگی آپارتمان نشینی، از علل بروز این نوع اختلالات در كودكان است.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، لیندا سلمانی، روز شنبه در نشست خبری سومین طرح رایگان غربالگری اسكلتی عضلانی كودكان ۴ تا ۱۴ سال، اضافه كرد: تشخیص و غربالگری اختلالات اسكلتی عضلانی در كودكی، موجب می شود از بروز بیماری های ناشی از این اختلالات در بزرگسالی، پیشگیری شود. وی با عنوان این مطلب كه با افزایش سن كودكان یك سری از این اختلالات از بین می رود، اظهار داشت: برخی اختلالات می تواند كودك را در بزرگسالی گرفتار مشكل كند. سلمانی با اشاره به درگیر شدن مفاصل كودك در این نوع اختلالات، اضافه كرد: اختلال در هر كدام از مفاصل بدن كودك، مشكلاتی را برای سایر مفاصل او به وجود می آورد. وی افزود: چنانچه مفصل پا و مچ پا گرفتار مشكل باشد، فشارهایی به سایر مفاصل بدن وارد میكند و به دنبال آن اختلالاتی ایجاد می شود. همچنین، صاف بودن كف پا و قوص كف پا به صورت چرخش به سمت داخل یا خارج، با مشكلاتی برای كودك هم راه است. این متخصص پزشكی ورزشی، از كم تحركی و استفاده زیاد از وسایل الكترونیكی مثل موبایل و تبلت، بعنوان عوارض زندگی شهری نام برد كه سلامت كودكان را تهدید می كند. وی ادامه داد: استفاده بیش از پیش از این وسایل، موجب می شود فرم بدنی كودكان گرفتار مشكل شود كه جلو آمدن سر، یكی از عوارض این نوع اختلالات است كه در بزرگسالی می تواند با درد گردن همراه باشد.
سلمانی، كمبود ویتامین D در كودكانی كه زندگی آپارتمانی دارند را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: این كودكان، نور آفتاب را كمتر دریافت می كنند و در نتیجه با كمبود این نوع ویتامین مواجه می شوند. وی ادامه داد: صافی كف پا می تواند به گردن فشار بیاورد و موجب خستگی زودرس كودك شود. همچنین، كوتاهی در عضلات ساق پا نیز می تواند به ساختار بدن فشار بیاورد. سلمانی بر لزوم تشخیص و غربالگری كودكان پیش از اینكه چنین اختلالاتی به عارضه ای در بزرگسالی تبدیل گردد، تاكید نمود. در ادامه این نشست خبری، مهرشاد پورسعید اصفهانی متخصص پزشكی ورزشی، با اشاره به ارزیابی ۱۰ هزار كودك، اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است كه ۸۰ درصد این كودكان گرفتار نوعی از اختلالات اسكلتی عضلانی بوده اند. وی، به شل بودن مفاصل كه با بیماری های دیگر همراه می شود، اشاره نمود و اضافه كرد: اساسا اگر این اختلالات در كودكی، درمان و اصلاح نشوند، هزینه های درمان را تا چند برابر در بزرگسالی افزایش خواهد داد. پورسعید، به ورزش های مناسب و درمان های اصولی كه موجب كاهش هزینه های درمانی اختلالات اسكلتی عضلانی خواهد شد، اشاره نمود و اظهار داشت: ما هیچ گاه نمی گوییم كه كودك ورزش نكند، بلكه بعضی از ورزش های رقابتی و حرفه ای، باید محدود شود.


منبع:

1398/09/03
23:16:54
5.0 / 5
4324
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی