كشف سیگنالی جدید در مغز كه تاكنون مشاهده نشده بود

كشف سیگنالی جدید در مغز كه تاكنون مشاهده نشده بود روان ما: پژوهشگران موسسات در آلمان و یونان مكانیسمی را در سلول های قشر بیرونی مغز كشف كردند كه یك سیگنال خاص دسته بندی شده را به تنهایی تولید می كند و می تواند روش دیگری برای انجام عملكردهای منطقی نورون های فردی عرضه نماید.متخصصان مغز و اعصاب با اندازه گیری فعالیت الكتریكی كه در بخش هایی از بافتی كه در ضمن عمل جراحی بر روی بیماران صرع انجام و تجزیه و تحلیل بر روی ساختار آنها با استفاده از میكروسكوپ فلورسنت صورت گرفت، دریافتند كه سلول های جداگانه ای در قشر مخلوطی مغز هم از سدیم و هم از كلسیم برای آتش استفاده می نمایند.
این تركیب از یون های دارای بار مثبت، موجی از ولتاژ را كه قبلا دیده نشده بود بعنوان پتانسیل عمل دندریتیك به واسطه كلسیم آغاز كرد. مغزها غالبا با كامپیوتر مقایسه می شوند. هر دو آنها از جریان الكتریكی برای انجام كارها استفاده می نمایند. این جریان در كامپیوتر بسیار ساده بوده اما در نورون ها، سیگنال ها به صورت موجی از كانال ها باز و بسته می شوند كه سبب تبادل ذرات سدیم، كلرید و پتاسیم می شوند. به این پالس از یون ها پتانسیل عمل گفته می شود. بجای ترانزیستور در كامپیوتر، نورون ها در انتهای شاخه هایی به نام دندریت ها، این پیام ها را به صورت شیمیایی مدیریت و هدایت می كنند.

به گفته متیو لاركوم، دندریت ها مركز ادراك در مغز هستند. دندریت ها مانند چراغ قرمزهای سیستم عصبی هستند و اگر یك پتانسیل عمل به اندازه كافی بار داشته باشد می تواند به یك عصب دیگر برود و موجب بروز یك پاسخ شود.
محققان با بررسی دقیق سلول های قشر مخلوطی (Cortex)، سلول ها را به وسیله ای به نام گیره پیچ سوماتو ریتیك وصل كردند تا بتوانند پتانسیل های فعال به بالا و پایین هر نورون ارسال نمایند و سیگنال های آنها را ضبط كنند. بگفته لاركوم لحظه ای به نام Eureka وجود داشت كه برای نخستین پتانسیل عمل دندریتیك را مشاهده كردیم. مهمترین نتیجه این تحقیق هنگامی بود كه پژوهشگران سلول ها را با مسدود كننده كانال های سدیمی به نام تترودوتوكسین پر كردند، اما باز هم سیگنال دریافت نمودند. تنها زمانی كه جلوی كلسیم را گرفتند سیگنال ها از بین رفتند.
یافتن یك پتانسیل عمل با واسطه كلسیم به اندازه كافی جالب است. اما مدل سازی نحوه عملكرد این نوع جدید از سیگنال حساس در قشر مخلوطی غافلگیر كننده بود. با این وجود تحقیقات بیشتری برای درك عملكرد پتانسیل عمل دندریتیك با واسطه كلسیم و رفتار آن در سرتاسر نورون ها نیاز است.
sciencealert.com ۲۱۲۱


منبع:

1398/11/11
00:32:19
5.0 / 5
4776
تگهای خبر: بیمار , تولید , جراحی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی