چاپ پوست روی سوختگی ها

چاپ پوست روی سوختگی ها به گزارش روان ما موفقیت آمیز بودن آزمایش چاپ پوست جدید بر روی نواحی سوخته در حیوانات.در سال 2018 دانشمندان دستگاه دستی را ابداع كردند كه می تواند ورقه های پوست مصنوعی را مستقیما بر روی نواحی و زخم های سوخته چاپ و پرینت كند.
محقق Axel Gunther می گوید: این دستگاه، یك وسیله پخش كننده نوار چسب است كه به جای استفاده از نوار چسب، از یك میكرو دستگاه برای پخش كردن بافت استفاده می شود.
سه شنبه گذشته این تیم تحقیقاتی مقاله ای از آخرین آزمایش خود بر روی خوك منتشر كرد، تا بتواند استفاده از این دستگاه در كلینیك های سوختگی را یك قدم به جلو ببرد.
در حال حاضر، دانشمندان گزینه های مختلفی برای درمان سوختگی های شدید دارند كه شایع ترین آن پیوند پوستی است كه شامل از بین بردن بافت صدمه دیده و جایگزینی آن با پوست سالم، از قسمت دیگری از بدن است. اما در بعضی موارد این پیوندها گزینه مناسبی نیستند.

Gunther توضیح داد: در مواردی كه بیمار گرفتار سوختگی پوست ضخیم باشد كه هردو لایه فوقانی و تحتانی پوست صدمه دیده باشند، پوست سالم به اندازه كافی برای پیوند وجود ندارد. درمان های دیگر مانند استفاده از داربست های (Scaffold) كلاژنی و جایگزینی پوستی معایب و عوارض خویش را دارند. در این جا استفاده از دستگاهی كه می تواند پوست جدید را مستقیما روی سوختگی چاپ كند یك مزیت به حساب می آید.
این دستگاه با رساندن نوارهای Bioink(جوهر زیستی) مخصوص به صورت مستقیم به روی زخم ها احتیاج به وسایل دیگر را از بین می برد. این Bioink حاوی پروتئین های درمانی و سلول های استرومای مزانشیمی است كه به سیستم ایمنی كمك و رشد سلول جدید را تشویق می كند.
آزمایش این دستگاه بر روی سوختگی های ضخیم پوست خوك با موفقیت انجام شد. نتایج بدست آمده نشان داد كه سلول های استرومای مزانشیمی زخم های بسیاری را بهبود بخشیدند. sciencealert.com 2121

1398/12/03
21:49:55
5.0 / 5
4519
تگهای خبر: بیمار , پوست , درمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی