اثرات كم خوابی بر بدن چیست؟ از سلامت روان تا نحوه ذخیره چربی در بدن

اثرات كم خوابی بر بدن چیست؟ از سلامت روان تا نحوه ذخیره چربی در بدن به گزارش روان ما تحقیقات اخیر شواهدی را نشان داده است كه كم خوابی تا چه اندازه می تواند بر سلامت فردی و جمعی ما تأثیر بگذارد. به خوبی اثبات شده است كه خواب كافی به تقویت سیستم ایمنی بدن كمك می نماید و با كاهش خطر بیماری های قلبی عروقی و متابولیسمی همچون چاقی و دیابت نوع ۲ همراه می باشد.مطالعه ای جدید در مورد تأثیر ۵ ساعت خواب شبانه، ۴ روز در هفته برروی ۱۵ مرد سالم در ۲۰ سالگی، در مجله Lipid منتشر گردید و نتایج اصلا خوب نیست. به قول دكتر باكستون نویسنده ارشد این مقاله، لیپیدها و چربی ها تبخیر نمی شدند، آنها ذخیره می شدند. همینطور كم خوابی سبب ایجاد استرس به خصوص در محل كار می شود.
كم خوابی می تواند سبب تغییر در نحوه متابولیز چربی در بدن شود و همینطور به جای تبخیر لیپوپروتئین های غنی از تری گلیسیرید كه سبب انسداد چربی در عروق می شود، بدن آغاز به ذخیره سازی آنها می كند.

تحقیقات نشان داده است حدود ۵۰ درصد افرادی كه در مراكز درمانی، ارتش و ادارات پلیس مشغول به كار هستند، از خواب كافی بهره مند نمی شوند. همینطور افرادی مشغول به كارهایی از قبیل جابه جایی یا تولید مواد هم هستند به این مشكل گرفتار هستند.
با وجود تمام مشكلات جسمی و روانی شدید، صدمه ها، از بین رفتن بهره وری و مرگ و میر زودرس، همچنان خیلی از افراد از خواب كافی برخوردار نیستند. كم خوابی از نظر جسمی نه تنها می تواند سبب چاقی و دیابت، بلكه فشار خون بالا، سیستم ایمنی ضعیف و احتمال افزایش مرگ زودرس را به وجود آورد. همینطور در كودكان هم می تواند سبب هایپراكتیویتی یا بیش فعالی شود. علاوه بر شرایط كاری نامساعد و استرس های كاری، استفاده بیش از اندازه از تكنولوژی هم می تواند سبب كم خوابی شود. نشر نورهای آبی از صفحه نمایش لوازم الكترونیكی می تواند الگوهای خوابی را بهم بریزد. بنابراین سفارش می شود حداقل ۱ ساعت پیش از خواب از استفاده از لوازم الكترونیكی خودداری كنید.
healthline
2121

1398/09/04
14:54:19
5.0 / 5
4875
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی